Reklama

Skarb z Czermna w Zamościu

Skarb z Czermna będzie można oglądać w Zamościu, fot. Wojciech Kowalski (archiwum) Skarb z Czermna będzie można oglądać w Zamościu, fot. Wojciech Kowalski (archiwum)
"Czerwień - gród między Wschodem a Zachodem" - to tytuł wystawy przedmiotów odnalezionych podczas badań wykopaliskowych w Czermnie – wsi nad rzeką Huczwą w powiecie tomaszowskim. Wyjątkowa ekspozycja prezentowana będzie w salach Muzeum Zamojskiego, otwarcie już w środę (20 września).

Na wystawie zobaczymy przedmioty z okresu między X a XIV wiekiem m.in.: srebrną i pozłacaną biżuterię (pierścienie, zausznice, naramienniki, bransolety mankietowe i spiralne oraz kołty, czyli efektowne wisiory mocowane przez kobiety do nakrycia głowy), pieczęcie książąt ruskich ( czyli oznaki władzy - znaleziska unikatowe w swej liczbie i jakości w skali europejskiej - świadectwa ożywionego handlu wśród których wyróżniają się odkryte w ogromniej ilości plomby tzw. drohiczyńskie), a także militaria i zabytki obrazujące życie codzienne w średniowieczu, m.in. elementy wyposażenia domu i narzędzia pracy ówczesnych rzemieślników.

Grodzisko w Czermnie, od lat było miejscem wykopalisk archeologicznych. Według części badaczy, to właśnie tam miał znajdować się wczesnośredniowieczny gród Czerwień, stolica Grodów Czerwieńskich - ziem leżących na granicy wpływów polskich i ruskich - o które toczono krwawe walki.

Otwarcie wystawy zaplanowano na godzinę 17.00 w Muzeum Zamojskim (ul.Ormiańska 26). Ekspozycję będzie można oglądać w Zamościu do końca roku.

Skomentuj

- Treść komentarza powinna być związana z tematem artykułu.
- Komentarze naruszające netykietę będą usuwane.
- Portal ezamosc.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
- Użytkownik publikując komentarze reprezentuje własne poglądy i opinie, biorąc pełną odpowiedzialność karną i cywilną za publikowane treści.
- Pola wymagane są oznaczone *
- Twój adres email nie będzie opublikowany
- Korzystając z opcji 'komentarz', akceptujesz zasady regulaminu i politykę prywatności.
- Aby dodać komentarz, musisz zaznaczyć pole "Nie jestem robotem", tym samym potwierdzasz, że akceptujesz zasady regulaminu

Powrót na górę

Sekcje

Polecamy

ezamosc.pl

Reklama

Narzędzia

Follow Us