Reklama

Koronawirus: ZUS zawiesza płatności składek

foto: archiwum, materiał poglądowy foto: archiwum, materiał poglądowy

Z powodu epidemii koronawirusa władze ZUS podjęły decyzję o zawieszeniu obowiązku płatności składek przez przedsiębiorców.

Prezes ZUS wydała zarządzenie, zgodnie z którym osoby prowadzące działalność gospodarczą uzyskają możliwość odroczenia zapłaty składek ZUS za miesiące luty, marzec i kwiecień (z terminami płatności w marcu, kwietniu i maju). Oznacza to, że firmy, które znalazły się w trudnej sytuacji finansowej uzyskają możliwość odroczenia płatności składek ZUS przynajmniej do czerwca 2020 roku.

Aby skorzystać z możliwości odroczenia składek ZUS, przedsiębiorca będzie musiał złożyć jedynie uproszczony wniosek. Według słów prezesa ZUS, Gertrudy Uścińskiej, wniosek wymagał będzie jednak krótkiego uzasadnienia: "Będzie to jeden dokument, w którym dodatkowo zawarte będzie oświadczenie, w którym przedsiębiorca wskaże, jak koronawirus wpłynął na brak możliwości opłacenia przez niego należności."

Odroczenie dotyczyć będzie składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne, składek na Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz Fundusz Emerytur Pomostowych.

Odroczenie zapłaty będzie dotyczyć również zawartych już układów ratalnych oraz wstrzymania postępowania egzekucyjnego.

Uproszczony wniosek o odroczenie składek ZUS można złożyć w formie elektronicznej (przez portal PUE), pocztą elektroniczną lub wrzucić do specjalnego pojemnika w placówce ZUS.

Samo odroczenie może nie wystarczyć. Jakie jeszcze działania może zaproponować ZUS wraz z rozwojem epidemii? Przypomnijmy, iż Rzecznik Przedsiębiorców, Adam Abramowicz już w zeszłym tygodniu postulował wdrożenie bardziej zdecydowanych rozwiązań. W piśmie skierowanym do Premiera, Rzecznik już w piątek proponował wprowadzenie na okres 6 miesięcy, całkowitej dobrowolności w opłacaniu składek na ubezpieczenie społeczne. W tym okresie obowiązkowa miałaby pozostać jedynie składka zdrowotna. Co więcej, Rzecznik postuluje, aby rozwiązaniem tym objąć automatycznie wszystkich przedsiębiorców, bez konieczności składania jakichkolwiek wniosków, a co za tym idzie - generowania dodatkowej pracy urzędników w tym szczególnym okresie.

Skomentuj

- Treść komentarza powinna być związana z tematem artykułu.
- Komentarze naruszające netykietę będą usuwane.
- Portal ezamosc.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
- Użytkownik publikując komentarze reprezentuje własne poglądy i opinie, biorąc pełną odpowiedzialność karną i cywilną za publikowane treści.
- Pola wymagane są oznaczone *
- Twój adres email nie będzie opublikowany
- Korzystając z opcji 'komentarz', akceptujesz zasady regulaminu i politykę prywatności.
- Aby dodać komentarz, musisz zaznaczyć pole "Nie jestem robotem", tym samym potwierdzasz, że akceptujesz zasady regulaminu

Powrót na górę

Sekcje

Polecamy

ezamosc.pl

Reklama

Narzędzia

Follow Us