Reklama

72. rocznica rozbicia zamojskiego więzienia

foto: archiwum foto: archiwum
Uroczystość 72. rocznicy odbicia więźniów - żołnierzy AK z więzienia odbędzie się w niedzielę 6 maja przy tablicy upamiętniającej to wydarzenie w Zakładzie Karnym w Zamościu. Organizują ją Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość, 3. Batalion Zmechanizowany, Zakład Karny i Parafia Wojskowa w Zamościu.

Obchody rozpocznie o godzinie 15.00 msza w kościele pw. św. Jana Bożego w Zamościu. Po nabożeństwie uczestnicy przejdą na uroczystości pod budynek Zakładu Karnego. O 17.00 rozpocznie się inscenizacja historyczna akcji odbicia członków Polskiego Państwa Podziemnego z zamojskiego więzienia. Szczegółowy program na załączonym plakacie.

W nocy 8 maja 1946 roku kilkunastoosobowy oddział żołnierzy AK i WiN (Wolność i Niezawisłość) dowodzony przez ppor. Romana Szczura ps. "Urszula" przeprowadził akcję uwolnienia więźniów z zamojskiego więzienia. Współpracowali z nimi dwaj strażnicy, którzy dostarczyli informację o rozkładzie więzienia, liczebności załogi. Żołnierze podziemia zdobyli budynek i uwolnili ponad 300 więźniów. Podczas akcji zginęło 5 pracowników więzienia. Zginął też jeden członek WiN, drugi został ranny. Była to jedna z najsłynniejszych tego typu akcji na Zamojszczyźnie.

Skomentuj

- Treść komentarza powinna być związana z tematem artykułu.
- Komentarze naruszające netykietę będą usuwane.
- Portal ezamosc.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
- Użytkownik publikując komentarze reprezentuje własne poglądy i opinie, biorąc pełną odpowiedzialność karną i cywilną za publikowane treści.
- Pola wymagane są oznaczone *
- Twój adres email nie będzie opublikowany
- Korzystając z opcji 'komentarz', akceptujesz zasady regulaminu i politykę prywatności.
- Aby dodać komentarz, musisz zaznaczyć pole "Nie jestem robotem", tym samym potwierdzasz, że akceptujesz zasady regulaminu

Powrót na górę

Sekcje

Polecamy

ezamosc.pl

Reklama

Narzędzia

Follow Us