Reklama
Reklama

Hrubieszów: Przemyt papierosów wykryty przez rentgen

foto: KAS, materiał nadesłany foto: KAS, materiał nadesłany

3,5 tys. paczek papierosów zabezpieczyli funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej i Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej z Hrubieszowa. Papierosy podczepione były na magnesach w wagonie składu towarowego wjeżdżającego z Ukrainy do Polski. W ich wykryciu pomógł kolejowy rentgen Służby Celno-Skarbowej.

Rentgen w Hrubieszowie był pierwszym w województwie lubelskim urządzeniem do prześwietlania pociągów towarowych. Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej świetlą nim składy towarowe już od 2012 roku. Wcześniej w rentgeny wyposażone były wyłącznie drogowe przejścia graniczne, na których skanowano pojazdy ciężarowe. Rosnący przemyt towarów z wykorzystaniem pociągów i kontenerów był „impulsem” do dalszego uszczelniania granicy poprzez budowę na niej rentgenów kolejowych. W kolejnych latach sukcesywnie instalowano je na przejściach z Białorusią i Ukrainą. To potężna broń w walce z przemytem.

Funkcjonujący od 9 lat skaner w Hrubieszowie znacząco ułatwia i przyspiesza kontrole graniczne. Zwłaszcza, gdy przemycane na teren Unii Europejskiej towary ukryte są pod setkami ton innych legalnie wwożonych ładunków (np. w rudzie żelaza, węglu, drewnie). Za pomocą rentgena funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej są w stanie wykrywać nie tylko kontrabandę, ale też lokalizować skrytki w wagonach towarowych i kontenerach.

Tym razem funkcjonariusz Służby Celno-Skarbowej, analizując obraz ze skanowania, zauważył nieprawidłowości pod sufitem pustego wagonu towarowego. Po sprawdzeniu wagonu przez funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej i Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej okazało się, że znajdują się tam papierosy. Kontrabanda podczepiona była do sufitu na magnesach.

W sumie funkcjonariusze KAS i NOSG zabezpieczyli 3,5 tys. paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy. Szacunkowa wartość rynkowa wykrytych papierosów to ponad 50 tys. złotych.

Skomentuj

- Treść komentarza powinna być związana z tematem artykułu.
- Komentarze naruszające netykietę będą usuwane.
- Portal ezamosc.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
- Użytkownik publikując komentarze reprezentuje własne poglądy i opinie, biorąc pełną odpowiedzialność karną i cywilną za publikowane treści.
- Pola wymagane są oznaczone *
- Twój adres email nie będzie opublikowany
- Korzystając z opcji 'komentarz', akceptujesz zasady regulaminu i politykę prywatności.
- Aby dodać komentarz, musisz zaznaczyć pole "Nie jestem robotem", tym samym potwierdzasz, że akceptujesz zasady regulaminu

Powrót na górę

Sekcje

Polecamy

ezamosc.pl

Reklama

Narzędzia

Follow Us