Black Friday. Konsumencie nie daj się oszukać

foto: archiwum, materiał poglądowy foto: archiwum, materiał poglądowy

Przed nami Black Friday i Cyber Monday czyli czas wyprzedaży. Miejski Rzecznik Konsumentów w Zamościu oraz Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przypominają, na co należy zwrócić uwagę podczas zakupów, by nie dać się oszukać.

Po raz kolejny rozpoczęła się akcja marketingowa sprzedawców. Wiąże się to z możliwością zakupu produktów po okazyjnej cenie. Jednak czujność i rozwaga powinna być nieodłącznym towarzyszem podczas każdej wyprawy do sklepu. Łatwo ulec emocjom zwłaszcza podczas tego typu akcji. Sprzedawcy kuszą konsumentów różnymi ofertami.

W tym roku Black Friday nie będzie miał takiego rozmachu jak w poprzednich latach, bo większość sklepów w galeriach handlowych jest teraz zamknięta ze względu na obostrzenia związane z COVID-19.

Dopiero 28 listopada centra handlowe zostaną ponownie otwarte, w ścisłym reżimie sanitarnym i z wieloma ograniczeniami. Akcja wielkich wyprzedaży przeniesie się w dużej mierze do Internetu.

Okazją będzie Cyber Monday – internetowy odpowiednik Black Friday. W wielu e-sklepach na klientów czekać będą zniżki, rabaty i promocje. Dlatego dobrze jest pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

- sprzedawca nie ma obowiązku przyjmować zwrotów towarów zakupionych w sklepach stacjonarnych

- zwrot jest możliwy tylko jeśli zakupy dokonane zostały w sklepie internetowym, czyli stroną umowy sprzedaży zawartej przez konsumenta jest przedsiębiorca - konsument ma wtedy prawo do odstąpienia od umowy bez podania przyczyny w ciągu 14 dni od otrzymania produktu

- konsument ma prawo do reklamacji – produkt zakupiony w atrakcyjnej cenie można reklamować, konsument ma takie same prawa jak przy zakupie bez promocji. Nie ma znaczenia, że towar został przeceniony, chyba że przyczyną obniżki była konkretna wada i klient został o niej poinformowany

W przypadku wątpliwości lub problemów można zadzwonić na infolinię konsumencką 801 440 220 oraz 22 290 89 16, napisać maila na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., skontaktować się z rzecznikiem konsumentów w swoim mieście lub powiecie, a także z Inspekcją Handlową. Jeśli są kłopoty ze sklepem z innego kraju UE pomoc można uzyskać w Europejskim Centrum Konsumenckim.

Skomentuj

- Treść komentarza powinna być związana z tematem artykułu.
- Komentarze naruszające netykietę będą usuwane.
- Portal ezamosc.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
- Użytkownik publikując komentarze reprezentuje własne poglądy i opinie, biorąc pełną odpowiedzialność karną i cywilną za publikowane treści.
- Pola wymagane są oznaczone *
- Twój adres email nie będzie opublikowany
- Korzystając z opcji 'komentarz', akceptujesz zasady regulaminu i politykę prywatności.
- Aby dodać komentarz, musisz zaznaczyć pole "Nie jestem robotem", tym samym potwierdzasz, że akceptujesz zasady regulaminu

Powrót na górę

Sekcje

Polecamy

ezamosc.pl

Reklama

Narzędzia

Follow Us