Reklama
Reklama

PAN: Zamościowi grozi zapaść

Zamość znalazł się na 14 miejscu w rankingu, fot. Szymon Łyciuk (archiwum) Zamość znalazł się na 14 miejscu w rankingu, fot. Szymon Łyciuk (archiwum)

Zamość znalazł się na liście miast, którym grozi społeczno-gospodarcza zapaść. Analizę przygotowała Polska Akademia Nauk. Zestawienie zawiera aż 122 średnie miasta.

Zamość znalazł się na 14 miejscu w rankingu, wyprzedza go Chełm na 12 pozycji. Na 20 lokacie uplasował się Hrubieszów, Tomaszów Lubelski na 23, Krasnystaw na 65 a Biłgoraj na 96. Niechlubne pierwsze miejsce zajmuje Prudnik w województwie opolskim, przed Hajnówką w podlaskim i Bartoszycami w warmińsko-mazurskim.

Według analizy, największymi problemami z jakimi borykają się średnie miasta są m.in. spadek liczby ludności i odpływ głównie osób młodych, wykształconych, brak przemysłu, czy fatalny dostęp do autostrad i dróg ekspresowych.

Naukowcy podkreślają, że w miastach, które znalazły się na liście występują kłopoty ze znalezieniem pracy a ludzie mają problemy z dojazdami i przemieszczaniem się z uwagi na peryferyjność tych miejscowości.

Analiza powstała na potrzeby rządowej Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

- To szansa, że wreszcie władza centralna popatrzy na nasze potrzeby i wzmocni nas finansowo - powiedział nam Andrzej Wnuk, prezydent Zamościa. - Po utracie statusu województwa zostały nam obciążenia, instytucje kultury, szpital, kiepska infrastruktura. A obiecanych pieniędzy nigdy nie dostaliśmy. Strategia zrównoważonego rozwoju pozwala mieć nadzieję, że wreszcie dostaniemy subwencje na poziomie pozwalającym nie tylko przetrwać ale się rozwijać - dodaje.

Ministerstwo Rozwoju planuje przeznaczyć na wsparcie średnich miast w najbliższych latach ponad 2,5 mld zł.

8 komentarzy

 • Aleksandra
  Aleksandra piątek, 11 sierpień 2017 17:29 Link do komentarza

  Tak Panie prezydencie, jakby mniej Pan wydawał, na te beznadziejne imprezy na starówce w stylu disco-polo to nie byłoby tak jak jest. Ale najlepiej zwalić na wyższe organy i rzekomy brak dotacji z góry. Żałuję, że na Pana głosowałam ?

 • Stella
  Stella piątek, 11 sierpień 2017 18:51 Link do komentarza

  Pani Aleksandro...opowiada Pani głupoty....
  Kilkanaście lat temu...jako miasto..byliśmy.miastem samowystarczalnym...mieliśmy w Zamościu wszystkie fabryki jakie są potrzebne do życia...Deli...ubrania....fabryka butów....zakłady meblowe....zakłady mięsne...chłodnię....mleczrnie...i jeszcze parę innych.
  Ale uwcześnie panującej władzy...to się nie podobało....posprzedawali...bądź. .pozamykali...a teren sprzedali..marketom..z obcych...państw.
  I proszę się nie dziwić...że jest tak jak jest....bo Pan Prezydent Wnuk..jest dopiero od dwóch...lat...,, na tronie "
  Poza tym zamiast marudzić...to może...proszę nie odwiedzać marketów...a zaopatrywać się..w małych sklepikach...które to prowafzą ludzie z Zamościa...a nie jakieś zagraniczne koncerny...tym samym wspierać rodzimy handel i usługi.
  Marudzić i obwiniać każdy potrafi.
  To tyle ode mnie...pozdrawiam cieplutko..

 • Fanatyk Filharmonii
  Fanatyk Filharmonii piątek, 11 sierpień 2017 20:59 Link do komentarza

  Właśnie dlatego w Zamościu najbardziej potrzebna jest filharmonia! To rozwiąże wszystkie problemy miasta. Rzesze Disco Polo magicznie się nawrócą na muzykę poważną i kulturalny głód wypełni filharmonię po brzegi, w każdy dzień tygodnia. Wcale nie będzie stała pusta i generowała koszty. Będzie można się pochwalić - Ah a my w Zamościu to mamy filharmonię! Czysty geniusz mówię wam. Jak lotnisko w Radomiu!

 • haha
  haha sobota, 12 sierpień 2017 07:30 Link do komentarza

  raczej watpie ze w Zamosciu i okolicach jest wiecej milosnikow filharmonii niz disco polo

 • Ręce opadają
  Ręce opadają sobota, 12 sierpień 2017 08:17 Link do komentarza

  ha ha to był czysty sarkazm!

 • MMS
  MMS sobota, 12 sierpień 2017 11:28 Link do komentarza

  Więcej imprez! To już się w głowie nikomu nie mieści. Rozmawiam często z mieszkańcami Starówki. Oni nie mają spokoju. Jedna impreza się kończy, przez pół nocy się tłuką ludzie na scenie, żeby przygotować kolejną imprezę od rana następnego dnia. Jak żyć, kiedy spać? Wszystko jest dobre, ale z umiarem. U nas umiaru nie ma niestety. Lepiej raz na miesiąc zrobić dobrą imprezę, niż codziennie byle co. Aby było, aby grało, aby ludzie nie mieli spokoju :/
  Ludzie potrzebują pracy, a nie rozrywki. Nikogo rozrywka nie cieszy, jak zarabia minimalną krajową, albo nic nie zarabia...

 • Obrycki Paweł
  Obrycki Paweł niedziela, 13 sierpień 2017 17:52 Link do komentarza

  "- To szansa, że wreszcie władza centralna popatrzy na nasze potrzeby i wzmocni nas finansowo - powiedział nam Andrzej Wnuk, prezydent Zamościa..." Szansa to jest wy***** szympansa. Bujanie ślepego. Te knury z Warszawy zawsze patrzyły na "ścianę wschodnią" z obojętnością. Niech pan nie liczy na warszawkę i tego co ona zrobi. Jak dotychczas zrobiła niewiele.

 • Franek
  Franek piątek, 18 sierpień 2017 15:27 Link do komentarza

  Zamość upada, dziwne rzeczy
  Czy normalne jest w tak małym miasteczku budowanie tylu galerii handlowych? Zamiast stworzenie jakiegoś porządnego zakładu pracy. Wszystkie urzędy, zakłady obsadzone są tylko "swoimi", a ludzie na emeryturach, którzy powinni odpoczywać zajmują stanowiska, które mogłyby zajmować osoby bardziej sprawne.
  Zarobki mieszkańców są tak śmieszne, nie dziwmy się że ludzie uciekają z tego miasta.

Skomentuj

- Treść komentarza powinna być związana z tematem artykułu.
- Komentarze naruszające netykietę będą usuwane.
- Portal ezamosc.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
- Użytkownik publikując komentarze reprezentuje własne poglądy i opinie, biorąc pełną odpowiedzialność karną i cywilną za publikowane treści.
- Pola wymagane są oznaczone *
- Twój adres email nie będzie opublikowany
- Korzystając z opcji 'komentarz', akceptujesz zasady regulaminu i politykę prywatności.
- Aby dodać komentarz, musisz zaznaczyć pole "Nie jestem robotem", tym samym potwierdzasz, że akceptujesz zasady regulaminu

Powrót na górę

Sekcje

Polecamy

ezamosc.pl

Reklama

Narzędzia

Follow Us