Reklama
Reklama

Inauguracja z nową nazwą [ZDJĘCIA]

foto: Marek Ćwik foto: Marek Ćwik
Nowa nazwa, nowy kierunek i nowe inwestycje - tak w skrócie można podsumować inaugurację nowego roku akademickiego w Uczelni Państwowej im. Szymona Szymonowica w Zamościu.

Zmiana nazwy związana jest z Rozporządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 12 sierpnia 2019 r. Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Szymona Szymonowica w Zamościu zmieniła nazwę na Uczelnia Państwowa im. Szymona Szymonowica w Zamościu. Oficjalna skrócona nazwa uczelni brzmi: Uczelnia Państwowa w Zamościu, oficjalny skrót: UPZ. O tym fakcie poinformował zebranych na uroczystej inauguracji nowego roku akademickiego rektor dr hab. Andrzej Samborski.

Staramy się i zachęcamy młodzież do podejmowania studiów w Zamościu. Do tego, by zdobywała tutaj umiejętności praktyczne niezbędne w codziennym życiu. Nasza uczelnia posiada bogatą ofertę edukacyjną, poczynając od kierunków humanistycznych, takich jak pedagogika i filologia angielska, przez kierunki medyczne i nauki o zdrowiu, czyli pielęgniarstwo oraz turystyka i rekreacja, nauki społeczne takie jak bezpieczeństwo narodowe, finanse i rachunkowość, na kierunkach technicznych kończąc, tj. logistyka, mechanika i budowa maszyn. Dziś z satysfakcją mogę Państwa poinformować, że Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego nadał nam uprawnienie do prowadzenia studiów I stopnia o profilu praktycznym na kierunku informatyka. - powiedział dr hab. Andrzej Samborski, rektor UPZ.

O tym, że w zamojskiej UPZ panuje świetna atmosfera do studiowania nie trzeba nikogo specjalnie przekonywać. Podkreślają to m.in. świeżo upieczeni żacy z I roku.

- Jest tu świetna atmosfera i świetni prowadzący. Wybrałam studia na kierunku bezpieczeństwo narodowe. Myślę, że z takimi prowadzącymi i z pomocą studentów starszych roczników będzie dobrze – ocenia Karolina Grodzka.

- Wybrałam logistykę, ponieważ ukończyłam technikum o tym kierunku. Bardzo mi się on podoba i wiążę z nim swoją przyszłość. Dlaczego Zamość? Bo to moje rodzinne miasto. Dzięki studiom tutaj mogę być blisko domu i rodziny, jednocześnie mając możliwość zdobycia tytułu inżyniera. – powiedziała Małgorzata Bodys, studentka logistyki.

- Mamy bardzo dużo wykładów i ćwiczeń, czasem do bardzo późnych godzin. Jestem mile zaskoczona wykładowcami, którzy podchodzą do nas z sympatią. Pojawiają się pierwsze stresy, ale o uczelni mam jak najlepsze zdanie. – ocenia Dominika Stępień, studentka pielęgniarstwa.

- Uczelnię wybrałem z dwóch powodów: po pierwsze jest ona blisko domu, a po drugie wiele dobrego o niej słyszałem od kolegów. Jak na razie wszystko się potwierdza. Wykłady są ciekawe i dobre, a prowadzący potrafią zainteresować swoimi przedmiotami – twierdzi Oskar Małecki, student I roku bezpieczeństwa narodowego.

W trakcie inauguracji rektor poinformował zebranych o pozyskaniu na własność Uczelni budynku przy ul. Zamoyskiego 64, dziękując przy tym władzom Zamościa za podjęcie uchwały o darowiźnie obiektu.

W dniu 30 września Rada Miasta podjęła stosowną uchwałę o nieodpłatnym przekazaniu nieruchomości przy ul. Zamoyskiego 64 dla naszej uczelni. Zmiana statusu własnościowego sprawia, że możemy nie tylko w pełni inwestować w dalszą rozbudowę tego obiektu, wyposażenie pracowni specjalistycznych, ale także z powodzeniem występować do różnych instytucji, w tym do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, z prośbą o przyznanie dotacji na rozbudowę budynku, zakup sprzętu do laboratoriów i pracowni dydaktyczno-badawczych. W tym miejscu pragnę serdecznie podziękować Panu Prezydentowi Andrzejowi Wnukowi, przewodniczącemu Rady Miasta i wszystkim radnym za przyjęcie tej uchwały – mówił rektor UPZ. Kolejną inwestycją, o której powiedział dr hab. Andrzej Samborski było pozyskanie kolejnej działki przy ul. Szczebrzeskiej, gdzie znajdował się budynek piekarni Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska”, przylegającej do laboratoriów Centrum Badań i Transferu Technologii Uczelni.

- Budynek ten wraz z działką został przez nas zakupiony w celu poszerzenia bazy Instytutu Przyrodniczo-Technicznego. Chodzi tutaj o kierunki mechanika i budowa maszyn oraz logistyka, a także w celu rozbudowy laboratoriów CeBiTT. – mówił rektor. Wspomniał także o nowym wyposażeniu pracowni informatycznych, jak również o pracach w kierunku budowy centrum symulacji medycznych w budynku przy ul. Hrubieszowskiej 24, w którym obecnie odbywają się zajęcia dla studentów kierunku pielęgniarstwo.

Po wystąpieniu rektora nastąpiło uroczyste przyjęcie studentów I roku w poczet braci akademickiej. Następnie w imieniu żaków głos zabrała Kamila Luterek, przewodnicząca Rady Samorządu Studenckiego UPZ. Tegoroczny wykład inauguracyjny zatytułowany „50 lat Instytutu Agrofizyki PAN w Lublinie – czy w Polsce możliwe jest uprawianie nauki na wysokim poziomie?" wygłosił prof. dr hab. Cezary Sławiński, dyrektor Instytutu Agrofizyki im. Bohdana Dobrzańskiego Polskiej Akademii Nauk. Tradycją stało się, że osoby szczególnie związane z uczelnią co roku są wyróżniane podczas uroczystej inauguracji. W tym roku Laury „Zasłużony dla Uczelni” otrzymali: dr hab. Witold Mozgawa, były wieloletni dyrektor Instytutu Matematyki i Technologii Innowacyjnych, a obecnie wykładowca Uczelni oraz Tomasz Szewczyk, szef firmy Sitaniec Technology współpracującej z UPZ.

Oprawę muzyczną wydarzenia przygotował chór I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Zamoyskiego w Zamościu pod kierunkiem Andrzeja Czernika.

Uroczysta inauguracja roku akademickiego 2019/2020 odbyła się 10 października 2019 r. w auli Instytutu Przyrodniczo-Technicznego przy ul. Zamoyskiego 64.

Poniżej zdjęcia z uroczystości - fot. Marek Ćwik.

Skomentuj

- Treść komentarza powinna być związana z tematem artykułu.
- Komentarze naruszające netykietę będą usuwane.
- Portal ezamosc.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
- Użytkownik publikując komentarze reprezentuje własne poglądy i opinie, biorąc pełną odpowiedzialność karną i cywilną za publikowane treści.
- Pola wymagane są oznaczone *
- Twój adres email nie będzie opublikowany
- Korzystając z opcji 'komentarz', akceptujesz zasady regulaminu i politykę prywatności.
- Aby dodać komentarz, musisz zaznaczyć pole "Nie jestem robotem", tym samym potwierdzasz, że akceptujesz zasady regulaminu

Powrót na górę

Sekcje

Polecamy

ezamosc.pl

Reklama

Narzędzia

Follow Us