Reklama
Reklama

Popiół do kontroli

foto: UM Zamość foto: UM Zamość

Sezon grzewczy trwa w najlepsze, zamojska Straż Miejska kontroluje domowe kotłownie … i pobiera próbki popiołu do badań laboratoryjnych.

Dzieje się tak w sytuacjach, kiedy strażnicy mają wątpliwości co do rodzaju paliwa spalanego w piecu. Podejrzenia mogą wzbudzić leżące w kotłowni np. odzież, obuwie, plastiki, stare meble.

Popiół jest pobierany nie tylko z popielnika, ale również zdejmowany ze ścian pieca. Do laboratorium próbki trafiają w zaplombowanych pojemnikach. Jeśli podejrzenia się potwierdzą, Straż Miejska nałoży na właściciela pobranej próby mandat. Próbki do badań może kierować również Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Sp. z o. o. w Zamościu, które odbiera od mieszkańców popiół. Wynik badań będzie również dowodem w sprawie, jeśli trafi ona do sądu. Wtedy mieszkańcowi grozi kara grzywny do 5000 zł, a nawet pokrycie kosztów sądowych.

Kontrole Straży Miejskiej i pracowników Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Zamość są niezapowiedziane. To zazwyczaj reakcje na telefoniczne zgłoszenia od sąsiadów, którzy podejrzewają, że ciemny dym z komina w domu obok może być oznaką spalania śmieci.

- "Nie tylko reagujemy na sygnały płynące od mieszkańców, ale niezależnie od tego prowadzimy systematyczne kontrole domowych palenisk. Głównym motywem jest troska o jakość środowiska w którym żyjemy. Zwrócę uwagę, że uprawnienie ustawowe do dokonywania kontroli traktujemy jako imperatyw do rzetelnego działania na rzecz dobra wspólnego”- wyjaśnia komendant Straży Miejskiej w Zamościu Marian Puszka.

Od początku października do końca listopada b.r. Straż Miejska przeprowadziła 25 kontroli domowych kotłowni. W tym czasie strażnicy podjęli również 76 interwencji dotyczących wypalania/ spalania tzw. odpadów zielonych w przydomowych ogrodach.

Zamojski magistrat przypomina, że funkcjonariusz Straży Miejskiej może nałożyć mandat w wysokości do 500 zł. Zgodnie z art. 379 Prawa Ochrony Środowiska, ma on prawo wejść na teren prywatny lub miejsce prowadzenia działalności gospodarczej i skontrolować każdy piec, a także zażądać okazania dokumentów i udostępnienia wszelkich danych mających związek z tematyką kontroli. Uniemożliwianie lub utrudnianie kontroli w zakresie ochrony środowiska osobom uprawnionym lub im pomagającym - zgodnie z art. 225 par. 1 Kodeksu karnego - jest zagrożone karą do trzech lat więzienia. W przypadku, gdy mieszkaniec nie przyjmie mandatu sprawa trafia do sądu.

W razie wątpliwości czym wolno (a czym nie) palić w domowym piecu, warto skontaktować się z Wydziałem Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Zamość, tel. 84 6772360.

14 komentarzy

 • Imię/Nazwa użytkownika
  Imię/Nazwa użytkownika wtorek, 03 grudzień 2019 17:17 Link do komentarza

  Ludzie pamiętajcie że nie musicie wpuszczać do domów tych nierobów !!! Oni nie mają żadnego prawa wejść !!! Prawo wejścia do domu ma tylko Policja i to z nakazem prokuratorskim a nie jakiś czarnuch !!!!

 • piotr
  piotr środa, 04 grudzień 2019 07:43 Link do komentarza

  ...Ludzie pamiętajcie że nie musicie wpuszczać do domów tych nierobów !!! Oni nie mają żadnego prawa wejść !!! Prawo wejścia do domu ma tylko Policja i to z nakazem prokuratorskim a nie jakiś czarnuch !!!!..., nie wiem kim jesteś, czym się zajmujesz - ale mam prośbę nie ośmieszaj się publicznie. SM ma większe uprawnienia jak Ci się wydaje, ale cóż ignorantia iuris nocet :)

 • Nick Fryck
  Nick Fryck środa, 04 grudzień 2019 14:06 Link do komentarza

  A to jest zastanawiające: pracownicy PGK którzy przyjeżdżają zabrać popiół z domowych palenisk mogą pobierać próbki do zbadania. A ja się pytam- a jeśli sąsiad podrzuci swój popiół ze spalonych odpadów plastikowych do pojemnika sąsiada, który zgodnie z przepisami pali w piecu węglem lub drzewem to wtedy on- ten uczciwy będzie obłożony karą-tak? Poniesie koszty-tak? "Beknie "przed sądem-tak? Bo różne są sytuacje-kłótnie, spory sąsiedzkie, a w ich wyniku zemsta. Pytam- kto wymyślił tak haniebną procedurę, żeby z przydomowych kubłów pobierać próbki bez wiedzy właściciela? Czyli tak: właściciela nie ma w tym czasie w domu, przyjeżdża pod konkretny adres wóz z PGK, pracownik bez wiedzy właściciela pobiera popiół do zbadania, może mu się próbki pomylą, wpisze nie to nazwisko, może sąsiad podrzucił swój popiół z wypalanych plastików i PGK uziemia niewinnego gospodarza. No, ładnie ktoś wymyślił.

 • do przedmówcy
  do przedmówcy środa, 04 grudzień 2019 17:07 Link do komentarza

  :D:D:D:D się uśmiałem - te mecenas z internetowego forum... najpierw poczytaj sobie troszeczkę zanim zrobisz z siebie kolejny raz idiotę. Nakaz prokuratorski...dobre sobie. To nie Ameryka. :D:D przez rozpowszechnianie takich bzdur przez takich właśnie nieuków jak ty ludzie mają problemy - masz swoje prawa ale nie zapominaj że masz również szereg obowiązków. ->

 • Miś
  Miś środa, 04 grudzień 2019 19:39 Link do komentarza

  do mojego prywatnego domu nikt nie ma prawa wejść bez mojej zgody. bo widłami....
  prywatne jest święte zapamiętajcie to....

 • dd
  dd czwartek, 05 grudzień 2019 08:14 Link do komentarza

  Do pieniących i odgrażających się obrońców "ogniska domowego": zanim rzeczywiście położycie się jak Reytan w progu waszego domu lub sięgniecie po narzędzie do wyrzucania gnoju, sięgnijcie po Kodeks Karny oraz Prawo Ochrony Środowiska i spróbujcie zrozumieć, co jest napisane w przepisach wspomnianych w treści artykułu. Bo może okazać się, że oszczędności, jakie osiągniecie spalając odpady są dużo niższe, niż kary, na które przez własną niewiedzę się narazicie...

 • dzisiaj
  dzisiaj czwartek, 05 grudzień 2019 12:21 Link do komentarza

  weź sięDziduszko nie POdniecaj. I czytaj ze zrozumieniem

 • Mariogycle
  Mariogycle piątek, 06 grudzień 2019 14:36 Link do komentarza

  Spiritual-grow is an important element of achieving
  success and being happy. Not everyone who has evolved has achieved Coaching, but everyone who has achieved success by reading
  coaching blog has developed and done a lot of work on themselves.
  Coaching is on the one hand my way of life, but also my passion and idea for life.

 • zamoy
  zamoy poniedziałek, 09 grudzień 2019 18:32 Link do komentarza

  Gdyby nie czujniki smogu to nadal słyszelibyśmy bajeczki jakie to wspaniałe powietrze w Zamościu

 • do-zamoy
  do-zamoy poniedziałek, 09 grudzień 2019 18:39 Link do komentarza

  Szlag trafia ile lat wmawiali że nie mamy problemu ze smogiem. Ciekawe ile ludzi w tym czasie zachorowało

 • Do do-zamoy
  Do do-zamoy wtorek, 10 grudzień 2019 11:48 Link do komentarza

  A czy teraz przypadkiem nie wmawiają ci że jest smog?

 • do Do do-zamoy
  do Do do-zamoy wtorek, 10 grudzień 2019 14:05 Link do komentarza

  Jak sam nie czujesz czym oddychasz to sprawdź sobie na mapie. Czujniki nie kłamią. Promieniowania też nie widać tylko po pewnym czasie wypadają włosy i umierasz

 • Kalinowa
  Kalinowa wtorek, 10 grudzień 2019 18:14 Link do komentarza

  Człowieku piszący że smog wmawiają tu masz konkrety: "Liczby szokują. Normy stężenia pyły zawieszonego wynoszą 25 ug/m3. Tymczasem w Zamościu przy ul. Dobrej 23 marca tego roku było to 750 ug/m3, a przy ul. Kalinowej – 530 ug/m3. Podobne liczny można mnożyć".
  Rozumiesz? Normy smogu przekroczone 20-30 razy! To trucizna a nie powietrze!

 • Xddd
  Xddd wtorek, 10 grudzień 2019 19:45 Link do komentarza

  Tu się wszyscy kłócą a jeszcze do niedawna spalarnie śmieci w Zamościu chcieli budować i jakoś wielu strajkujących nie było ?

Skomentuj

- Treść komentarza powinna być związana z tematem artykułu.
- Komentarze naruszające netykietę będą usuwane.
- Portal ezamosc.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
- Użytkownik publikując komentarze reprezentuje własne poglądy i opinie, biorąc pełną odpowiedzialność karną i cywilną za publikowane treści.
- Pola wymagane są oznaczone *
- Twój adres email nie będzie opublikowany
- Korzystając z opcji 'komentarz', akceptujesz zasady regulaminu i politykę prywatności.
- Aby dodać komentarz, musisz zaznaczyć pole "Nie jestem robotem", tym samym potwierdzasz, że akceptujesz zasady regulaminu

Powrót na górę

Sekcje

Polecamy

ezamosc.pl

Reklama

Narzędzia

Follow Us