Nowy nabytek Muzeum Zamojskiego

Akt nadania polskiego obywatelstwa Janowi Chrzcicielowi Grandville de Mallet, foto: Muzeum Zamojskie Akt nadania polskiego obywatelstwa Janowi Chrzcicielowi Grandville de Mallet, foto: Muzeum Zamojskie

Muzeum Zamojskie wzbogaciło się o bardzo ciekawy dokument. To akt nadania polskiego obywatelstwa Janowi Chrzcicielowi Grandville de Mallet (1777-1846), który przez lata związany był z dziejami Zamościa.

Francuz Jan Malletski (tak w spolszczeniu brzmiało jego nazwisko) był wojskowym, który brał udział w kampanii Napoleona. Od 1807 roku skierowany do armii Księstwa Warszawskiego. Brał udział w projektowaniu i rozbudowie fortyfikacji Modlina i Zamościa. Był głównym autorem planu modernizacji zamojskiej twierdzy.

W 1816 roku przyznano mu obywatelstwo Królestwa Polskiego i nadano szlachectwo. Jan Malletski chciał w ten sposób poprawić swoją reputację w oczach cara Aleksandra I.

Dokument potwierdzający to wydarzenie trafił niedawno do Muzeum Zamojskiego. Akt jest kopią wydaną do rąk wnioskodawcy przez Kancelarię Rady Stanu Królestwa Polskiego. Pod tekstem widnieje podpis ministra-sekretarza stanu Ignacego Sobolewskiego, który w imieniu imperatora rosyjskiego i konstytucyjnego króla polskiego uwierzytelnił wydaną decyzję. Dokument naturalizował szlachectwo francuskie Malleta czyniąc go pełnoprawnym poddanym Królestwa Polskiego i Cesarstwa Rosyjskiego. Decyzją jego cesarsko-królewskiej mości, Aleksandra I, został mu również dodany do herbu rodowego polski herb szlachecki „Bastion”.

Skomentuj

- Treść komentarza powinna być związana z tematem artykułu.
- Komentarze naruszające netykietę będą usuwane.
- Portal ezamosc.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
- Użytkownik publikując komentarze reprezentuje własne poglądy i opinie, biorąc pełną odpowiedzialność karną i cywilną za publikowane treści.
- Pola wymagane są oznaczone *
- Twój adres email nie będzie opublikowany
- Korzystając z opcji 'komentarz', akceptujesz zasady regulaminu i politykę prywatności.
- Aby dodać komentarz, musisz zaznaczyć pole "Nie jestem robotem", tym samym potwierdzasz, że akceptujesz zasady regulaminu

Powrót na górę

Sekcje

Polecamy

ezamosc.pl

Reklama

Narzędzia

Follow Us