Reklama
Reklama

"Piechota Polska w XVI - XIX wieku" - wystawa w Arsenale

Zaproszenie, źródło: materiał organizatora Zaproszenie, źródło: materiał organizatora

Na dzisiaj (12.10) zaplanowano otwarcie wystawy "Piechota Polska w XVI - XIX wieku" w Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał. Wystawa prezentuje dzieje formacji, jej organizację, uzbrojenie na przestrzeni trzech wieków. Otwarcie ekspozycji o godz. 14.00.

"W czasach panowania ostatnich Jagiellonów i Stefana Batorego najwartościowsza formacja piechoty to zaciężne regimenty landsknechtów. Walczyły w całej Europie, także na polskim żołdzie. W wojnach Batorego z Rosją pojawiła się piechota zorganizowana na wzór węgierski zwana piechotą węgierską, polsko-węgierską lub polską czy piechota wybraniecka, różniąca się od innych formacji metodą zaciągu. W XVII w., tak burzliwym dla Rzeczypospolitej Obojga Narodów, reformy wojskowe Władysława IV wprowadziły podział wojska na autorament (zaciąg) cudzoziemski i narodowy. Dotyczył również piechoty, zorganizowanej na wzór zachodni (piechota nazywana niemiecką) oraz formacji piechoty polskiej autoramentu narodowego. Później w czasach saskich nieliczna armia traciła na wartości stając się typowo dekoracyjną, niezdolną do stawienia oporu potężnym sąsiadom. Piechota w reformach wojskowych Sejmu Wielkiego jest największym rodzajem wojska w polskiej armii. Powstałe po rozbiorach, walczące po stronie Napoleona polskie formacje wojskowe (Legiony Henryka Dąbrowskiego, polskie formacje na żołdzie francuskim oraz armia Księstwa Warszawskiego) walczące od Hiszpanii po Moskwę składały się głównie z piechoty. W armii zależnego od Rosji Królestwa Polskiego dominują formacje piechoty. W wojnie polsko-rosyjskiej 1831 roku głównie na nich spoczywał ciężar walki. Upadek powstania listopadowego kończy istnienie regularnych polskich sił zbrojnych, które ponownie pojawią się w latach I wojny światowej." - czytamy w opisie wystawy na stronie internetowej zamojskiego muzeum.

Eksponaty na wystawie pochodzą ze zbiorów Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, Muzeum Zamojskiego, Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał oraz z kolekcji prywatnych. Dzieje piechoty ilustrują liczne grafiki uzupełnione o repliki mundurów polskiej piechoty.

Wystawa czynna będzie w zamojskim Arsenale do kwietnia 2018 r.

Skomentuj

- Treść komentarza powinna być związana z tematem artykułu.
- Komentarze naruszające netykietę będą usuwane.
- Portal ezamosc.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
- Użytkownik publikując komentarze reprezentuje własne poglądy i opinie, biorąc pełną odpowiedzialność karną i cywilną za publikowane treści.
- Pola wymagane są oznaczone *
- Twój adres email nie będzie opublikowany
- Korzystając z opcji 'komentarz', akceptujesz zasady regulaminu i politykę prywatności.
- Aby dodać komentarz, musisz zaznaczyć pole "Nie jestem robotem", tym samym potwierdzasz, że akceptujesz zasady regulaminu

Powrót na górę

Sekcje

Polecamy

ezamosc.pl

Reklama

Narzędzia

Follow Us