Prezydent Zamościa: "To brak szacunku". Radny odpowiada

źródło: Facebook źródło: Facebook

Rafał Zwolak, zamojski radny, przysłał do naszej redakcji swoje stanowisko w sprawie wypowiedzi prezydenta Zamościa, dotyczącej nieobecności radnych na poniedziałkowej sesji. Przypomnijmy, obrady nie odbyły się ponieważ nie było quorum. "Sposób postępowania uznaję za brak szacunku dla mieszkańców i pozostałych radnych" - ostro skomentował sprawę Andrzej Wnuk, prezydent Miasta.

Przypomnijmy, w poniedziałek nieobecni radni przysłali oświadczenie, w którym tłumaczyli powody swojej nieobecności. Treść poniżej.
"Szanowni mieszkańcy miasta Zamościa
W poczuciu odpowiedzialności i solidarności w tych trudnych chwilach dla każdego z Nas, będąc z Państwem, radni podpisujący się pod poniższym oświadczeniem postanowili nie uczestniczyć w dzisiejszej sesji Rady Miasta Zamość.

Nasza decyzja podyktowana jest aktualną sytuacją epidemiologiczną oraz koniecznością zapewnienia Państwu bezpieczeństwa, a także wszystkim pracownikom Urzędu Miasta w Zamościu, którzy obsługują pracę sesji Rady Miasta. Narażanie Państwa zdrowia, a także Państwa rodzin, w sytuacji gdy nie ma pilnych spraw związanych z funkcjonowaniem samorządu do realizacji na dzisiejszej sesji rady miasta byłoby z naszej strony nieprofesjonalne i sprzeczne z obowiązującym Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 24 marca 2020 roku. Każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że ograniczenia prawne dotykają także i nas.

Mając na uwadze aktualną sytuację w kraju apelujemy do Państwa o pozostanie w Waszych domach."

Pod pismem podpisali się: Franciszek Josik, Szczepan Kitka, Dariusz Zagdański, Marek Walewander, Andrzej Szpatuśko, Wiesław Nowakowski, Rafał Zwolak, Marek Kudela, Zdzisław Wojtak.

Oświadczenie ostro skomentował Andrzej Wnuk, prezydent miasta: "Sposób postępowania uznaję za brak szacunku dla mieszkańców i pozostałych radnych. Listonosz, sprzedawca, pracownik budowlany też dbają o siebie i swoje rodziny, ale nikt w taki sposób nie postępuje względem współpracowników i pracodawcy.

Po kolei:

1. Z kim się Panowie solidaryzujecie? Z 9 obecnymi na Sali Consulatus koleżankami i kolegami? A może z kurierami, pielęgniarkami czy szwaczkami szyjących po domach maski ochronne?

2. Pracownicy Urzędu byliby bezpieczniejsi, gdybyście oświadczenie przysłali kilka dni wcześniej. Albo kilka godzin. A nie po rozpoczęciu sesji.

3. Jak rozumiem, są sesje ważne i ważniejsze. Ta była nieważna, choć w porządku obrad było ustalenie zasad dotacji z PFRON dla niepełnosprawnych, informacja z realizacji wniosków mieszkańców w 2019 r. (waszych pracodawców), wyrażenie zgody na utworzenie klas wojskowych (termin był do 30 marca) czy nowych zawodówek. Ile osób, niepełnosprawnych, młodych uczniów przez to ucierpi? Ilu przedsiębiorców, (pkt. 15 ppkt.15 sesji) mogłoby nie zapłacić kary, gdybyście podjęli stosowną uchwałę o zwolnieniu z opłaty za przeterminowana płatność?

Przyjąłbym tłumaczenia obecnego na sesji, radnego Sławomira Ćwika. Ale po tym piśmie nie mogę. Po ludzku, nie można milczeć." - napisał Andrzej Wnuk na swoim profilu facebook'owym.

Dzisiaj radny Rafał Zwolak przysłał do naszej redakcji swoje stanowisko w sprawie wypowiedzi prezydenta Zamościa. Publikujemy je poniżej.

"Panie Prezydencie mojego Miasta Zamość

Nie czas na politykowanie i rozpowszechnianie szkalujących informacji o radnych, którzy nie przyszli wczoraj na sesję Rady Miasta. Próbuje Pan wcisnąć mieszkańcom, że brak nam do nich szacunku. Takie zachowanie w stosunku do radnych, zresztą z Pana ust nie po raz pierwszy, jest nie na miejscu. Nie ma Pan ani moralnych, ani prawnych podstaw, by oskarżać radnych. Bo nie jest Pan ani naszym pracodawcą, ani mieszkańcem naszego miasta. A tylko mieszkańcy Zamościa, nasi wyborcy, mogą nas oceniać.

Każdy z radnych, zwłaszcza w obliczu zagrożenia, ma prawo zdecydować o tym czy weźmie udział w sesji, czy zostanie w domu, czy też zajmie się pomocą innym. Proponuję, żeby, zamiast dzielić ludzi, zajął się Pan sprawami miasta. Bo to jest Pana obowiązek.

Może Pan tego nie rozumie, ale dla mnie w obecnej sytuacji są sprawy ważne i ważniejsze. A najważniejsze dziś jest zdrowie i bezpieczeństwo ludzi. Prezydentem i radnym się bywa, człowiekiem się jest zawsze. W wyborach do Rady Miasta zagłosowało na mnie blisko 1000 osób i to im ślubowałem służyć, nie Panu.

Pewnie można mi przypisać wady, jak każdemu, ale mam też i zaletę: jestem uczciwym człowiekiem! Wiedząc jak rozprzestrzeniania się wirus, także w Zamościu, nie mam zamiaru narażać zdrowia innych osób. Co by się stało, gdyby zaraził się któryś z pracowników ratusza, albo radny? Kto za to odpowie? Czy weźmie Pan na siebie taką odpowiedzialność? Pewnie nie, bo przecież Prezydent nie zwołuje sesji, a jest na niej tylko gościem. Gdyby Radni z Pana kluby pojawili sie na sesji, pewnie by się odbyła. Nie pojawili się, ich też Pan Potepia za ich zachowanie? Tego już Pan nie widzi.

Chcę stanowczo podkreślić: Nie martwię się o siebie, ale o innych. Dziś swój czas wykorzystuje na pracę właśnie dla ludzi, którzy w tym szczególnie trudnym czasie bardzo potrzebują pomocy. Dodam, uprzedzając Pana komentarze i próby zdyskredytowania mnie w oczach mieszańców, nie jest Pan w stanie mnie obrazić, ani zniechęcić do pracy w służbie ludziom, mieszkańcom mojego miasta. W tym trudnym czasie życzę wszystkim mieszkańcom Zamościa, również Panu, przede wszystkim zdrowia.

Z wyrazami Szacunku
Zwolak Rafał"

14 komentarzy

 • Michaś
  Michaś wtorek, 31 marzec 2020 22:44 Link do komentarza

  Co za bufon. Jego miasto? To on już jest właścicielem? Czy może prezydentem. Ma rację pan prezydent Wnuk - obowiązkiem radnego jest pracować na sesji a my mieszkańcy mamy prawo wymagać i rozliczac. Nie tylko bieganie i wdzięcznie się do {część komentarza została usunięta, apelujemy o kulturalną dyskusję}, ale realna praca nad uchwałami, tego oczekujemy. Kiełbaski pojedli?

 • lolo
  lolo wtorek, 31 marzec 2020 22:48 Link do komentarza

  Z tego co czytamy w prasie, nie chodzi o to ze Pan nie przyszedł Panie Zwolak tylko chodzi o to ze poinformował Pan o swojej nieobecności "5 min" przed rozpoczęciem

 • Michaś
  Michaś wtorek, 31 marzec 2020 22:50 Link do komentarza

  Raczej dziesięć minut po rozpoczęciu sesji...

 • kolega z rady
  kolega z rady wtorek, 31 marzec 2020 23:11 Link do komentarza

  Pan Zwolak pokazał jak w praktyce wygląda samozaoranie. Teraz opozycja musi szukać nowego kandydata który może wygrać z urzędującym Prezydentem. Ławka robi się coraz krótsza ponieważ nikt z obecnych radnych nie ma wiekszych szans a czas biegnie... tik tak.

 • Arystokrata
  Arystokrata wtorek, 31 marzec 2020 23:33 Link do komentarza

  Powiedział co wiedział?

 • Stefan
  Stefan środa, 01 kwiecień 2020 00:15 Link do komentarza

  Ja na niego zagłosuj, niech was dupy nie bolą, za to co Zwolak robi dla miasta. Ciekawi mnie co Wnuk zrobił prucz pierd... Na Facebooku. Gdzie są te maseczki dla mieszkańców do kupienia. Siedzieć w biurze to i ja potrafię, a bardzo wielu ludzi dalej pracuje. {część komentarza została usunięta, apelujemy o kulturalną dyskusję} Z Pana prezydenta Zamościa. Niech może sam się wykaże w czymś innym, a niżeli pierdolen....

 • MAREK
  MAREK środa, 01 kwiecień 2020 00:20 Link do komentarza

  Radny wyjaśnił stanowisko części Radnych RM i owszem ma prawo do zabierania głosu jest mieszkańcem Zamościa. Prezydent Wnuk jest mieszkańcem Sitańca i nie jest pracodawcą żadnego Radnego RM. Piszecie z Radnego Bufon zobaczcie co robi społecznie czasami nawet dokładając własną kasę. Kto powinien ten sprzęt zapewnić Ratownikom Medycznym, Szpitalom, Pracownikom Pogotowia mieszkańcy czy Państwo Polskie? Mądry każdy to dlaczego nie staniecie i nie poświęcicie swój czas społecznie dla Ratowników? jak to robi Radny Zwolak. Nie zawsze muszę się zgadzać z nim to co mówi na sesji RM ale jak widzę to co robi społecznie dla innych to chyba mało kto tak potrafi. Kilka m-cy temu pomagał społecznie remontować dom w Zażółkwi z rok wcześniej pomagał remontować dom dla Adriana z Łabuń. Ludzie ogarnijcie się i opamiętajcie. Takich ludzi jak Radny Zwolak mało gdzie szukać.

 • Stefan
  Stefan środa, 01 kwiecień 2020 00:45 Link do komentarza

  Marek w 100% racja

 • Skunh
  Skunh środa, 01 kwiecień 2020 08:31 Link do komentarza

  Do Stefana i Marka, czyli tej samej osoby. Obrażanie prezydenta Wnuka ma odwrotny skutek, bo jego 6 lat pracy dla dobra Zamościa widać w 70 wyremontowanych ulicach, 20 szkołach, nowych autobusach, bezpiecznych przejściach dla pieszych, nawet tych głupich ławeczek. Tymczasem co zrobił radny oprócz lansowania się jako bezinteresowny samarytanin? Posprzątał ulicę przed siedzibą sprzyjającej mu gazety?

 • Ryba
  Ryba środa, 01 kwiecień 2020 09:49 Link do komentarza

  Ludzie, m.in. lokalni zamojscy przedsiębiorcy, ale też osoby niepełnopsprawne, czekali na uchwały niosące pomoc w czasach epidemii. Nie udało sie ich uchwalić, bo radni nie przyszli. Ale diety, które podnieśli sobie na samym początku kadencji, to pewnie chętnie przyjmą. ODDAJCIE PIENIĄDZE SKORO NIC NIE ROBICIE !!!

 • cozaludzie
  cozaludzie środa, 01 kwiecień 2020 12:26 Link do komentarza

  z przywoitosci mozna bylo powiadomic dzien wczesniej czy kilka godzin wczesniej ze sie nie przyjdzie do pracy a nie po rozpoczeciu pracy

 • stopWnuk
  stopWnuk środa, 01 kwiecień 2020 12:42 Link do komentarza

  Wnuka na taczkę i won z tego miasta.
  Apeluje o niewychodzenie z domu, czarnuchom każe wypisywać mandaty, swoich urzędniów trzyma pod kloszem, a radę zwołuje... hipokryta.

 • observer
  observer środa, 01 kwiecień 2020 22:42 Link do komentarza

  lans połaczony z populizmem. Zwolak and Co dopiero w poniedziałek dowiedzieli się o epidemii? Oismo prowokacyjnie złożyli po rozpoczęciu sesji. W tygodniu poprzedzającym sesję braki udział w pracach komisji, zasady obrad (bez udziału m.in. dyrektorów UM) i termin były znane dużo wcześniej. Więc o co chodzi??? A jeżeli chodzi o troskę o zdrowie - dlaczego na filmikach i selfie z różnymi ludźmi nie jest "zabezpieczony"? ŻAŁOSNE!!!

 • Zwolak! Ile można pleść?!
  Zwolak! Ile można pleść?! sobota, 04 kwiecień 2020 00:47 Link do komentarza

  To już szczyt hipokryzji! "Wiedząc jak rozprzestrzeniania się wirus, także w Zamościu, nie mam zamiaru narażać zdrowia innych osób. Co by się stało, gdyby zaraził się któryś z pracowników ratusza, albo radny?Wiedząc jak rozprzestrzeniania się wirus, także w Zamościu, nie mam zamiaru narażać zdrowia innych osób. Co by się stało, gdyby zaraził się któryś z pracowników ratusza, albo radny?" - to może trzeba było poinformować dzień wcześniej że Jaśnie Pan Zwolak nie przyjdzie!!!
  Udając troskę o pracowników siedzi Pan w domu a pracownicy siedzą w pracy i czekają na Pana!

Skomentuj

- Treść komentarza powinna być związana z tematem artykułu.
- Komentarze naruszające netykietę będą usuwane.
- Portal ezamosc.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
- Użytkownik publikując komentarze reprezentuje własne poglądy i opinie, biorąc pełną odpowiedzialność karną i cywilną za publikowane treści.
- Pola wymagane są oznaczone *
- Twój adres email nie będzie opublikowany
- Korzystając z opcji 'komentarz', akceptujesz zasady regulaminu i politykę prywatności.
- Aby dodać komentarz, musisz zaznaczyć pole "Nie jestem robotem", tym samym potwierdzasz, że akceptujesz zasady regulaminu

Powrót na górę

Sekcje

Polecamy

ezamosc.pl

Reklama

Narzędzia

Follow Us