Reklama

Konto nastolatka "pralnią pieniędzy"?

foto: archiwum, materiał poglądowy foto: archiwum, materiał poglądowy
Nastolatek umieścił na portalu ofertę sprzedaży kurtki. Pieniądze za towar miał otrzymać po weryfikacji konta na portalu. W tym celu przekazał dane do logowania na swój rachunek. Jak się okazało, dane przekazał oszustom, którzy wykorzystali jego konto do transferowania środków pochodzących z innych przestępstw.

- Nastoletni syn 41-latki z Zamościa za jej wiedzą i zgodą sprzedawał przez Internet kurtkę. Ofertę sprzedaży umieścił na popularnym portalu sprzedażowym. Po chwili odezwała się do niego osoba zainteresowana zakupem. Poprosiła o numer telefonu celem wykonania przelewu Blik. 16-latek przekazał numer i bezpośrednio po tym otrzymał wiadomość, że zapłata za kurtkę została przesłana. Pieniądze ze sprzedaży miał otrzymać po wcześniejszej weryfikacji konta na portalu. W tym celu nastolatek podał swój PESEL, nazwę banku, w którym ma konto oraz identyfikator i hasło do logowania. - relacjonuje Dorota Krukowska - Bubiło, rzeczniczka zamojskiej policji. 

Kiedy 16-latek zalogował się na rachunek zobaczył, że ktoś na jego koncie wykonuje transakcje. Pieniądze w kwotach po kilka tysięcy złotych wpływały na rachunek i po chwili przekazywane były dalej. Powiadomił matkę, która natychmiast skontaktowała się z bankiem i zablokowała dostęp do rachunku syna. Sprawę zgłosiła policjantom.

- Oszuści wykorzystali rachunek 16-latka do tego, aby transferować za jego pośrednictwem pieniądze wyłudzone od innych pokrzywdzonych. Teraz zamojscy policjanci prowadzą postępowanie i sprawdzają, czy doszło do przestępstwa z artykułu 299 kodeksu karnego, czyli „prania pieniędzy”, za które grozi kara do 8 lat więzienia. - dodaje rzeczniczka. 

Kolejny raz apelujemy o ostrożność. Nie przekazujmy obcym osobom loginów i haseł do swoich rachunków.

1 komentarz

  • internauta
    internauta czwartek, 01 grudzień 2022 19:11 Link do komentarza

    No i znowu , już się nie chce słuchać! Ale dobrze, że ezamosc informuje nas o tym. Dzięki.

Skomentuj

- Treść komentarza powinna być związana z tematem artykułu.
- Komentarze naruszające netykietę będą usuwane.
- Portal ezamosc.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
- Użytkownik publikując komentarze reprezentuje własne poglądy i opinie, biorąc pełną odpowiedzialność karną i cywilną za publikowane treści.
- Pola wymagane są oznaczone *
- Twój adres email nie będzie opublikowany
- Korzystając z opcji 'komentarz', akceptujesz zasady regulaminu i politykę prywatności.
- Aby dodać komentarz, musisz zaznaczyć pole "Nie jestem robotem", tym samym potwierdzasz, że akceptujesz zasady regulaminu

Powrót na górę

Sekcje

Polecamy

ezamosc.pl

Reklama

Narzędzia

Follow Us