Reklama

Zmarł Józef Przytuła, wieloletni dyrektor Orkiestry Symfonicznej

Pracę z Polską Orkiestrą Włościańską rozpoczął już w 1969, i z przerwą w latach 1975-1986, trwała ona do roku 2006, zdjęcie ze zbiorów Tadeusza Adamczuka, www.wolnystrzelec.ezamosc.pl Pracę z Polską Orkiestrą Włościańską rozpoczął już w 1969, i z przerwą w latach 1975-1986, trwała ona do roku 2006, zdjęcie ze zbiorów Tadeusza Adamczuka, www.wolnystrzelec.ezamosc.pl
Właśnie dotarła do nas bardzo smutna informacja. Zmarł Józef Przytuła długoletni - dyrektor Orkiestry Włościańskiej im. Karola Namysłowskiego w Zamościu i nauczyciel w Szkole Muzycznej im. Karola Szymanowskiego.

- Z głębokim żalem zawiadamiamy, że zmarł długoletni dyrektor naczelny i artystyczny Polskiej Orkiestry Włościańskiej im. Karola Namysłowskiego w Zamościu Maestro Józef Przytuła. Msza pożegnalna odbędzie się w środę, 12 lipca o godz. 13:00 w Katedrze Zamojskiej - poinformował Rafał Pilewicz z Orkiestry Symfonicznej.

Józef Przytuła urodził się w 1941 na Wołyniu. Był absolwentem I Liceum Ogólnokształcącego oraz Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Warszawie. Ukończył kierunek teorii kompozycji i dyrygentury. Pracę z Polską Orkiestrą Włościańską rozpoczął już w 1969, trwała ona do roku 2006 z przerwą w latach 1975-1986. W latach 1972-1988 uczył w Szkole Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Zamościu, a w latach 1977-1983 pełnił funkcję jej dyrektora.

Był znakomitym i skutecznym organizatorem; dzięki jego staraniom zamojska orkiestra otrzymała własną siedzibę z salą koncertową. Pod jego batutą Polska Orkiestra Włościańska dokonała wielu nagrań dla Polskiego Radia, utrwaliła na płytach analogowych i kompaktowych oraz taśmach magnetofonowych wiele kompozycji muzyki ludowej, religijnej, kolęd, pastorałek i utworów patriotycznych. Maestro Józef Przytuła przygotował i poprowadził prapremiery wielu utworów napisanych z myślą o POW m.in. kompozycji Włodzimierza Dębskiego: „Godzinki”, „Gorzkie żale”, „Ballady ludowe”, „Osiem tęskliwych za Wołyniem”, suity „Karolowi” i „Cztery pory roku”, czy Michała Dobrzyńskiego „Orlikowe pląsy”.

Był strażnikiem materialnej spuścizny po Karolu Namysłowskim; odszukał i zrekonstruował z rozproszonych wyciągów organowych i głosów chóralnych „Mszę do Najświętszej Marii Panny” Wojciecha Słoczyńskiego i „Mszę pasterską” Henryka Miłka.

Był twórcą i niestrudzonym aranżerem, skomponował 30 oryginalnych utworów ludowych i rozrywkowych, opracował 250 utworów muzyki poważnej, religijnej, ludowej, kolęd, pastorałek, utworów patriotycznych i rozrywkowych. Kultywował dorobek i tradycję Namysłowiaków, nie ograniczał się w inwencji twórczej, rozbudowywał i wzbogacał repertuar. Stale podążał za potrzebami słuchaczy.

Dyrygował orkiestrą podczas licznych wyjazdów zagranicznych m. in. do Niemiec, Francji, na Ukrainę i Białoruś.

Józef Przytuła całe swoje życie zawodowe związał z muzyką. Przez szereg lat był instruktorem amatorskich zespołów muzycznych i muzyczno – wokalnych oraz pedagogiem w ognisku muzycznym w Hrubieszowie. W latach 1972-87 prowadził działalność pedagogiczną w Państwowej Szkole Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Zamościu. Będąc jej Dyrektorem, w latach 1976 – 83, zorganizował od podstaw II stopień tejże szkoły z Wydziałem Wokalnym i Wychowania Muzycznego, powołał też do życia szkolną orkiestrę i chór.

Był Honorowym Obywatelem Miasta Zamościa. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, otrzymał tytuł Zasłużony Kulturze Polskiej „Gloria Artis” oraz Odznakę Honorową „Zasłużony Dla Województwa Lubelskiego”.

Zmarł 9 lipca 2017 roku. Miał 76 lat.

Poniżej zdjęcia Józefa Przytuły autorstwa Tadeusza Adamczuka.

Skomentuj

- Treść komentarza powinna być związana z tematem artykułu.
- Komentarze naruszające netykietę będą usuwane.
- Portal ezamosc.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
- Użytkownik publikując komentarze reprezentuje własne poglądy i opinie, biorąc pełną odpowiedzialność karną i cywilną za publikowane treści.
- Pola wymagane są oznaczone *
- Twój adres email nie będzie opublikowany
- Korzystając z opcji 'komentarz', akceptujesz zasady regulaminu i politykę prywatności.
- Aby dodać komentarz, musisz zaznaczyć pole "Nie jestem robotem", tym samym potwierdzasz, że akceptujesz zasady regulaminu

Powrót na górę

Sekcje

Polecamy

ezamosc.pl

Reklama

Narzędzia

Follow Us