Logo
Wydrukuj tę stronę

Prezydent Zamościa: "To brak szacunku". Radny odpowiada

źródło: Facebook źródło: Facebook

Rafał Zwolak, zamojski radny, przysłał do naszej redakcji swoje stanowisko w sprawie wypowiedzi prezydenta Zamościa, dotyczącej nieobecności radnych na poniedziałkowej sesji. Przypomnijmy, obrady nie odbyły się ponieważ nie było quorum. "Sposób postępowania uznaję za brak szacunku dla mieszkańców i pozostałych radnych" - ostro skomentował sprawę Andrzej Wnuk, prezydent Miasta.

Przypomnijmy, w poniedziałek nieobecni radni przysłali oświadczenie, w którym tłumaczyli powody swojej nieobecności. Treść poniżej.
"Szanowni mieszkańcy miasta Zamościa
W poczuciu odpowiedzialności i solidarności w tych trudnych chwilach dla każdego z Nas, będąc z Państwem, radni podpisujący się pod poniższym oświadczeniem postanowili nie uczestniczyć w dzisiejszej sesji Rady Miasta Zamość.

Nasza decyzja podyktowana jest aktualną sytuacją epidemiologiczną oraz koniecznością zapewnienia Państwu bezpieczeństwa, a także wszystkim pracownikom Urzędu Miasta w Zamościu, którzy obsługują pracę sesji Rady Miasta. Narażanie Państwa zdrowia, a także Państwa rodzin, w sytuacji gdy nie ma pilnych spraw związanych z funkcjonowaniem samorządu do realizacji na dzisiejszej sesji rady miasta byłoby z naszej strony nieprofesjonalne i sprzeczne z obowiązującym Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 24 marca 2020 roku. Każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że ograniczenia prawne dotykają także i nas.

Mając na uwadze aktualną sytuację w kraju apelujemy do Państwa o pozostanie w Waszych domach."

Pod pismem podpisali się: Franciszek Josik, Szczepan Kitka, Dariusz Zagdański, Marek Walewander, Andrzej Szpatuśko, Wiesław Nowakowski, Rafał Zwolak, Marek Kudela, Zdzisław Wojtak.

Oświadczenie ostro skomentował Andrzej Wnuk, prezydent miasta: "Sposób postępowania uznaję za brak szacunku dla mieszkańców i pozostałych radnych. Listonosz, sprzedawca, pracownik budowlany też dbają o siebie i swoje rodziny, ale nikt w taki sposób nie postępuje względem współpracowników i pracodawcy.

Po kolei:

1. Z kim się Panowie solidaryzujecie? Z 9 obecnymi na Sali Consulatus koleżankami i kolegami? A może z kurierami, pielęgniarkami czy szwaczkami szyjących po domach maski ochronne?

2. Pracownicy Urzędu byliby bezpieczniejsi, gdybyście oświadczenie przysłali kilka dni wcześniej. Albo kilka godzin. A nie po rozpoczęciu sesji.

3. Jak rozumiem, są sesje ważne i ważniejsze. Ta była nieważna, choć w porządku obrad było ustalenie zasad dotacji z PFRON dla niepełnosprawnych, informacja z realizacji wniosków mieszkańców w 2019 r. (waszych pracodawców), wyrażenie zgody na utworzenie klas wojskowych (termin był do 30 marca) czy nowych zawodówek. Ile osób, niepełnosprawnych, młodych uczniów przez to ucierpi? Ilu przedsiębiorców, (pkt. 15 ppkt.15 sesji) mogłoby nie zapłacić kary, gdybyście podjęli stosowną uchwałę o zwolnieniu z opłaty za przeterminowana płatność?

Przyjąłbym tłumaczenia obecnego na sesji, radnego Sławomira Ćwika. Ale po tym piśmie nie mogę. Po ludzku, nie można milczeć." - napisał Andrzej Wnuk na swoim profilu facebook'owym.

Dzisiaj radny Rafał Zwolak przysłał do naszej redakcji swoje stanowisko w sprawie wypowiedzi prezydenta Zamościa. Publikujemy je poniżej.

"Panie Prezydencie mojego Miasta Zamość

Nie czas na politykowanie i rozpowszechnianie szkalujących informacji o radnych, którzy nie przyszli wczoraj na sesję Rady Miasta. Próbuje Pan wcisnąć mieszkańcom, że brak nam do nich szacunku. Takie zachowanie w stosunku do radnych, zresztą z Pana ust nie po raz pierwszy, jest nie na miejscu. Nie ma Pan ani moralnych, ani prawnych podstaw, by oskarżać radnych. Bo nie jest Pan ani naszym pracodawcą, ani mieszkańcem naszego miasta. A tylko mieszkańcy Zamościa, nasi wyborcy, mogą nas oceniać.

Każdy z radnych, zwłaszcza w obliczu zagrożenia, ma prawo zdecydować o tym czy weźmie udział w sesji, czy zostanie w domu, czy też zajmie się pomocą innym. Proponuję, żeby, zamiast dzielić ludzi, zajął się Pan sprawami miasta. Bo to jest Pana obowiązek.

Może Pan tego nie rozumie, ale dla mnie w obecnej sytuacji są sprawy ważne i ważniejsze. A najważniejsze dziś jest zdrowie i bezpieczeństwo ludzi. Prezydentem i radnym się bywa, człowiekiem się jest zawsze. W wyborach do Rady Miasta zagłosowało na mnie blisko 1000 osób i to im ślubowałem służyć, nie Panu.

Pewnie można mi przypisać wady, jak każdemu, ale mam też i zaletę: jestem uczciwym człowiekiem! Wiedząc jak rozprzestrzeniania się wirus, także w Zamościu, nie mam zamiaru narażać zdrowia innych osób. Co by się stało, gdyby zaraził się któryś z pracowników ratusza, albo radny? Kto za to odpowie? Czy weźmie Pan na siebie taką odpowiedzialność? Pewnie nie, bo przecież Prezydent nie zwołuje sesji, a jest na niej tylko gościem. Gdyby Radni z Pana kluby pojawili sie na sesji, pewnie by się odbyła. Nie pojawili się, ich też Pan Potepia za ich zachowanie? Tego już Pan nie widzi.

Chcę stanowczo podkreślić: Nie martwię się o siebie, ale o innych. Dziś swój czas wykorzystuje na pracę właśnie dla ludzi, którzy w tym szczególnie trudnym czasie bardzo potrzebują pomocy. Dodam, uprzedzając Pana komentarze i próby zdyskredytowania mnie w oczach mieszańców, nie jest Pan w stanie mnie obrazić, ani zniechęcić do pracy w służbie ludziom, mieszkańcom mojego miasta. W tym trudnym czasie życzę wszystkim mieszkańcom Zamościa, również Panu, przede wszystkim zdrowia.

Z wyrazami Szacunku
Zwolak Rafał"


Redakcja serwisu ezamosc.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczonych reklam, ogłoszeń i komentarzy. Zdjęcia i artykuły stanowią własność autora i są chronione prawem autorskim. Redakcja zastrzega sobie prawo do redagowania i skracania nadesłanych tekstów.
Copyright © ezamosc.pl