Reklama
Reklama

Dieta ketogeniczna: pomysły na śniadanie, obiad i kolację dla początkujących [art. sponsorowany]

foto: materiał nadesłany foto: materiał nadesłany
Dieta ketogeniczna cieszy się coraz większą popularnością. Ogólnie rzecz ujmując, polega ona na jak największym ograniczeniu węglowodanów na rzecz zwiększenia ilości spożywanych tłuszczów. Osoby, które dopiero chciałyby taką dietę rozpocząć, muszą koniecznie się do niej odpowiednio przygotować. Konieczna będzie również niemal całkowita zmiana codziennego menu. Warto zatem poznać zasady, jakie obowiązują na diecie ketogenicznej oraz przykładowe pomysły na codzienne posiłki.

Jakie zasady obowiązują na diecie ketogenicznej?

Jak wspomniano, podstawową zasadą diety ketogenicznej jest ograniczenie węglowodanów przy jednoczesnym zwiększeniu spożywania tłuszczów. Dieta bazuje na spożywaniu w odpowiednich proporcjach tłuszczów, węglowodanów oraz białek. Tradycyjna, codzienna dieta składa się najczęściej w 50% z węglowodanów. Białko stanowi 15%, a tłuszcze 35%. Dieta ketogeniczna polega na znacznej zmianie tych proporcji. W jej ramach spożywa się aż 80-90% tłuszczów, a jedynie 20-10% stanowią węglowodany i białka. U osób, które spożywają posiłki w sposób normalny, bez żadnej diety, to węglowodany stanowią główne źródło energii. W przypadku diety ketogenicznej głównym źródłem energii stają się tłuszcze. Prowadzi to do tzw. ketozy, czyli procesu rozpadu tłuszczów. W wyniku tego procesu stężenie ciał ketonowych we krwi jest większe niż stężenie glukozy. W ten sposób dochodzi do zahamowania poczucia głodu.

Z jakich produktów zrezygnować na diecie ketogenicznej?

Tradycyjna dieta opiera się głównie na takich produktach jak pieczywo, makarony, kasze, warzywa i owoce, czyli produktach zwierających spore ilości węglowodanów. Oznacza to, że będąc na diecie ketogenicznej, powinno się z tych produktów zrezygnować. Wyjątek stanowić mogą jedynie owoce i warzywa. Wynika to po prostu z tego, że są one zdrowe. Pamiętać jednak trzeba, by ilość spożywanych codziennie owoców i warzyw nie powinna przekraczać dawki 50 g.

Jakie produkty spożywać na diecie ketogenicznej?

Jakie zatem produkty na omawianej diecie spożywać się powinno? Wśród nich wymienić można na pewno mięso (wołowina, drób, podroby, wieprzowina), ryby (makrela, łosoś, śledź), jajka, nabiał (twaróg, śmietana, masło) oraz sery (mozzarella, cheddar). Jeśli o mięso chodzi, to warto spojrzeć na promocje w Gazetkowo.pl. Do wymienionych produktów spożywczych dodać można jeszcze oliwę z oliwek, awokado, olej lniany oraz warzywa takie jak pomidory, brokuły oraz paprykę.

Jak powinno wyglądać śniadanie, obiad i kolacja na diecie ketogenicznej?

Najważniejsze jest to, że na diecie ketogenicznej przygotowywać i spożywać można naprawdę smaczne posiłki. Jeśli chodzi o śniadanie, to na pewno znakomicie sprawdzą się naleśniki z mięsem, jajecznica z pomidorami oraz omlet z boczkiem i serem żółtym. Ciekawą propozycją może być także pasta jajeczna ze śledziem lub jajka w koszulce z warzywami. Z kolei jeśli chodzi o obiad, to przygotować można polędwicę wieprzową z warzywami. Dobrym pomysłem na obiad będą również smażone podroby. Mogą być to żołądki w sosie pieczarkowym. Trzecią propozycję stanowić może pieczona karkówka z kapustą. Na obiad przyrządzić można również gulasz wieprzowy z papryką lub smażoną pierś z kurczaka ze szpinakiem. Także na kolację można spożywać smaczne posiłki na diecie ketogenicznej. Wśród pomysłów na ostatni posiłek dnia wymieniać można krewetki na maśle klarowanym z sałatą polaną oliwą z oliwek, sałatkę z awokado, suszonymi pomidorami i tuńczykiem oraz zupę włoską klopsikami i warzywami. Na kolację dobrze sprawdzi się także pieczony łosoś lub sałatka z tuńczykiem i gotowanym jajkiem.

Skomentuj

- Treść komentarza powinna być związana z tematem artykułu.
- Komentarze naruszające netykietę będą usuwane.
- Portal ezamosc.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
- Użytkownik publikując komentarze reprezentuje własne poglądy i opinie, biorąc pełną odpowiedzialność karną i cywilną za publikowane treści.
- Pola wymagane są oznaczone *
- Twój adres email nie będzie opublikowany
- Korzystając z opcji 'komentarz', akceptujesz zasady regulaminu i politykę prywatności.
- Aby dodać komentarz, musisz zaznaczyć pole "Nie jestem robotem", tym samym potwierdzasz, że akceptujesz zasady regulaminu

Powrót na górę

Sekcje

Polecamy

ezamosc.pl

Reklama

Narzędzia

Follow Us