Reklama
Reklama

Mówili o nowym prawie wodnym, inwestycjach i gospodarce odpadami

W Zamościu planowane jest utworzenie Zarządu Zlewni Wieprza, foto: archiwum (zdjęcie poglądowe) W Zamościu planowane jest utworzenie Zarządu Zlewni Wieprza, foto: archiwum (zdjęcie poglądowe)

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej dla Regionu Południowego Wisły Środkowej powstanie w Lublinie. W Zamościu natomiast planowane jest utworzenie Zarządu Zlewni Wieprza, a w innych miastach nadzorów wodnych – zapowiedzieli na konferencji prasowej 11 sierpnia wiceminister ochrony środowiska Sławomir Mazurek oraz poseł Sławomir Zawiślak. Na spotkaniu była też mowa o gospodarce odpadami.

Dotychczas część województwa lubelskiego wchodziła w skład Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Warszawie, a druga część w skład RZGW w Krakowie.

Jak podkreślił minister, utworzenie nowej jednostki RZGW w Lublinie łączy się też z wieloma korzyściami dla regionu. Połączy rozproszone po różnych urzędach kompetencje i weźmie odpowiedzialność za rozwój infrastruktury, bezpieczeństwo przeciwpowodziowe i zabezpieczenie wody dla naszego terenu.

- Na tę instytucję region czekał 25 lat. A to są pieniądze, udogodnienia dla inwestorów w kontekście inwestycji, wpływ na całą gospodarkę naszego regionu, kwestie zatrudnieniowe, a także możliwości rozwoju potencjału naukowego - powiedział poseł Zawiślak.

Na podległym RZGW terenie jest 900 km dużych rzek (Wisła, Bug i Wieprz), gdzie miały i mogą mieć miejsce bardzo poważne zagrożenia w różnych porach roku.

Poza nowym prawem wodnym, na konferencji były też poruszane kwestie gospodarki odpadami.

- Do 2020 roku musimy osiągnąć 50 procent recyklingu, jeśli chodzi o odpady komunalne, wytwarzane w naszych domach. To wielkie i bardzo kosztowne wyzwanie – stwierdził wiceminister. Jak podkreślił, wg najnowszych danych za 2016 r. Zamość osiągnął 40 procent recyklingu, co bardzo dobrze świadczy o staraniach mieszkańców.

Poza tym wiceminister mówił o odpowiedniej promocji Lubelszczyzny, a także zrównoważonym rozwoju naszego regionu. Lubelszczyzna jest regionem unikatowym, a świadczy o tym rzeźba terenu, korzystne warunki klimatyczne i glebowe. Chodzi o to, by ten potencjał przyrodniczy wykorzystać, a fundusze trafiały w te miejsca, gdzie są one faktycznie potrzebne – stwierdził Sławomir Mazurek.

Skomentuj

- Treść komentarza powinna być związana z tematem artykułu.
- Komentarze naruszające netykietę będą usuwane.
- Portal ezamosc.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
- Użytkownik publikując komentarze reprezentuje własne poglądy i opinie, biorąc pełną odpowiedzialność karną i cywilną za publikowane treści.
- Pola wymagane są oznaczone *
- Twój adres email nie będzie opublikowany
- Korzystając z opcji 'komentarz', akceptujesz zasady regulaminu i politykę prywatności.
- Aby dodać komentarz, musisz zaznaczyć pole "Nie jestem robotem", tym samym potwierdzasz, że akceptujesz zasady regulaminu

Powrót na górę

Sekcje

Polecamy

ezamosc.pl

Reklama

Narzędzia

Follow Us