Reklama
Reklama

Zmodernizowano najstarszą linię energetyczną wysokiego napięcia na Zamojszczyźnie

foto: materiał nadesłany foto: materiał nadesłany

Zakończyła się modernizacja linii wysokiego napięcia 110kV Szczebrzeszyn. Inwestycja ma zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne w powiecie zamojskim i biłgorajskim.

Zrealizowany projekt obejmował całkowitą przebudowę 23 kilometrów jednotorowej linii 110 kV na nową. Istniejąca linia wybudowana w roku 1958, to najstarsza linia 110 kV na terenie Zamojszczyzny, stanowi fragment dawnej linii łączącej elektrownię Stalowa Wola ze Stacją Zamość. Jak informuje PGE, linia wymagała przebudowy ze względu na duże wyeksploatowanie oraz ograniczone możliwości przesyłowe  i maksymalną temperaturę pracy +40 °C. Zastosowane rozwiązanie umożliwia pracę linia w temperaturze do 80°C.

- Jako, że linia jest zlokalizowana w malowniczych terenach Roztocza Środkowego i przebiega w dużej części przez tereny leśne, zastosowane zostało tzw. rozwiązanie nadleśne, co chroni linię przed awariami spowodowanymi upadkami drzew oraz zmniejsza wymagania w zakresie wycinki. Wymagało to posadowienia słupów o wysokości około 50 m. Rozwiązanie to oraz pomalowanie konstrukcji słupów na kolor zielony zmniejsza ingerencję linii w piękny, roztoczański krajobraz - informuje Anna Sierkowska-Szuper z zamojskiego oddziału PGE Dystrybucja.

W 2020 roku PGE Dystrybucja Oddział Zamość planuje zrealizować pozostałą część odcinka o długości ok. 5 km, co wraz ze zrealizowanym w roku 2016 odcinkiem Mokre – Szczebrzeszyn zapewni zdecydowaną poprawę zdolności przesyłowych oraz pewności zasilania od stacji systemowej Mokre do węzła biłgorajskiego od strony stacji systemowej Mokre.

Wartość inwestycji wyniosła prawie 17 mln zł.

1 komentarz

  • Z
    Z niedziela, 02 czerwiec 2019 22:45 Link do komentarza

    To w końcu skąd dokąd ta linia "110 kV Szczebrzeszyn" biegnie? Od Szczebrzeszyna do Szczebrzeszyna? A ten zielony, maskujący kolor słupów, to z kolei jest po to, żeby były trudniej zauważalne z powietrza?

Skomentuj

- Treść komentarza powinna być związana z tematem artykułu.
- Komentarze naruszające netykietę będą usuwane.
- Portal ezamosc.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
- Użytkownik publikując komentarze reprezentuje własne poglądy i opinie, biorąc pełną odpowiedzialność karną i cywilną za publikowane treści.
- Pola wymagane są oznaczone *
- Twój adres email nie będzie opublikowany
- Korzystając z opcji 'komentarz', akceptujesz zasady regulaminu i politykę prywatności.
- Aby dodać komentarz, musisz zaznaczyć pole "Nie jestem robotem", tym samym potwierdzasz, że akceptujesz zasady regulaminu

Powrót na górę

Sekcje

Polecamy

ezamosc.pl

Reklama

Narzędzia

Follow Us