Reklama
Reklama

Uważajcie na internetowych oszustów!

foto: archiwum, materiał poglądowy foto: archiwum, materiał poglądowy

Mieszkaniec gminy Radecznica padł ofiarą oszustwa internetowego i stracił prawie 3 tys. zł. Większą czujnością wykazał się 54-letni mieszkaniec Zamościa, który przerwał transakcję internetową na kwotę 8,5 tys. zł. Policjanci wyjaśniają dokładne okoliczności tych spraw i apelują o zachowanie ostrożności przy dokonywaniu internetowych płatności.

 W ostatnim czasie do zamojskiej jednostki zgłaszają się osoby, które stały się ofiarami oszustwa internetowego.

"W większości przypadków schemat działania oszustów jest podobny. Zaczyna się od niewinnie wyglądającego smsa lub e-maila, w którym oszuści informują o niewielkiej zaległości, którą należy opłacić poprzez dołączony do wiadomości link, który ma ułatwić spłatę zadłużenia. W rzeczywistości link prowadzi do fałszywej strony pośrednika, a następnie na fałszywą stronę banku i ma na celu wyłudzenie poufnych danych do bankowości elektronicznej oraz kodu z narzędzia autoryzacyjnego" - informuje zamojska policja.

"W taki sposób prawie 3 tys. zł stracił 29-letni mieszkaniec gm. Radecznica, który otrzymał wiadomość sms z informacją, że nie otrzyma przesyłki z uwagi na niedopłatę w wysokości 0,88 zł. Po zalogowaniu się przez fałszywy link otrzymał smsa z kodem transakcji na kwotę blisko 3 tys. zł. Większą czujnością wykazał się 54-letni zamościanin, który otrzymał e-maila o zadłużeniu w wysokości 1,98 zł. od jednego z portali aukcyjnych. Żeby uniknąć ewentualnego zablokowania konta oraz przekazania sprawy do windykacji, należało uregulować płatność za pomocą dołączonego linku. Kiedy kwota wskazana w smsie autoryzacyjnym znacznie przewyższała wskazaną wcześniej wysokość zadłużenia mężczyzna zorientował się, że może paść ofiarą oszustwa i przerwał transakcję, a następnie powiadomił bank i policję." - czytamy w komunikacie. 

Policjanci apelują o zachowanie ostrożności przy dokonywaniu transakcji internetowych.

1 komentarz

  • Maryla
    Maryla wtorek, 14 styczeń 2020 14:40 Link do komentarza

    No i masz, znowu oszukani internetowo, a niedawno komentowałam, że nic nie załatwiam przez internet, wolę tradycyjne sprawdzone metody załatwiania spraw finansowych, kupowania itd., a niektórzy stwierdzili że jestem zacofana. No to wolę być zacofana,niż oszukana. Pozdrawiam wszystkich odważnych, którzy załatwiają sprawy finansowe przez internet i nie jest to bynajmniej złośliwość, naprawdę doceniam tych, którzy to robią, a tym którzy dają się nabrać współczuję.

Skomentuj

- Treść komentarza powinna być związana z tematem artykułu.
- Komentarze naruszające netykietę będą usuwane.
- Portal ezamosc.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
- Użytkownik publikując komentarze reprezentuje własne poglądy i opinie, biorąc pełną odpowiedzialność karną i cywilną za publikowane treści.
- Pola wymagane są oznaczone *
- Twój adres email nie będzie opublikowany
- Korzystając z opcji 'komentarz', akceptujesz zasady regulaminu i politykę prywatności.
- Aby dodać komentarz, musisz zaznaczyć pole "Nie jestem robotem", tym samym potwierdzasz, że akceptujesz zasady regulaminu

Powrót na górę

Sekcje

Polecamy

ezamosc.pl

Reklama

Narzędzia

Follow Us