Reklama
Reklama

Trwa przebudowa miejskiego zalewu. Wstęp wzbroniony

foto: UM Zamość foto: UM Zamość

Do zbiornika napuszczono wodę, ale wyłącznie po to, by sprawdzić czy prace w niecce zostały wykonane prawidłowo. Z zalewu nie wolno korzystać, ponieważ jest placem budowy. Zakaz kąpieli obowiązuje do odwołania.

Dobiegł końca I etap rewitalizacji zalewu. Prace polegały m.in. na rozebraniu grobli, formowaniu wyspy, a także przebudowie doprowadzalnika wody z rzeki Topornicy. Zgodnie z projektem wykonano odmulenie dna rowu odprowadzającego wodę ze zbiornika, wykoszono i wyprofilowano jego skarpy, a także częściowo wymieniono i uzupełniono piasek na istniejącej plaży i na kąpielisku. Niebawem rozpocznie się II etap zadania obejmujący zagospodarowanie terenu wokół zalewu. Procedury przetargowe jeszcze trwają.

Szczegółowy zakres zadania obejmuje m.in. budowę ścieżki pieszo-rowerowej z uwzględnieniem przejść dla płazów. W planach jest również m.in. budowa parkingu, nasadzenia zieleni ozdobnej, wykonanie oświetlenia wzdłuż ścieżki pieszo- rowerowej i na parkingach, a także wykonanie elementów małej architektury takich jak np. ławki, kosze na śmieci, stojaki na rowery, tablice: edukacyjno-przyrodnicze, informacyjne, infokioski. Powstanie pomost obserwacyjny (na trasie ścieżki pieszo-rowerowej) służący do obserwacji przyrody i podziwiania krajobrazu. Na terenach wokół zalewu będzie utworzona remiza dla zwierząt, która będzie pełnić rolę arboretum. Remiza będzie stanowić swego rodzaju punkt obserwacyjny, a życie zwierząt dziko żyjących będzie można podglądać przez kamerę szybkoobrotową. Przy zalewie staną kontenery socjalne z szatnią, umywalnią i wc, obiekt będzie przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Na dachu obiektów będą zainstalowane panele fotowoltaiczne.

Projekt pn. „Zwiększenie dostępności zalewu miejskiego w Zamościu jako miejsca aktywnej rekreacji w sąsiedztwie zamojskiego zespołu staromiejskiego” jest dofinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014 – 2020, Oś Priorytetowa 7 Ochrona Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego, Działanie 7.3 Turystyka przyrodnicza. Całkowita wartość projektu: 8 185 565,32 zł. Dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020: 5 639 691, 41 zł.

2 komentarzy

  • wow
    wow środa, 03 czerwiec 2020 05:19 Link do komentarza

    mam nadzieję, że postawią tam m.in. te duże kosze na segregacje odpadów co na osiedlach, najlepiej po obu stronach zalewu, a wyjęli już wszystkie butelki i felgę z dna zalewu? wzdłuż zalewu i przy pomostach dla rybaków było jeszcze sporo butelek plastikowych i szklanych ostatnio widzialem, ps mam nadzieje ze na tej wyspie zasadzą jakies wielkie rozłożyste drzewo, bedzie fajnie wygladac jak juz wyrosnie

  • do wow
    do wow środa, 03 czerwiec 2020 08:47 Link do komentarza

    rybak to nie wędkarz

Skomentuj

- Treść komentarza powinna być związana z tematem artykułu.
- Komentarze naruszające netykietę będą usuwane.
- Portal ezamosc.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
- Użytkownik publikując komentarze reprezentuje własne poglądy i opinie, biorąc pełną odpowiedzialność karną i cywilną za publikowane treści.
- Pola wymagane są oznaczone *
- Twój adres email nie będzie opublikowany
- Korzystając z opcji 'komentarz', akceptujesz zasady regulaminu i politykę prywatności.
- Aby dodać komentarz, musisz zaznaczyć pole "Nie jestem robotem", tym samym potwierdzasz, że akceptujesz zasady regulaminu

Powrót na górę

Sekcje

Polecamy

ezamosc.pl

Reklama

Narzędzia

Follow Us