Reklama
Reklama

Pracowali, choć mieli się leczyć. ZUS kontrolował zwolnienia

Do kasy ZUS wróciło 17,8 tys.zł. nienależnych świadczeń chorobowych, foto: archiwum Do kasy ZUS wróciło 17,8 tys.zł. nienależnych świadczeń chorobowych, foto: archiwum

ZUS w Zamościu podsumował wyniki kontroli zwolnień lekarskich z pierwszego półrocza 2017. Jak się okazało, niektóre osoby będące na zwolnieniu są zdrowe, a inne pracują zamiast się leczyć. Z tego powodu każdego roku część ubezpieczonych wcześniej wraca do pracy albo zwraca pobrany zasiłek chorobowy.

Zamojski inspektorat Zakładu Ubezpieczeń Społecznych kontroluje ubezpieczonych z Zamościa i powiatów: zamojskiego i hrubieszowskiego. Skutek finansowy kontroli wyniósł 17,8 tys.zł. To kwota nienależnych świadczeń chorobowych, które wróciły do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

- ZUS realizuje dwa rodzaje kontroli. Po pierwsze sprawdza, czy chory prawidłowo korzysta ze zwolnienia lekarskiego, czyli tak by jak najszybciej wrócić do zdrowia. Okazało się, że dwie osoby wykorzystywały zwolnienia do pracy zarobkowej. Musiały zwrócić wypłacone świadczenia chorobowe z odsetkami. Ten rodzaj kontroli prowadzi nie tylko ZUS, ale również pracodawcy. Inspektorzy ZUS sprawdzają osoby prowadzące działalność gospodarczą i zatrudnionych w zakładach pracy, które zgłaszają do ubezpieczeń do 20 osób. Więksi pracodawcy kontrolują swoich pracowników samodzielnie - informuje Małgorzata Korba regionalny rzecznik ZUS w województwie lubelskim.

Drugi rodzaj kontroli realizują lekarze orzecznicy ZUS. - Sprawdzają, czy pacjent jest nadal niezdolny do pracy. Jeśli okaże się, że badany może wrócić do pracy, to lekarz skraca jego zwolnienie lekarskie. Kontrolowany zachowuje prawo do świadczenia chorobowego tylko do dnia badania. W pierwszej połowie roku było 17 takich przypadków - informuje Małgorzata Korba.

Warto pamiętać, że skutki finansowe ma też spóźnienie z dostarczeniem zwolnienia do pracodawcy lub do ZUS. Ubezpieczony ma na to siedem dni. Przez pół roku terminu nie dochowały 54 osoby. Ich zasiłki obniżono łącznie o 3,3 tys. zł.

Liczba spóźnialskich może się zmniejszyć już za rok, kiedy obowiązkowe staną się elektroniczne zwolnienia lekarskie. Od 1 lipca 2018 r. lekarze będą musieli wystawiać zwolnienia przez internet, więc automatycznie trafią one do ZUS i pracodawcy. Ułatwi to też kontrolę zwolnień.

1 komentarz

  • mb
    mb środa, 16 sierpień 2017 11:33 Link do komentarza

    Proponuję skontrolować wszystkie zwolnienia Panów wojskowych, którzy biorą zwolnienie po to aby pójść dorobić na budowie. Praca na budowie jest ciężka więc jak to możliwe, że "chory" człowiek tam pracuje.

Skomentuj

- Treść komentarza powinna być związana z tematem artykułu.
- Komentarze naruszające netykietę będą usuwane.
- Portal ezamosc.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
- Użytkownik publikując komentarze reprezentuje własne poglądy i opinie, biorąc pełną odpowiedzialność karną i cywilną za publikowane treści.
- Pola wymagane są oznaczone *
- Twój adres email nie będzie opublikowany
- Korzystając z opcji 'komentarz', akceptujesz zasady regulaminu i politykę prywatności.
- Aby dodać komentarz, musisz zaznaczyć pole "Nie jestem robotem", tym samym potwierdzasz, że akceptujesz zasady regulaminu

Powrót na górę

Sekcje

Polecamy

ezamosc.pl

Reklama

Narzędzia

Follow Us