Reklama
Reklama

Wybierzesz numer 998, a zgłosi się 112

foto: archiwum, materiał poglądowy foto: archiwum, materiał poglądowy

To pilotażowy program dla województwa lubelskiego i podlaskiego. Przekierowanie numeru alarmowego 998 na numer alarmowy 112 obsługiwany przez Wojewódzkie Centra Powiadamiania Ratunkowego ma ułatwić pomoc i pracę służb ratunkowych. W powiecie zamojskim zmiana będzie wprowadzona od 15 lutego.

Nowe rozwiązanie ma także ułatwić pracę zamojskim strażakom.

- Rozwiązanie zezwoli na jednoczesne powiadomienie z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego wszystkich potrzebnych służb ratowniczych, jakie mogą być potrzebne przy likwidacji zagrożenia. Zaletą rozwiązania jest: szybsze informowanie służb, obsługa zgłoszeń od obcokrajowców, możliwość podtrzymywania rozmowy ze zgłaszającym z jednoczesnym aktualizowaniem informacji oraz zastępowalność (przez inne WCPR) na wypadek awarii lub przeciążenia podczas mnogości zgłoszeń w czasie wystąpienia burz, podtopień itp. - wyjaśnia Andrzej Szozda, rzecznik prasowy PSP w Zamościu.

Przekierowanie strażackiego numeru 998 dla obszaru powiatu zamojskiego nastąpi w dniu 15 lutego.

- Dla mieszkańca naszego powiatu tak naprawdę niewiele się zmieni. Po wybraniu numeru alarmowego 998 z telefonu stacjonarnego lub komórkowego połączenie odbierze dyżurny WCPR w Lublinie, a nie strażak pełniący służbę w Stanowisku Kierowania Komendanta Miejskiego PSP w Zamościu. Szczególnie, że już od dłuższego czasu wykonywanie połączeń na numer alarmowy 112, również dotyczących wystąpienia zagrożenia pożarowego było obsługiwane przez operatorów WCPR. - informuje Szozda. 

Zgłaszający powinien jednak pamiętać, że informując o zagrożeniu powinien podać dokładny adres zdarzenia, również z podaniem gminy, powiatu i województwa.

Skomentuj

- Treść komentarza powinna być związana z tematem artykułu.
- Komentarze naruszające netykietę będą usuwane.
- Portal ezamosc.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
- Użytkownik publikując komentarze reprezentuje własne poglądy i opinie, biorąc pełną odpowiedzialność karną i cywilną za publikowane treści.
- Pola wymagane są oznaczone *
- Twój adres email nie będzie opublikowany
- Korzystając z opcji 'komentarz', akceptujesz zasady regulaminu i politykę prywatności.
- Aby dodać komentarz, musisz zaznaczyć pole "Nie jestem robotem", tym samym potwierdzasz, że akceptujesz zasady regulaminu

Powrót na górę

Sekcje

Polecamy

ezamosc.pl

Reklama

Narzędzia

Follow Us