Reklama
Reklama

Zmarła regionalistka Bogumiła Sawa. Pogrzeb odbędzie się w sobotę

ot: Adam Gąsianowski ot: Adam Gąsianowski

Mamy smutną wiadomość. 27 maja zmarła Bogumiła Sawa, regionalistka, autorka wielu cennych studiów historyczno-architektonicznych dotyczących miasta Zamościa. Miała 80 lat.

Dr Bogumiła Sawa urodziła się w 1940 r koło Kozłówki ale większość życia spędziła w Zamościu. W 1978 r. na UMCS obroniła pracę doktorską „Przemiany miasta Zamościa w latach 1772-1866”. Przez 12 lat pracowała jako dokumentalistka w Zamojskim Oddziale Państwowego Przedsiębiorstwa Pracowni Konserwacji Zabytków. Przez wiele lat prowadziła wnikliwe kwerendy biblioteczne i archiwalne dotyczące staropolskiego i XIX-wiecznego Zamościa, dokonując ciekawych odkryć. Odnalazła rysunki attyki na kamienicy przy Rynku Wielkim nr 5a, sfinansowała z własnych oszczędności projekt budowlany i w 2006 r. udało się doprowadzić do końca jej rekonstrukcję. Na początku lat 80-tych 20 w. Bogumiła Sawa rozpoczęła, wraz z innymi osobami prywatnymi i instytucjami miasta Zamościa, zbiórkę pieniędzy na budowę pomnika założyciela miasta Jana Zamoyskiego. Jest autorką wydawnictw książkowych, publikacji naukowych, popularnonaukowych.

Jej marzeniem było odtworzenie XVIII-wiecznej studni na Rynku Wielkim w Zamościu.

Pogrzeb Bogumiły Sawy odbędzie się w sobotę, 30 maja. Nabożeństwo rozpocznie się o godzinie 14.00 w Katedrze Zamojskiej. Zostanie pochowana na Cmentarzu Parafialnym w Zamościu.

1 komentarz

  • Ewa
    Ewa sobota, 30 maj 2020 16:41 Link do komentarza

    Pani Bogumiła była bardzo miłą i przyjemną osobą, do tego profesjonalistka w swoim zawodzie, żal, że tacy ludzie odchodzą

Skomentuj

- Treść komentarza powinna być związana z tematem artykułu.
- Komentarze naruszające netykietę będą usuwane.
- Portal ezamosc.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
- Użytkownik publikując komentarze reprezentuje własne poglądy i opinie, biorąc pełną odpowiedzialność karną i cywilną za publikowane treści.
- Pola wymagane są oznaczone *
- Twój adres email nie będzie opublikowany
- Korzystając z opcji 'komentarz', akceptujesz zasady regulaminu i politykę prywatności.
- Aby dodać komentarz, musisz zaznaczyć pole "Nie jestem robotem", tym samym potwierdzasz, że akceptujesz zasady regulaminu

Powrót na górę

Sekcje

Polecamy

ezamosc.pl

Reklama

Narzędzia

Follow Us