Reklama
Reklama

Czujniki informują: "Fatalna jakość powietrza w Zamościu"

foto: UM Zamość foto: UM Zamość

Najprawdopodobniej w grudniu na kolejnych pięciu zamojskich osiedlach pojawią się czujniki monitorujące jakość powietrza. Urządzenia, zgodnie z zapowiedzią zastępcy prezydenta Zamościa Piotra Zająca, kupi miasto. Koszt jednego czujnika to ok. 1200 zł. Aktualnie w Zamościu działają cztery takie urządzenia. Informują one mieszkańców, że w części miasta mamy "fatalne" powietrze. 

Przypomnijmy, (14.11.) firma Veolia Wschód Sp. z o.o. oraz Stowarzyszenie „Zamość- nasz wspólny dom” przekazały miastu Zamość cztery czujniki. Odczyty z czujników można na bieżąco (online) sprawdzać na internetowej mapie aplikacji Airly. Aktualnie system informuje nas, że w części miasta "jakość powietrza, możemy określić jednym słowem - FATALNIE". Link do mapy:  https://airly.eu/map/pl/#50.73368,23.25773,i10587

W sumie, urządzenia mierzące m.in. stężenia pyłów PM1, PM 2.5 i PM10, będą zainstalowane na dziewięciu osiedlach.

- Czujniki monitorujące jakość powietrza to rozwiązanie, które ma pełnić wyłącznie funkcję informacyjną. Montowanie czujników nie zmieni jakości powietrza. Należy zaprzestać spalania paliw stałych, trzeba wymieniać stare systemy grzewcze na nowoczesne, ekologiczne. Nie jestem i nigdy nie byłem przeciwny instalowaniu czujników, o czym niejednokrotnie mówiłem, choćby na ostatniej sesji Rady Miasta. Ale podkreślam- problem czystości powietrza trzeba nagłaśniać, trzeba edukować mieszkańców, by zmieniali swoje nawyki, korzystali z paliw ekologicznych dobrej jakości- mówi prezydent Zamościa Andrzej Wnuk.

Czujniki monitorujące jakość powietrza to kolejny element walki o czyste powietrze w Zamościu. Miasto Zamość udziela dotacji do wymiany starych systemów grzewczych. W ciągu ostatnich lat z dofinansowania skorzystały 202 gospodarstwa domowe (łączna kwota dotacji to 1.170 000zł). W przyszłorocznym budżecie zaplanowano przeznaczyć na ten cel 300 tys. zł.

6 komentarzy

 • bzdecik
  bzdecik wtorek, 19 listopad 2019 07:45 Link do komentarza

  osiedle Lenina w Zamościu ;)

 • janusz
  janusz wtorek, 19 listopad 2019 09:43 Link do komentarza

  Osiedle "Manhatan"

 • ot
  ot wtorek, 19 listopad 2019 11:32 Link do komentarza

  fatalne - to są władze miasta w Zamościu

 • elka
  elka wtorek, 19 listopad 2019 11:53 Link do komentarza

  Do "bzdecik": o, kurna, to jest w Zamościu osiedle Lenina???? Nie wierzę! Chyba bzdecik robisz sobie żarcik.

 • nata
  nata wtorek, 19 listopad 2019 12:49 Link do komentarza

  Nareszcie ruszyła sprawa czujników. Dość bredzenia o czystym powietrzu bo to była wymówka żeby nic nie robić w sprawie a ile osób już choruje przez wdychanie syfu nigdy się nie dowiemy

 • lolo
  lolo wtorek, 19 listopad 2019 13:30 Link do komentarza

  Tak jest! Nie powinniśmy się wstydzić zgłaszać Straży Miejskiej śmierdzieli, którzy trują nas i nasze dzieci. Jednego na oku już mam z ulicy Gminnej naprzeciw przedszkola. Jak tylko zobaczę taki dym i poczuję smród jak tamtej zimy od razu dzwonię na SM.

Skomentuj

- Treść komentarza powinna być związana z tematem artykułu.
- Komentarze naruszające netykietę będą usuwane.
- Portal ezamosc.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
- Użytkownik publikując komentarze reprezentuje własne poglądy i opinie, biorąc pełną odpowiedzialność karną i cywilną za publikowane treści.
- Pola wymagane są oznaczone *
- Twój adres email nie będzie opublikowany
- Korzystając z opcji 'komentarz', akceptujesz zasady regulaminu i politykę prywatności.
- Aby dodać komentarz, musisz zaznaczyć pole "Nie jestem robotem", tym samym potwierdzasz, że akceptujesz zasady regulaminu

Powrót na górę

Sekcje

Polecamy

ezamosc.pl

Reklama

Narzędzia

Follow Us