Reklama
Reklama

Powiększenie Zamościa? Rada Miasta uznała petycję za zasadną

foto: materiał nadesłany foto: materiał nadesłany
Rada Miasta Zamość uznała za zasadną petycję dotyczącą powiększenia granic Zamościa. Na najbliższej sesji miejscy radni zdecydują czy będą przeprowadzone konsultacje społeczne w tej sprawie.

Przypomnijmy, petycję w sprawie powiększenia granic Zamościa złożył w Radzie Miasta Mariusz Rutkowski. - Zamość zamieszkuje 63 437 osób co stanowi 62 wynik wśród miast w Polsce. Natomiast jego powierzchnia wynosi 30,34 kilometra kwadratowego co daje mu dopiero 177 pozycję na krajowym podwórku. Zamość się wyludnia, ludzie emigrują do większych ośrodków miejskich. W 1998 roku miasto zamieszkiwało 68 288 osób. To wówczas był ostatni rok funkcjonowania województwa zamojskiego. Od tamtego czasu liczba ludności Zamościa zmniejszyła się o ponad 7 procent. Według Głównego Urzędu Statystycznego w 2030 roku Zamość będzie zamieszkiwać 59 211 osób czyli o ponad 13 procent mniej niż przed rozpadem województwa zamojskiego - argumentuje autor petycji. - Nowe tereny to nowe możliwości i nowe szanse - dodaje.

Autor petycji przygotował dwa warianty rozszerzenia granic. Oba zakładają przyłączenie do Zamościa części sąsiadujących miejscowości: Chyżej, Sitańca, Kalinowic, Płoskiego, Mokrego.

- Miasta średniej wielkości umierają, ludzie emigrują do większych miast odcinając się od korzeni, a większy (w tym wypadku Lublin) bierze wszystko. Nie pozwólmy na to. Niech samorząd zacznie dążyć do powiększenia miasta, dla dobra Zamościa, Zamojszczyzny oraz przede wszystkim dla dobra jego mieszkańców. - apeluje Rutkowski.

Komisja Skarg, Wniosków i Petycji zamojskiej Rada Miasta uznała petycję za zasadną. Na najbliższej sesji (30 sierpnia) radni miejscy będą głosować nad uchwałą w sprawie zorganizowania konsultacji wśród mieszkańców Zamościa w zakresie ich stanowiska, co do ewentualnego powiększenia miasta.

8 komentarzy

 • jacuś
  jacuś niedziela, 29 sierpień 2021 17:54 Link do komentarza

  Co to da nie będzie żadnego rozwoju! Przyłączą pola, łąki i będzie tak stało dziesiątki lat! Tak jak osiedle Majdan, gdzie jedną drogę buduje się latami. Zamość jest za słaby gospodarczo żeby urbanizować nowe tereny. Nie radzi sobie z tym co ma obecnie. Większość inwestycji na przysłowiowy kredyt.

 • Franek
  Franek niedziela, 29 sierpień 2021 20:33 Link do komentarza

  A czy to nie powinno być tak, że jeśli miasto się wyludnia, to jego granice powinny być zmieniszone? Po co więcej terenów do inwestycji na które mniejszej ilości mieszkańców nie stać? Po drugie, powinno się zlikwidować gminę Zamość i ten pierścień dookoła miasta podzielić między sąsiadujące gminy jak to ma miejsce gdzie indziej. Jaki sens ma rozszerzanie granic miasta a potem rozszerzanie granic gminy przez przyłączanie i zmniejszanie dalszych gmin? :O

 • Ala
  Ala poniedziałek, 30 sierpień 2021 10:50 Link do komentarza

  Miasto zyska podatki od nieruchomości oraz inne pochodne i na tym koniec. Dla ludności wyższe koszty, wieloletnie oczekiwania na inwestycje. Masa terenów już teraz jest niezagospodarowana, drogi wymagają remontu, na które czeka się dziesięciolatami.

 • Bosniax
  Bosniax poniedziałek, 30 sierpień 2021 12:29 Link do komentarza

  Szukać duże inwestycje by było zatrudnienie tu, fabryki itd

 • abcd
  abcd poniedziałek, 30 sierpień 2021 13:59 Link do komentarza

  Tutaj chodzi tylko i wyłącznie o podatek od nieruchomości. Tylko tyle i aż tyle... Trzeba zabrać się za inwestycje. W Zamościu brakuje zakładów pracy z prawdziwego zdarzenia. Nasi lokalni przedsiębiorcy za "minimalną pensję plus coś tam pod stołem" nie zatrzymają młodych ludzi przed ucieczką stąd.

 • Zan
  Zan poniedziałek, 30 sierpień 2021 19:33 Link do komentarza

  Wróciliśmy z dużego miasta do Zamoscia, próbowaliśmy sobie ułożyć tu życie.
  Pracowaliśmy (w różnych firmach) po kilka miesięcy bez jakiejkolwiek umowy ("umowa będzie na dniach" - powtarzano nam wiele razy).
  Zamość dał nam po dupie. Już się poddaliśmy i uciekamy stąd.
  Tutaj nie da się żyć. Niech się rząd weźmie za cwaniaków mikro-przedsiebiorcow, to może i młodzi zostaną i założą rodziny.

 • mieszkaniec gminy
  mieszkaniec gminy poniedziałek, 30 sierpień 2021 20:56 Link do komentarza

  To KPINA "Rada Miasta Zamość przyjęła uchwałę w sprawie zorganizowania konsultacji społecznych wśród mieszkańców Zamościa " a może najpierw wypadało by spytać mieszkańców gminy. Zaborcy też nie pytali polaków o zgodę.

 • Glosrozsadku
  Glosrozsadku środa, 19 styczeń 2022 15:45 Link do komentarza

  Jak sue czyta bezsensowne komentarze to rece opadaja .
  Gdyby nie mozliwosc poszerzenua granic nie byloby Lublina w tym wyniarze Warszawy Gdanska czy Rzeszowa Gdyby Zamo sc mial ponad 100 tys mieszkancow toninwestorzy inaczej patrzyliby na lokowanie zakladow a tak to patrza przez pryzmat tych. pol ii ugorow w kolo miasta.Okolica skorzystac moze z e wzrostu cen dzialek nieruchomosci rozwoju gazyfikacji wodociagow drog ito.Podoba może die wniosek ibtrzeba go zrealizować.. jak najszybciej

Skomentuj

- Treść komentarza powinna być związana z tematem artykułu.
- Komentarze naruszające netykietę będą usuwane.
- Portal ezamosc.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
- Użytkownik publikując komentarze reprezentuje własne poglądy i opinie, biorąc pełną odpowiedzialność karną i cywilną za publikowane treści.
- Pola wymagane są oznaczone *
- Twój adres email nie będzie opublikowany
- Korzystając z opcji 'komentarz', akceptujesz zasady regulaminu i politykę prywatności.
- Aby dodać komentarz, musisz zaznaczyć pole "Nie jestem robotem", tym samym potwierdzasz, że akceptujesz zasady regulaminu

Powrót na górę

Sekcje

Polecamy

ezamosc.pl

Reklama

Narzędzia

Follow Us