Reklama
Reklama

Zamość: Pięknie się prezentuje. Zobacz jak teraz wygląda kościół Franciszkanów [ZDJĘCIA Z DRONA]

foto: Szymon Łyciuk foto: Szymon Łyciuk
Trwa odbudowa kościoła Ojców Franciszkanów w Zamościu. Bryła budynku została przywrócona, teraz prace prowadzone są przed świątynią.

Budynek ma bardzo bogatą historię. Jego budowa rozpoczęła się w 1637 roku. Zniszczyły go dwa pożary w 1672r. oraz w 1673r. Po I rozbiorze Polski klasztor został skasowany i umieszczono w nim szpital wojskowy. Na początku XIX wieku w kościele umiejscowiono magazyny żywności, kancelarie wojskowe i koszary austriackie a później rosyjskie. Po I wojnie światowej w budynku mieścił się Sejmik Powiatowy i Dom Polskiej Macierzy Szkolnej, a później także muzeum regionalne. Od 1926 roku funkcjonował tam kino-teatr "Stylowy". Kino funkcjonowało tu z przerwą aż do 1994 roku. Po II wojnie światowej w budynku rozpoczęło działalność Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych. W 1994 roku budynek odzyskał swoją pierwotną funkcję.

Dodajmy, że to największy XVII-wieczny barokowy kościół w Polsce.

14 komentarzy

  • niechodzedokosciola
    niechodzedokosciola wtorek, 13 kwiecień 2021 13:17 Link do komentarza

    I po co to komu? Tłumy przewiduję tylko na "otwarciu", potem jeszcze przez parę miesięcy paru gapiów przyjdzie i tyle w temacie.
    A pomyśleć ile DOBREGO można było zrobić za tę kasę.

  • Do tego Antykościelnego :)
    Do tego Antykościelnego :) wtorek, 13 kwiecień 2021 14:38 Link do komentarza

    do tego powyżej co nie chodzi do kościoła.A ile DOBREGO TY w życiu zrobiłeś że tak bardzo boli Cie wydanie pieniędzy na przywrócenie bryły pięknego kościoła?Czemu nie oburzasz sie że miasto wspiera pieniężnie wiele innych inicjatyw?Przecież przebudowa zalewu czy stadionu to też nie są sprawy pierwszej potrzeby.A ile DOBREGO by można było z tego zrobić.Co z Tobą i ludzmi Tobie podobnymi jest nie tak?Skąd w was tyle zawiści?Jaki masz cel w atakowaniu Kościoła na każdym kroku?Generalnie z głupkami nie dyskutuje ale wyjaśnie Ci czemu odbudowa tego kościoła ma sens.

    1.skoro budujemy nowe kina,stadiony,teatry to czemu mamy nie wydawać pieniędzy na przywrócenie bryły tudzież remont kościoła?Wiem że Tobie sie marzy świat bez Boga ale na szczęście wielu ludzi nadal do Kościoła chce chodzić więc czemu by dla takich nie ludzi nie robić remontu?Powiem Ci więcej,wielu ludzi nadal bierze śluby w Kościołach i myśle że ten kościół będzie sie pięknie prezentował udekorowany pełen ludzi.Myśle że wiele z Twoich koleżanek o podobnych poglądach marzy o pięknej sukni z welonem i ślubie kościelnym.Więc nie martw sie o pustki w tym obiekcie bo na pewno wiele osób będzie z niego korzystać :)

    2.Zamość ze swoim zespołem staromiejskim przyciąga wielu turystów.Pytanie brzmi.Czemu ludzie przyjeżdzają do Zamościa?Dla architektury!!! Więc jak zachęcić ludzi do przyjazdu do Zamościa?Ile Zamość posiada takich perełek?Tak naprawde niewiele.Bo jest to Ratusz miejski, budynek dawnej Akademii Zamojskiej, Pałac Zamoyskich.No i te "okropne" świątynie typu Katedra, Kościół Franciszkanów czy Synagoga.Akademia jest w remoncie ale nie oszukujmy sie nawet po remoncie nie zrobi efektu WOW.Może Pałac w przyszłości będzie zachwywać.A tak naprawde nie ma w Zamościu pojedyńczych budynków przy których warto przystanąc na dłużej bo zachwycą swym pięknem i majestatem.Tak naprawde są teraz 3 takie miejsca.Katedra, Ratusz plus kamienice ormiańskie no i ten znienawidzony przez Ciebie kościół Franciszkanów.Więc ta Twoja nienawiść do Kościołą i hejtowanie wszystkiego co związane z wiarą katolicką przysłania Ci oczy i odbiera trzeźwe myślenie.Ten Kościół jako przepiękna budowla będzie jednym z magnesów który przyciągnie do Zamościa turystów.Tak więc no robi robote :)

    Więc następnym razem zanim palniesz coś głupiego usiądz ochłoń i przemyśl co chcesz napisać bo sie chłopie czy tam kobito ośmieszasz takimi bezsensownymi argumentami :) i skoro tak chcesz czynić DOBRO zastanów sie co Ty robisz w swoim życiu żeby pomagać innym?I uwierz mi nie musisz zabierać pieniędzy na siłe nikomu żeby pomagać innym.Zrób zrzutke na necie i wielu ludzi zapewne też katolików wspomoże Cie i za pomocą tych pieniędzy możesz zacząc czynić DOBRO :) i nie wywołuj na siłe swoimi pierdami burzy bo będzie to wiesz jaka burza? taka na G :) nie pasuje Ci chodzenie do Kościoła? to nie musisz chodzić :) przeszkadza Ci że podatki idą na Kościół? Mi też przeszkadza że pieniądze są wydawane na prawo i lewo na różne pierdoły a wolałbym żeby te pieniądze zostały na moim koncie a nie państwo zabiera mi w podatkach.Więc przestań na siłe atakować Kościół tylko zacznij działać :) Pozdrawiam Cie przyjacielu :) widzisz normalnie nie dyskutuje z takimi jak Ty ale dla Ciebie zrobiłem wyjątek takie mam dobre serce.Baaajjj :)

  • anonim
    anonim wtorek, 13 kwiecień 2021 16:38 Link do komentarza

    Babcie na wsi mogą się pomodlić przy kapliczce ale ci pederaści potrzebują pałaców.

  • jatezniechodzedokosciola
    jatezniechodzedokosciola wtorek, 13 kwiecień 2021 17:27 Link do komentarza

    Ja tez nie chodze do kosciola, ale mnie ta inwestycja nie przeszkadza! Srodki pochodzily takze od darczyncow. Nie jest problemem to, ze na takie inwestycje Panstwo daje pieniadze (powinno, bo to nasze dziedzictwo, nasza kultura), problemem jest to, ze rownoczesnie daje tez nie tam, gdzie powinno, a nie daje na jeszcze inne rzeczy, kolejne blokuje czy nie toleruje.
    A sam budynek kosciola? Przepiekny! (pytanie, ile wlozyli gospodarze?)

  • do tego kościelnego :)
    do tego kościelnego :) wtorek, 13 kwiecień 2021 18:05 Link do komentarza

    Wszystko się zgadza, ale postaraj się szanować drugiego człowieka. Ci co mają inne poglądy od Ciebie to też ludzie, a wywyższanie się samemu jest delikatnie mówiąc nieskromne :(

    "widzisz normalnie nie dyskutuje z takimi jak Ty ale dla Ciebie zrobiłem wyjątek takie mam dobre serce" - to takie słabe, żenujące wręcz ...

    Baaajjj, Przyjacielu :)

  • Becker
    Becker wtorek, 13 kwiecień 2021 18:32 Link do komentarza

    Przepiękna budowla. Ciesze się, że moje pokolenie doczekało tej chwili i mozemy oglądać finał tej rewitalizacji. Szykuje sie kolejna przepiękna perełka starego miasta w moim rodzinnym Zamościu ....

  • Ten kościelny :)
    Ten kościelny :) wtorek, 13 kwiecień 2021 18:58 Link do komentarza

    Wcale się nie wywyższam. Nie miałem takiego zamiaru. Po prostu znam takich jak on i wiem że z nimi nie ma dyskusji bo oni nie mają ochoty na dyskusje. Od nich wręcz kipi nienawiść do Kościoła i są zwykłymi hejterami którzy chcą Kościół zniszczyć bez żadnej refleksji nad tym do czego to może doprowadzić. Więc stąd może ton mojej wypowiedzi. Skoro inni nawet Ci którzy nie chodzą do Kościoła widzą sens tej odbudowy chociażby w roli dziedzictwa narodowego to znaczy że człowiek myślący nie myśli prostolinijnie tylko zastanawi się zanim puści w eter swoją myśl. A skoro ktoś bezwiednie puszcza w internet swoje wypociny bo czuje się bezkarny no to sorki. Musi liczyć się z tym że ktoś na jego wypociny odpowie. Ja bardzo szanuje zdanie innych ludzi ale tylko tych którzy najpierw myślą a potem mówią. Na innych szkoda mi czasu i życia. Bo życie jest za krótkie na walke z hejterami bo to syzyfową praca.Normalnie ich olewam bo nie ma sensu z nimi walczyć ale tym razem jako dobry Samarytanin chciałem wskazać bliźniemu dlaczego sie myli. Straciłem na to kilka minut swojego życia a mogłem zająć się czymś milszym. Więc może i żenujące ale prawdziwe :) pozdrawiam

  • czytelnik
    czytelnik wtorek, 13 kwiecień 2021 20:16 Link do komentarza

    "widzisz normalnie nie dyskutuje z takimi jak Ty ale dla Ciebie zrobiłem wyjątek takie mam dobre serce" - to takie słabe, żenujące wręcz ...
    Baaajjj, Przyjacielu :)

    Z treści tego wpisu wydaje mi się, że Ty nikogo nie pozdrawiasz....................

    Swoją drogą kościół jest śliczny a zdjęcia Pana Szymona wyjątkowo udane

  • dro@o2.pl
    dro@o2.pl wtorek, 13 kwiecień 2021 23:43 Link do komentarza

    Głupia dyskusja. A śmieci dalej drożeją w mieście i gminie.

  • Ministrant
    Ministrant środa, 14 kwiecień 2021 07:42 Link do komentarza

    Ogólnie spoko, tylko dysproporcja jest ogromna, na starówce są 4 kościoły na obszarze kilku km2, nie mówiąc o ich ilości w całym mieście. Ja z reguły nie chodzę, właśnie przez pychę i obłudę księży (co nie zmienia tego, że i wśród nich są wartościowi ludzie). Załatwienie czegokolwiek w kościele łączy się właściwie tylko z kasą (powinni zrobić oficjalny cennik, a nie udawać, że jest co łaska). No i ciągną ogromne pieniądze z funduszu kościelnego. Ogólnie myślę, że właśnie przez takie a nie inne zachowanie KK mamy kryzys wiary (nie da się dalej doić baranów tak łatwo). Ogólnie KK powinien być finansowany z obowiązkowych składek wiernych, tylko wtedy liczba wierzących skurczyłaby się do 20%, bo pewnie tyle wynosi realnie.

  • przesada
    przesada środa, 14 kwiecień 2021 09:13 Link do komentarza

    Za dużo kościołów na Starym Mieście w Zamościu - to prawda.
    Ale mamy jeszcze kolejne 2 do odbudowy i remontu to: Kościół Klarysek i Kościół Bonifratrów.
    Może po odbudowie też będą piękne i przyciągały turystów?
    A pieniądze Unijne łatwe do pozyskania przez kościół - do dzieła

  • przesada
    przesada środa, 14 kwiecień 2021 09:14 Link do komentarza

    Za dużo kościołów na Starym Mieście w Zamościu - to prawda.
    Ale mamy jeszcze kolejne 2 do odbudowy i remontu to: Kościół Klarysek i Kościół Bonifratrów.
    Może po odbudowie też będą piękne i przyciągały turystów?
    A pieniądze Unijne łatwe do pozyskania przez kościół - do dzieła

  • delta 8 gummies
    delta 8 gummies wtorek, 22 czerwiec 2021 09:02 Link do komentarza

    Hi there, this weekend is good in support of me, since this
    occasion i am reading this great educational paragraph here at my home.

  • Piotr
    Piotr poniedziałek, 28 czerwiec 2021 06:51 Link do komentarza

    Jak zwykle najwiecej maja do powiedzenia Ci co nic nie wnoszą do życia społecznego , nic nie mogą i nic nie dają swojemu otoczeniu . Ale w ich mniemaniu to oni najwiecej tracą ''bo to z ich podatków''
    których z reguły nie wiele płacą . Cieszę się z każdej nowej inwestycji w mieście , która nam służy i cieszy oko. Doceniam trud i wysiłek inwestorów , nie szukam drugiego dna w tych inwestycjach. Dziękuję OPACZNOŚCI że przyszło mi żyć w czasach tak dobrych dla Polski.
    Odbudowa zabytków związanych z miastem i naszą kulturą jest obowiązkiem jego mieszkańców , bez względu na wiarę , bo jest to wspólne NASZE dobro cywilizacyjne.