Reklama
Reklama

Konferencja „Człowiek w kręgu współczesnej kultury” [ZDJĘCIA]

foto: materiał nadesłany foto: materiał nadesłany
21 listopada w sali Consulatus zamojskiego ratusza odbyła się Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Człowiek w kręgu współczesnej kultury”, zorganizowana przez Uczelnię Państwową im. Szymona Szymonowica w Zamościu, Zamojską Radę Kobiet oraz Urząd Miasta Zamość.

Konferencję otworzyli: rektor UPZ dr hab. Andrzej Samborski i zastępca Prezydenta Miasta Zamościa Małgorzata Bzówka.

Konferencja została podzielona na trzy panele. Pierwszy z nich nosił tytuł "Współczesne przejawy życia społecznego". W jego trakcie referaty zaprezentowali: ks. dr Rafał Pastwa z KUL, redaktor „Gościa Niedzielnego” („Zjawisko polaryzacji i przemocy w dobie nowych mediów”), dr inż. Bożena Niemczuk z Zakładu Pedagogiki UPZ („Rodzina z problemem alkoholowym”), studentki pedagogiki w UPZ: Monika Pasieczna („Przemoc w rodzinie”) i Agnieszka Żuk („Starzenie się społeczeństwa”) oraz mgr Lidia Stanisławek z Zamojskiej Rady Kobiet („W poszukiwaniu wartości młodego człowieka”).

Drugi panel poświęcony był „Problemom emocjonalnym współczesnego człowieka”. Panel rozpoczęła Donna Breen z MA w Irlandii („Mental health problems of young people”). - Jako doradczyni i terapeutka spotykam się z problemami młodych ludzi na co dzień. Są to przede wszystkim objawy lęków i depresji. Związane jest to z wpływem mediów społecznościowych na dzisiejszą młodzież. Młodzi ludzie uciekają do Internetu, tym samym odłączając się od świata zewnętrznego. To sprawia, że popadają w takie problemy, jak depresja, czy lęk. Z mojego doświadczenia wiem, że takie problemy mogą zacząć się u dzieci małych już w wieku 5 lat. Dzieci spędzają bowiem coraz więcej czasu patrząc w ekrany telewizorów, monitory komputerów czy smartfony, zamiast spędzać czas z bliskimi. Oglądają często filmy i grają też w komputerowe gry pełne przemocy – mówiła prelegentka i tłumaczyła, że lekarstwem na takie sytuacje jest przede wszystkim kontakt z rodziną i rówieśnikami oraz budowanie emocjonalnych relacji. Następnie o tym, czym jest cyberbullying mówiła Paulina Szwed, studentka filologii angielskiej UPZ. Tę część konferencji zakończono wystąpieniem pt. „Mózg a cyfrowe narkotyki” dr inż. Agaty Waszek z Zakładu Pedagogiki UPZ.

Ostatnia część konferencji dotyczyła „Aktualnych wyzwań cywilizacyjnych”. Swoje referaty przedstawiły: dr Irena Kurzępa z Zakładu Pedagogiki UPZ i członkini Zamojskiej Rady Kobiet („Dążenie do szczęścia”), Teresa Jaskulska, prezes Fundacji Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych i Potrzebujących Pomocy „Otwórzmy swoje serca” w Zamościu („Status osób niepełnosprawnych w świetle wyzwań współczesnej kultury życia”), dr Halina Iwańczyk z Zakładu Pedagogiki UPZ („Człowiek w kulturze instant”).

Na zakończenie każdej części konferencji odbywała się dyskusja, podczas której uczestnicy poruszali najważniejsze ich zdaniem problemy.

Skomentuj

- Treść komentarza powinna być związana z tematem artykułu.
- Komentarze naruszające netykietę będą usuwane.
- Portal ezamosc.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
- Użytkownik publikując komentarze reprezentuje własne poglądy i opinie, biorąc pełną odpowiedzialność karną i cywilną za publikowane treści.
- Pola wymagane są oznaczone *
- Twój adres email nie będzie opublikowany
- Korzystając z opcji 'komentarz', akceptujesz zasady regulaminu i politykę prywatności.
- Aby dodać komentarz, musisz zaznaczyć pole "Nie jestem robotem", tym samym potwierdzasz, że akceptujesz zasady regulaminu

Powrót na górę

Sekcje

Polecamy

ezamosc.pl

Reklama

Narzędzia

Follow Us