Reklama
Reklama

Ruszyła budowa Pomnika Chwały Kawalerii i Artylerii Konnej

foto: Szymon Łyciuk foto: Szymon Łyciuk
Rozpoczęła się budowa Pomnika Chwały Kawalerii i Artylerii Konnej w Wolicy Śniatyckiej. Osiemnastometrowy monument upamiętni wielką zwycięską dla Polski bitwę pod Komarowem z 1920 roku.

Pomnik to inicjatywa Stowarzyszenia „Bitwa pod Komarowem”. Do tej pory wykonano projekt budowlany, odlewy dwóch sylwetek z brązu, zlecono wykonanie modelu trzeciej i ostatniej sylwetki. Przypomnijmy, że pomnik przedstawia monumentalne skrzydła husarskie oraz rzeźby trzech szarżujących kawalerzystów z odpowiednim uzbrojeniem. Całość umieszczona będzie na platformie widokowej.

Do bitwy pod Komarowem doszło 31 sierpnia 1920 roku podczas wojny polsko–bolszewickiej. Starcie pomiędzy bolszewicką 1. Armią Konną, a polską 1. Dywizją Jazdy  uznawane jest przez historyków za jedno z sześciu największych zwycięstw jazdy polskiej. Jak podają źródła historyczne w bitwie zginęło lub zostało rannych około 300 żołnierzy po stronie polskiej i około 4 tysięcy po sowieckiej. 

Dzisiaj uroczyście rozpoczęto prace budowlane. Pomnik będzie doskonale widoczny z trasy S17 (droga ekspresowa ma powstać do 2025 roku).

Skomentuj

- Treść komentarza powinna być związana z tematem artykułu.
- Komentarze naruszające netykietę będą usuwane.
- Portal ezamosc.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
- Użytkownik publikując komentarze reprezentuje własne poglądy i opinie, biorąc pełną odpowiedzialność karną i cywilną za publikowane treści.
- Pola wymagane są oznaczone *
- Twój adres email nie będzie opublikowany
- Korzystając z opcji 'komentarz', akceptujesz zasady regulaminu i politykę prywatności.
- Aby dodać komentarz, musisz zaznaczyć pole "Nie jestem robotem", tym samym potwierdzasz, że akceptujesz zasady regulaminu

Powrót na górę

Narzędzia

Follow Us

Reklama

ezamosc.pl

Polecamy

Sekcje