Miasto zaciska pasa. Będą zwolnienia

foto: archiwum, materiał poglądowy foto: archiwum, materiał poglądowy

Zamojski magistrat zapowiedział redukcje zatrudnienia i oszczędności w administracji. Tzw. "zaciskanie pasa" dotyczyć ma samego Urzędu Miasta oraz spółek i instytucji podległych. Jak informuje nas prezydent Zamościa, przygotowywane są "plany oszczędnościowe".

Epidemia koronawirusa to  - dla większości - trudny okres. Cierpi m.in. miejska kasa. Magistrat szacuje, że wpływy do tegorocznego budżetu mogą być mniejsze nawet o 50 mln złotych niż zakładano. 

- Wpływ załamania gospodarczego związanego z epidemią, będzie miał ogromny wpływ na płynność finansową Miasta. Widać to już teraz m.in. w podsumowaniu wpływów do budżetu Miasta z podatku od osób fizycznych: wykonanie budżetu za 4 miesiące b.r. wyniosło 19,4 mln zł i było niższe o przeszło 18 proc. czyli o 4,3 mln zł w porównaniu do wykonania ubiegłego roku. W analogicznym okresie roku ubiegłego wpływy do budżetu Miasta z podatku od osób fizycznych wyniosły 23,7 mln zł. Podobnie jest z wpływami z podatku dochodowego, za 4 miesiące tego roku wykonanie budżetu było niższe o 40 proc. w porównaniu analogicznym okresem roku ubiegłego - informuje Andrzej Wnuk, prezydent Zamościa. - W sumie dochody z trzech podatków (od nieruchomości, PIT, CIT) za 4 miesiące tego roku były niższe o ponad 5 mln zł w porównaniu do zaplanowanych. Przewidujemy, że straty w tegorocznym budżecie mogą sięgnąć od 30 do 50 mln zł. - dodaje.

Dużym obciążeniem dla samorządów jest utrzymanie szkół, żłobków, przedszkoli również w czasie, kiedy te nie pracują w normalnym trybie. Magistrat szuka więc oszczędności.

- Gminy nie otrzymują z budżetu państwa subwencji rekompensującej utratę dochodów spowodowanych decyzją władz centralnych, a to oznacza, że Zamość tak, jak i inne samorządy w kraju, intensywnie szuka oszczędności, np. poprzez ograniczanie wydatków bieżących - wyjaśnia prezydent.

Trudna sytuacja dotyczy również zamojskich placówek kulturalnych, instytucji i spółek podległych UM Zamość. Mają tam być wprowadzane plany oszczędnościowe.

- Sytuacja, w której znalazł się samorząd, a także jednostki kultury, ogród zoologiczny, Ośrodek Sportu i Rekreacji czy miejskie spółki, odbija się na ich sytuacji finansowo-organizacyjnej (w przypadku jednostek kultury źródłem oszczędności są np. koszty zaplanowanych wydarzeń, które z wiadomych względów nie odbyły się). Zarekomendowano dyrektorom podległych jednostek wprowadzenie planów oszczędnościowych polegających na ograniczeniu kosztów stałych takich jak np. ogrzewanie, prąd, zakup materiałów eksploatacyjnych. Jeżeli chodzi o zmniejszenie kosztów osobowych, to dyrektorzy jednostek kultury, a także wydziałów w Urzędzie Miasta, prezesi spółek miejskich, jednostek podległych (itd.) otrzymali polecenie przeanalizowania struktury zatrudnienia ze szczególnym zwróceniem uwagi na zawarte/zawierane umowy- zlecenia, umowy na zastępstwo czy też osób, które nabyły już prawa emerytalne. Z uwagi na złożoność spraw, proces redukcji zatrudnienia został rozłożony na kilka najbliższych miesięcy - informuje prezydent Andrzej Wnuk. 

8 komentarzy

 • będziemy pamiętać
  będziemy pamiętać piątek, 15 maj 2020 12:10 Link do komentarza

  co za hipokryzja

 • .
  . piątek, 15 maj 2020 12:55 Link do komentarza

  ".....przeanalizowania struktury zatrudnienia ze szczególnym zwróceniem uwagi na zawarte/zawierane umowy- zlecenia, ....."

  proponuję zacząć tutaj:
  https://umzamosc.bip.lubelskie.pl/upload/pliki//RejestrUmowRozszerzony-2020-3UM.pdf

 • Jan
  Jan piątek, 15 maj 2020 14:32 Link do komentarza

  Zaciskanie pasa należy zacząć od obniżenia wynagrodzeń Dyrektorom. I innych rozrzutności na pierdół a nie od pracowników, którzy też mają rodziny, kredyty...

 • Korupcja
  Korupcja piątek, 15 maj 2020 14:54 Link do komentarza

  Mam pytanie ad. Rejestru Umów, w zasadzie retoryczne, ale czemu miasto wynajmuje auta od MZK? Wiemy jakie to samochody... Leasing bezpośrednio od dealera byłby co najmniej 1/3 tańszy w perspektywie np. 5 lat zamiast przedłużać umowy co roku na pojazdy slużbowe z MZK u "swojego" Dyrektora, któremu trzeba dać zarabiać i ciągnąć z miejskiej kasy.

 • xsiąc
  xsiąc piątek, 15 maj 2020 20:06 Link do komentarza

  pierwsze zwolnienie....tzn awansowanie
  Nowy dyrektor pogotowia w Zamościu. Został nim Damian Miechowicz

 • Aleksandra
  Aleksandra sobota, 16 maj 2020 06:27 Link do komentarza

  Tak, przeniesienie Pana D. Miechowicza jest znalezieniem oszczędności, ponieważ wynagrodzenie dyrektora Pogotowia nie jest opłacane przez Miasto Zamość.

 • Wnuczek
  Wnuczek niedziela, 17 maj 2020 09:12 Link do komentarza

  Taki mądry i cwany, to sam będzie realizował wszystkie wydarzenia w nowo wyremontowanej sali. Nikt nie zostanie pracować na tych świńskich warunkach!

 • Jaśnie Pan Radny Zwolak
  Jaśnie Pan Radny Zwolak poniedziałek, 18 maj 2020 14:29 Link do komentarza

  Może Jaśnie Pan Radny Zwolak podratowałby kasę miasta i zrezygnował z diety skoro i tak nie chciało mu się chodzić na sesje?
  Za co bierze kasę?

Skomentuj

- Treść komentarza powinna być związana z tematem artykułu.
- Komentarze naruszające netykietę będą usuwane.
- Portal ezamosc.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
- Użytkownik publikując komentarze reprezentuje własne poglądy i opinie, biorąc pełną odpowiedzialność karną i cywilną za publikowane treści.
- Pola wymagane są oznaczone *
- Twój adres email nie będzie opublikowany
- Korzystając z opcji 'komentarz', akceptujesz zasady regulaminu i politykę prywatności.
- Aby dodać komentarz, musisz zaznaczyć pole "Nie jestem robotem", tym samym potwierdzasz, że akceptujesz zasady regulaminu

Powrót na górę

Sekcje

Polecamy

ezamosc.pl

Reklama

Narzędzia

Follow Us