Reklama
Reklama

Zamojscy studenci w legii akademickiej

foto: materiał nadesłany foto: materiał nadesłany
22. studentów Akademii Zamojskiej odebrało certyfikaty ukończenia szkolenia teoretycznego w projekcie Legia Akademicka Ministerstwa Obrony Narodowej. Teraz przed nimi część praktyczna szkolenia, którą w wakacje odbędą w wyznaczonych jednostkach wojskowych.

Legia Akademicka to ochotnicza forma służby wojskowej studentów uczelni wyższych. Jest to możliwe na podstawie porozumienia Ministerstwa Obrony Narodowej oraz Ministerstwa Edukacji i Nauki. Akademia Zamojska znajduje się w elitarnym gronie uczelni biorących udział w projekcie.

- Ochotnicza służba wojskowa studentów polega na odbyciu szkolenia teoretycznego w Uczelni w wymiarze 30 godzin szkoleniowych. Następnie student składa wniosek o odbycie krótkotrwałych ćwiczeń wojskowych w wymiarze 21 dni. Szkolenie odbywa się w wojskowych ośrodkach szkolenia i kończy się złożeniem przysięgi wojskowej. Następnym etapem jest moduł szkolenia podoficerskiego w wymiarze 21 dni. Niektóre ośrodki szkolenia łączą dwa moduły w zależności od potrzeb. Po zakończeniu modułu podoficerskiego student otrzymuje stopień kaprala rezerwy. Do projektu mogą przystąpić studenci szkół wyższych bez względu na kierunek - mówi ppłk rez. mgr inż. Andrzej Podhorodecki, wykładowca na kierunku bezpieczeństwo narodowe w Akademii Zamojskiej i koordynator projektu Legia Akademicka w Uczelni. Jak dodaje, w związku z tym, że jest to ochotnicza forma służby wojskowej, student może zrezygnować z niej w każdym momencie bez żadnych konsekwencji. Warto jednak włożyć trochę wysiłku by złożyć przysięgę wojskową, a także starać się pierwszy stopień podoficerski - kaprala.

Uroczyste wręczenie certyfikatów ukończenia szkolenia teoretycznego w projekcie Legia Akademicka MON odbyło się w Akademii Zamojskiej 10 maja.

Skomentuj

- Treść komentarza powinna być związana z tematem artykułu.
- Komentarze naruszające netykietę będą usuwane.
- Portal ezamosc.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
- Użytkownik publikując komentarze reprezentuje własne poglądy i opinie, biorąc pełną odpowiedzialność karną i cywilną za publikowane treści.
- Pola wymagane są oznaczone *
- Twój adres email nie będzie opublikowany
- Korzystając z opcji 'komentarz', akceptujesz zasady regulaminu i politykę prywatności.
- Aby dodać komentarz, musisz zaznaczyć pole "Nie jestem robotem", tym samym potwierdzasz, że akceptujesz zasady regulaminu

Powrót na górę

Sekcje

Polecamy

ezamosc.pl

Reklama

Narzędzia

Follow Us