Reklama
Reklama

"Stół Szwedzki po zamojsku" - nowa książka kucharska

źródło: Książka Kucharska "Stół Szwedzki po zamojsku" źródło: Książka Kucharska "Stół Szwedzki po zamojsku"
Zamojski Urząd Miasta wydał kolejną książkę kucharską. Publikacja "Stół Szwedzki po zamojsku" dostępna jest bezpłatnie w internecie.

"Zamość powstał jako miasto wielonarodowe stworzone przez Polaków, Włochów, Ormian, Żydów i wiele innych społeczności. Każdy z narodów do hetmańskiego grodu przyniósł własne potrawy, ale także swoje kulinarne upodobania. Kuchnię miasta i naszego regionu tworzyli i tworzą po dziś dzień jego mieszkańcy. W Zamościu spróbujesz więc tradycyjnej kuchni polskiej, kresowej, poczujesz się „jak u babci”. Uwielbiamy pierogi, a jadamy je nawet z kaszą... Kaszę gryczaną od wieków uprawiali Tatarzy osadzeni przez rodzinę Zamojskich, choćby w Kocudzy. Jak powszechnie wiadomo, to, co dobre, szybko się rozprzestrzenia. W Padwie Północy spróbujesz potraw mięsnych o smakach żydowskich, jak czulent lub dań o smakach orientalnych przyniesionych tu przez kupców ormiańskich. Możesz także zjeść mięsa przyrządzone na sposób, w jaki jadali je hetmani, czyli według tradycyjnych XVII- wiecznych przepisów. Świetną okazją mogą być rekonstrukcje historyczne, podczas których serwuje się te potrawy. W XVIII wieku na Zamojszczyźnie pojawili się także koloniści niemieccy lubujący się w potrawach z ziemniaka i oni także okrasili naszą kuchnię smakami, m. in. Szwabskim Pierogiem. Z tradycją wschodnią kojarzą się także nasze kiszonki czy "krążałki”. Takie smaki spotkasz tylko u nas. Podsumowując, Zamość jako miasto wielonarodowe i wielokulturowe ma wspaniałe zabytki, ale także wyjątkową i różnorodną kuchnię. O ile zabytki można zobaczyć na zdjęciach, o tyle, aby rzeczywiście posmakować Zamościa, trzeba do nas zawitać. Zapraszamy serdecznie!"  - czytamy w opisie publikacji.

Egzemplarz dostępny jest pod adresem:

http://zamosc.pl//media/uploads/attach/2022-04/13544_stol-szwedzki-po-zamojsku_compressed.pdf

 

1 komentarz

Skomentuj

- Treść komentarza powinna być związana z tematem artykułu.
- Komentarze naruszające netykietę będą usuwane.
- Portal ezamosc.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
- Użytkownik publikując komentarze reprezentuje własne poglądy i opinie, biorąc pełną odpowiedzialność karną i cywilną za publikowane treści.
- Pola wymagane są oznaczone *
- Twój adres email nie będzie opublikowany
- Korzystając z opcji 'komentarz', akceptujesz zasady regulaminu i politykę prywatności.
- Aby dodać komentarz, musisz zaznaczyć pole "Nie jestem robotem", tym samym potwierdzasz, że akceptujesz zasady regulaminu

Powrót na górę

Sekcje

Polecamy

ezamosc.pl

Reklama

Narzędzia

Follow Us