Zamojscy Terytorialsi w walce z pandemią

foto: materiał nadesłany foto: materiał nadesłany

Zamojscy Terytorialsi intensywnie angażują się w walkę z koronawirusem. W ostatnim czasie wzmocnili wsparcie służby zdrowia i obecni są w każdym szpitalu.

Zaangażowanie żołnierzy 25 batalionu lekkiej piechoty z Zamościa w działania związane z pandemią systematycznie rośnie. Wspierają szpitale, policję, stacje sanitarno-epidemiologiczne. W działania przeciwkryzysowe w ramach „Trwałej Odporność” na Zamojszczyźnie zaangażowanych jest już blisko 120 Terytorialsów. Wspierają ich żołnierze z 2 Pułku Rozpoznawczego z Hrubieszowa i 3 Batalionu Zmechanizowanego z Zamościa.

W minioną sobotę żołnierze 25 blp przeprowadzili dekontaminację pomieszczeń w Domu Pomocy Społecznej w Teodorówce, w powiecie biłgorajskim.

- Nasze zadanie polegało na przeprowadzeniu dezynfekcji pomieszczeń, które zajmowali zakażeni pensjonariusze oraz na przygotowaniu budynku na przyjęcie osób po przebytej kwarantannie. - mówi st. szer. Piotr Nizo z 254 kompanii, mieszkaniec powiatu biłgorajskiego, na co dzień pracownik administracji publicznej, który zgłosił się do tego zadania. – Od początku pandemii staram się czynnie uczestniczyć w działaniach, aby nieść pomoc naszej społeczności. – dodaje st. szer. Nizio.

Zadania Terytorialsów obecnie koncentrują się na wsparciu służby zdrowia. Żołnierzy 25 blp można spotkać w szpitalach w Zamościu, Hrubieszowie, Tomaszowie Lubelskim, Janowie Lubelskim, Biłgoraju i Szczebrzeszynie. Są nieocenionym wsparciem dla medyków, wyręczając ich w wielu pracach. Do ich zadań należy, m.in. prowadzenie ankiet, pomiar temperatury na wejściach do placówek, segregacja pacjentów na SOR. Ważnym zadaniem jest pobieranie próbek w punktach wymazowych przy szpitalach. Inne działania to: zabezpieczanie logistyki wewnętrznej w szpitalach, np. transport próbek do badań, dokumentacji lekarskiej, środków czystości.

Jednym ze szpitali gdzie obecnie działają Terytorialsi jest Samodzielny Szpital Wojewódzki Jana Pawła II w Zamościu. Żołnierze wykonują tu wiele zadań, m.in. prace pomocnicze przy opiece nad chorymi na oddziałach, np. wydawanie posiłków, pomoc pacjentom przy przemieszczaniu się i ubieraniu się. Wsparcie żołnierzy w znaczący sposób odciąża wykwalifikowany personel medyczny i pozwala skupić się na tym co teraz najważniejsze, czyli na leczeniu pacjentów.

Innym obszarem działań żołnierzy 25 batalionu lekkiej piechoty jest wsparcie policji w monitoringu osób przebywających w kwarantannie. Celem wspólnych patroli jest, m.in. ocena potrzeb tych osób oraz ogólna ocena ich stanu zdrowia. Wspólne patrole pozwalają na objęcie monitoringiem większej liczby osób.

Skomentuj

- Treść komentarza powinna być związana z tematem artykułu.
- Komentarze naruszające netykietę będą usuwane.
- Portal ezamosc.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
- Użytkownik publikując komentarze reprezentuje własne poglądy i opinie, biorąc pełną odpowiedzialność karną i cywilną za publikowane treści.
- Pola wymagane są oznaczone *
- Twój adres email nie będzie opublikowany
- Korzystając z opcji 'komentarz', akceptujesz zasady regulaminu i politykę prywatności.
- Aby dodać komentarz, musisz zaznaczyć pole "Nie jestem robotem", tym samym potwierdzasz, że akceptujesz zasady regulaminu

Powrót na górę

Sekcje

Polecamy

ezamosc.pl

Reklama

Narzędzia

Follow Us