Reklama
Reklama

Strażacy apelują o odśnieżanie dachów

foto: archiwum, materiał poglądowy foto: archiwum, materiał poglądowy

- Mając na względzie intensywne opady śniegu jakie miały miejsce w ostatnim czasie, apelujemy do właścicieli i zarządców budynków o usuwanie zalegającego śniegu z dachów, szczególnie dachów płaskich - apeluje Andrzej Szozda z PSP w Zamościu.

- Z dachu stromego śnieg najczęściej osuwa się sam, choć jeśli występują np. lukarny, to tego śniegu może zebrać się bardzo dużo. Przy wystąpieniu odwilży nawis śnieżny osuwając się z wysokości powoduje realne zagrożenie dla pieszych czy też pojazdów zaparkowanych przy budynku. Śnieg zalegający na dachach płaskich powoduje obciążenie dla konstrukcji dachu. W odpowiednich warunkach, na skutek zmieniających się temperatur śnieg może się rozpuszczać i ponownie zamarzać, tworząc lodowo-śnieżną pokrywę. Jeden metr sześcienny takiej pokrywy może ważyć nawet kilkaset kilogramów. Wypada przypomnieć tragedię z 2006 r., kiedy to w Chorzowie doszło do zawalenia się hali Międzynarodowych Targów Katowickich, zginęło 65 osób. - informuje Andrzej Szozda.

Strażacy przypominają, że zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa budowlanego właściciel lub zarządca budynku powinien kontrolować ilość śniegu na dachu, a w przypadku jego nagromadzenia, bezwzględnie go usuwać przy pomocy wyspecjalizowanych podmiotów lub samodzielne z zachowaniem zasad bezpieczeństwa.

Skomentuj

- Treść komentarza powinna być związana z tematem artykułu.
- Komentarze naruszające netykietę będą usuwane.
- Portal ezamosc.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
- Użytkownik publikując komentarze reprezentuje własne poglądy i opinie, biorąc pełną odpowiedzialność karną i cywilną za publikowane treści.
- Pola wymagane są oznaczone *
- Twój adres email nie będzie opublikowany
- Korzystając z opcji 'komentarz', akceptujesz zasady regulaminu i politykę prywatności.
- Aby dodać komentarz, musisz zaznaczyć pole "Nie jestem robotem", tym samym potwierdzasz, że akceptujesz zasady regulaminu

Powrót na górę

Sekcje

Polecamy

ezamosc.pl

Reklama

Narzędzia

Follow Us