Studenci pielęgniarstwa UPZ pomagają seniorom

foto: archiwum, materiał poglądowy foto: archiwum, materiał poglądowy

Członkowie Koła Naukowego Studentów Pielęgniarstwa Uczelni Państwowej w Zamościu włączyli się w akcję pomocy seniorom w okresie pandemii. Studenci i studentki kierunku pielęgniarstwo od początku października pomagają seniorom, a teraz postanowili rozszerzyć zasięg swojej pomocy i włączyli się jako wolontariusze do programu „Wspieraj Seniora”.

- Pomysł pomocy dla potrzebujących osób starszych zrodził się wśród studentów Koła Naukowego Studentów Pielęgniarstwa i natychmiast zaczęliśmy wdrażać go w praktyce. Członkowie Koła już od początku października bardzo aktywnie rozpoczęli działania i akcję „Pomoc dla seniora”, służąc pomocą i pomagając osobom starszym, osamotnionym i często zagubionym w obecnym, bardzo trudnym dla nich okresie. Seniorzy są grupą szczególnie narażoną na zakażenie koronawirusem COVID-19 i związane z chorobą niebezpieczne powikłania. Nasi studenci pomagają potrzebującym seniorom w środowisku swojego zamieszkania, realizując tę pomoc poprzez: robienie zakupów, załatwianie spraw urzędowych, umówienie wizyt lekarskich, wykupienie recept, rozmowy z seniorem. Zakres usług i niesionej pomocy na rzecz osób starszych jest ograniczony tzw. dystansem sanitarnym – mówi dr n. med. i n. o zdr. Maria Dorota Kwika, wykładowczyni na kierunku pielęgniarstwo w Uczelni Państwowej im. Szymona Szymonowica w Zamościu i opiekunka Koła Naukowego Studentów Pielęgniarstwa UPZ. Jak dodaje, osoby starsze są bardzo wdzięczne za każdy gest dobrej woli kierowany do nich.

Obecnie w porozumieniu z Miejskim Centrum Pomocy Rodzinie w Zamościu, Stowarzyszeniem Zamojskie Centrum Wolontariatu, Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie, a także Miejskimi i Gminnymi Ośrodkami Pomocy Społecznej z naszego regionu, studenci pielęgniarstwa UPZ włączyli się w rządowy program „Wspieraj Seniora”. Celem Programu jest zapewnienie wsparcia osobom powyżej 70. roku życia, które w obowiązującym stanie epidemii zdecydują się na pozostanie w domu i nie są w stanie np. poprzez wsparcie rodziny zabezpieczyć sobie artykułów podstawowej potrzeby.

- Istnieje powiedzenie, iż kulturę społeczeństwa można ocenić według jego stosunku do ludzi starszych. W opiece nad seniorem uwzględniamy podstawowe wartości człowieka takie jak godność, prywatność i intymność. Zachęcam wszystkie osoby chętne i kreatywne do włączenia się w nasze działania – mówi dr n. med. i n. o zdr. Maria Dorota Kwika z Uczelni Państwowej w Zamościu.

Koło Naukowe Studentów Pielęgniarstwa UPZ powstało w 2018 r. z inicjatywy studentów, którzy chcą nie tylko rozwijać swoje zainteresowania naukowe, ale również nieść pomoc i wspierać potrzebujących. Działania te wpisują się w misję przyszłego zawodu pielęgniarki i pielęgniarza.

Skomentuj

- Treść komentarza powinna być związana z tematem artykułu.
- Komentarze naruszające netykietę będą usuwane.
- Portal ezamosc.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
- Użytkownik publikując komentarze reprezentuje własne poglądy i opinie, biorąc pełną odpowiedzialność karną i cywilną za publikowane treści.
- Pola wymagane są oznaczone *
- Twój adres email nie będzie opublikowany
- Korzystając z opcji 'komentarz', akceptujesz zasady regulaminu i politykę prywatności.
- Aby dodać komentarz, musisz zaznaczyć pole "Nie jestem robotem", tym samym potwierdzasz, że akceptujesz zasady regulaminu

Powrót na górę

Sekcje

Polecamy

ezamosc.pl

Reklama

Narzędzia

Follow Us