Reklama
Reklama

Przyszła wiosna. Znów płoną trawy

foto: Policja foto: Policja

Razem z wiosną wrócił problem pożarów traw. Strażacy walczyli z ogniem w Brodach Małych, Kawęczynie i w samym Zamościu. Wypalanie traw jest zakazane.

W ostatnim czasie doszło do kilku pożarów na nieużytkach rolnych.

W miejscowości Brody Małe paliły się nieużytki rolne w okolicach rzeki Wieprz. Ogień zajął kilka hektarów. Interweniowali strażacy. Do pożaru doszło także na pograniczu miejscowości Kawęczyn i Brody Małe. Tu ogień zajął hektar porośniętego trawą i trzciną pola.

Ogień pojawił się także na łąkach w Zamościu, przy ulicy Kilińskiego. Dwa zastępy Państwowej Straży Pożarnej gasiły palące się nieużytki.

Jak informuje policja, we wszystkich przypadkach prawdopodobnie doszło do podpalenia.

Policjanci przypominają, że wypalanie traw zagraża ludziom, ale nie tylko – niszczy również przyrodę, w ogniu ginął żyjące na łąkach zwierzęta, niszczone są miejsca lęgowe ptaków i siedliska zwierząt. Gęsty dym unoszący się nad drogą może być także zagrożeniem dla kierujących, ogranicza, bowiem widoczność, co może być bezpośrednią przyczyną kolizji lub wypadku. Gaszenie płonących łąk czy nieużytków to również angażowanie służb ratunkowych, zwłaszcza strażaków, którzy w tym czasie mogą być potrzebni do ratowania ludzkiego życia.

Osoby, które podpalają trawy w przydrożnych rowach, na łąkach, czy nieużytkach narażają ludzkie życie. Osoby te ponoszą też odpowiedzialność karną. Zgodnie z ustawą o ochronie przyrody za tego typu wykroczenie grozi kara aresztu albo grzywny. Za wzniecanie pożaru kodeks karny przewiduje karę pozbawienia wolności do lat 8. Jeśli natomiast wypalanie traw doprowadzi do pożaru, który zagrozi życiu lub zdrowiu wielu osób albo spowoduje duże straty materialne, wtedy czyn ten traktowany jest jako przestępstwo zagrożone karą pozbawienia wolności do lat 10.

Skomentuj

- Treść komentarza powinna być związana z tematem artykułu.
- Komentarze naruszające netykietę będą usuwane.
- Portal ezamosc.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
- Użytkownik publikując komentarze reprezentuje własne poglądy i opinie, biorąc pełną odpowiedzialność karną i cywilną za publikowane treści.
- Pola wymagane są oznaczone *
- Twój adres email nie będzie opublikowany
- Korzystając z opcji 'komentarz', akceptujesz zasady regulaminu i politykę prywatności.
- Aby dodać komentarz, musisz zaznaczyć pole "Nie jestem robotem", tym samym potwierdzasz, że akceptujesz zasady regulaminu

Powrót na górę

Sekcje

Polecamy

ezamosc.pl

Reklama

Narzędzia

Follow Us