Reklama
Reklama

Zamość: Uroczyste odsłonięcie rzeźby św. Michała Archanioła

foto: materiał nadesłany foto: materiał nadesłany
28 maja w Zamościu odbędzie się uroczystość odsłonięcia figury św. Michała Archanioła. Rokokowa rzeźba kamienna została wykonana w XVIII wieku i zdobiła budynek Bramy Szczebrzeskiej. Zdemontowana w XIX wieku przez lata niszczała na prywatnej posesji na ulicy Ogrodowej. Teraz, wyremontowana wróci na swoje miejsce.

Rzeźba św. Michała Archanioła została wykonana około 1771 -1772 przez braci Jana i Jakuba Maucher na zlecenie ordynatów zamojskich. W latach 1823-25 wraz z drugą rzeźbą św. Floriana zostały zdemontowane i przewiezione na tereny Nowej Osady, dzisiejsze Nowe Miasto, a dokładniej na ulicę Ogrodową. Od stroju legionisty świętego Michała ulicę Ogrodową nazywano niegdyś ulicą Rzymską.

Prace remontowe wykonał zamojski konserwator – Łukasz Bulewicz. Figura posadowiona będzie w okolicy Bramy Szczebrzeskiej.

Uroczyste odsłonięcie zaplanowano na 28 maja, na godzinę 17.00.

Skomentuj

- Treść komentarza powinna być związana z tematem artykułu.
- Komentarze naruszające netykietę będą usuwane.
- Portal ezamosc.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
- Użytkownik publikując komentarze reprezentuje własne poglądy i opinie, biorąc pełną odpowiedzialność karną i cywilną za publikowane treści.
- Pola wymagane są oznaczone *
- Twój adres email nie będzie opublikowany
- Korzystając z opcji 'komentarz', akceptujesz zasady regulaminu i politykę prywatności.
- Aby dodać komentarz, musisz zaznaczyć pole "Nie jestem robotem", tym samym potwierdzasz, że akceptujesz zasady regulaminu

Powrót na górę

Sekcje

Polecamy

ezamosc.pl

Reklama

Narzędzia

Follow Us