Reklama
Reklama

Zamojski sanepid zachęca do szczepienia przeciwko COVID-19

foto: materiał nadesłany foto: materiał nadesłany

Już wkrótce rozpoczną się szczepienia ogólnej populacji przeciwko koronawirusowi. Powiatowa Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna w Zamościu zachęca do poddania się szczepieniu. Placówka zapewnia, że to bezpieczne.

Przypomnijmy, w grudniu 2020 roku Komisja Europejska dopuściła na unijny rynek szczepionkę przeciw koronawirusowi opracowaną przez koncern Pfizer i firmę BionTech. Kilka godzin wcześniej decyzję o zatwierdzeniu szczepionki podjęła Europejska Agencja Leków. 6 stycznia Europejska Agencja Leków dała „zielone światło” dla szczepionki Moderny.

Szczepienia w Polsce rozpoczęły się 27 grudnia. Pierwsze dawki (tzw. etap „zero”) są przeznaczone dla osób najbardziej narażonych na zakażenie. Są to pracownicy: szpitali węzłowych, pozostałych podmiotów wykonujących działalność leczniczą, w tym stacji sanitarno-epidemiologicznych,  Domów Pomocy Społecznej i pracownicy Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej,  aptek, punktów aptecznych, punktów zaopatrzenia w wyroby medyczne, hurtowni farmaceutycznych, w tym firm transportujących leki, uczelni medycznych (w tym studenci kierunków medycznych). Do grupy „zero” zalicza się także: personel niemedyczny pracujący w wymienionych podmiotach, czyli administracyjny i pomocniczy – bez względu na formę zatrudnienia, pracowników firm współpracujących z podmiotem medycznym, którzy stale przebywają w tym podmiocie, rodziców wcześniaków.

Proces rejestracji powszechnych szczepień Polaków przeciwko COVID-19 rozpocznie się 15 stycznia. Jak informuje zamojski sanepid, procedura będzie prosta i bezpieczna. W kolejny etapie (etap 1) szczepieni będą: pensjonariusze domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu, osoby powyżej 60. roku życia w kolejności od najstarszych, służby mundurowe, w tym Wojsko Polskie, nauczyciele.

Etap drugi to szczepienia osób w wieku poniżej 60. roku życia z chorobami przewlekłymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19, albo w trakcie diagnostyki i leczenia wymagającego wielokrotnego lub ciągłego kontaktu z placówkami ochrony zdrowia, osoby bezpośrednio zapewniające funkcjonowanie podstawowej działalności państwa i narażone na zakażenie ze względu na częste kontakty społeczne.

Kolejny etap dotyczy przedsiębiorców i pracowników sektorów zamkniętych na mocy rozporządzeń w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Realizowane będą także powszechne szczepienia pozostałej części dorosłej populacji.

Szczepionki przeciw COVID-19 wywołują wiele kontrowersji. Zamojski sanepid jest zdania, że niepotrzebnie. "Niezależnie od rodzaju szczepionki, każda z nich przechodzi staranne badania i może być podana wyłącznie po dopuszczeniu do obrotu przez wyspecjalizowane instytucje. A w badania nad szczepionką przeciw COVID-19 zaangażowali się wybitni naukowcy z całego świata. Dzięki tak dużemu, globalnemu wysiłkowi mamy produkt, który może być skuteczną bronią w walce z pandemią." - czytamy w komunikacie.

7 komentarzy

 • ech
  ech środa, 13 styczeń 2021 17:11 Link do komentarza

  rychło w czas jak mojego ojca wczoraj w szpitalu zarazili covidem :(

 • Jeśli się nie znasz nie wypowiadaj sie
  Jeśli się nie znasz nie wypowiadaj sie środa, 13 styczeń 2021 18:17 Link do komentarza

  To oznacza że wszyscy z Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Zamościu powinni zostać zwolnieni. Jak można powiedzieć o szczepionce która była testowana kilka miesięcy że jest bezpieczna.Jest kilka opcji albo przekupieni żeby tak mówić albo niedouczeni albo d.E.b.i.L.e co każdej z wymienionych opcji oznacza że nie są żadnym autorytetem żeby mówić ludziom że powinni sie szczepić.Każda szczepionka powinna być testowana przez kilka lat żeby najpierw ocenić czy po kilku latach nie ma powikłań czy można ją podawać w kombinacji z różnymi lekami no i jak zareagują ludzie z różnymi schorzeniami. Na takie badania potrzeba lat i dopiero wtedy można śmiało powiedzieć czy jest to bezpiecznie czy nie. Póki co jest to eksperyment naukowy więc to nie jest nic pewnego. Tak więc won szukać innej pracy bo albo głupki totalne albo sprzedajne kurki

 • czytelnik
  czytelnik czwartek, 14 styczeń 2021 09:43 Link do komentarza

  Sanepid strącił swój autorytet podczas epidemii.
  Przykład nie można było się do nich dodzwonić, nakładali wysokie kary na ludzi niczym Sądy i pewno wiele innych spraw można by im było przypisać.
  Niech lepiej siedzą cicho.
  Mają taką samą opinię pracy jak SOR-y w szpitalach.
  Trzeba ich rozwiązać i w to miejsc stworzyć coś innego.

 • Tom
  Tom czwartek, 14 styczeń 2021 14:42 Link do komentarza

  A ziemia jest płaska................

 • A Z
  A Z czwartek, 14 styczeń 2021 16:50 Link do komentarza

  To pasuje do twojego mózgu

 • Magdalena Nadwodnik
  Magdalena Nadwodnik poniedziałek, 18 styczeń 2021 21:35 Link do komentarza

  Ja proponuję, aby wszyscy zwolennicy szczepień wykonywali ten zabieg publicznie, tak jak publicznie wypowiadają śmieszne opinie o bezpieczeństwie tej szczepionki. Proszę podać do publicznej uwagi wyniki badań nad szczepionką. Dlaczego one sa ukrywane?.Kto prowadził te badania???Gdzie są te słynne nazwiska? Jaka jest kwota przeznaczona na badania? Ile zarobił i kto na badaniach, na szczepieniach i na całej tej w zamieszanie wszystkich wprowadzającej chorobie ? Dlaczego nie mogę znać tych faktów, jeżeli one rzeczywiście istnieją????

 • Rty
  Rty niedziela, 04 kwiecień 2021 14:58 Link do komentarza

  Bill Gates zarobil.

Skomentuj

- Treść komentarza powinna być związana z tematem artykułu.
- Komentarze naruszające netykietę będą usuwane.
- Portal ezamosc.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
- Użytkownik publikując komentarze reprezentuje własne poglądy i opinie, biorąc pełną odpowiedzialność karną i cywilną za publikowane treści.
- Pola wymagane są oznaczone *
- Twój adres email nie będzie opublikowany
- Korzystając z opcji 'komentarz', akceptujesz zasady regulaminu i politykę prywatności.
- Aby dodać komentarz, musisz zaznaczyć pole "Nie jestem robotem", tym samym potwierdzasz, że akceptujesz zasady regulaminu

Powrót na górę

Sekcje

Polecamy

ezamosc.pl

Reklama

Narzędzia

Follow Us