Reklama
Reklama

Czujniki dla Zamościa

foto: materiał nadesłany foto: materiał nadesłany

W dniu Czystego Powietrza (14.11.), firma Veolia Wschód Sp. z o.o. oraz Stowarzyszenie „Zamość- nasz wspólny dom” przekazały Miastu Zamość cztery czujniki, które będą monitorowały jakość powietrza w mieście.

Czujniki zostaną zamontowane na obiektach użyteczności publicznej, i jak zapowiedział zastępca prezydenta Zamościa Piotr Zając, zdecydowano, że będą to szkoły: SP nr 6, SP nr 7, SP nr 8, SP nr 9.

- Będziemy mogli w transparentny sposób informować mieszkańców o jakości powietrza. Cieszymy się, że stowarzyszenie wspiera tę inicjatywę, a właściwie było inicjatorem tej akcji- powiedział Roman Trześniowski członek zarządu spółki Veolia Wschód.

Niewielki czujnik mierzący m.in. stężenia pyłów PM1, PM 2.5 i PM10, będzie widoczny na internetowej mapie aplikacji Airly i w dowolnym momencie będzie można sprawdzić (online) dane z każdego urządzenia.

Dziękując spółce i stowarzyszeniu za podjętą inicjatywę, wiceprezydent Piotr Zając zapowiedział, że Miasto we własnym zakresie kupi jeszcze pięć czujników, które niebawem pojawią się na kolejnych osiedlach i na bieżąco będą informowały mieszkańców o wynikach pomiarów jakości powietrza.

- Trzeba mieć świadomość, że jeśli urządzenie zostanie umieszczone w pobliżu gęstej zabudowy jednorodzinnej, to w sezonie grzewczym, kiedy mamy np. gęstą mgłę, niewielki wiatr lub jego brak, wówczas poziomy zanieczyszczenia będą bardzo wysokie, a normy mogą być wręcz drastycznie przekroczone. Przy czym będą to dane chwilowe, a nie uśrednione. Czujniki nie mają za zadanie wzbudzać strachu wśród mieszkańców. Mają informować o stanie powietrza w danym miejscu i konieczności podejmowania pewnych działań np. rezygnacji ze spalania większości paliw stałych - mówi zastępca prezydenta Piotr Zając.

Miasto Zamość stale prowadzi akcje edukacyjne skierowane zarówno do osób dorosłych, jak i do dzieci, to m.in. organizowanie edukacyjnych spektakli teatralnych, konkursy o tematyce ekologicznej, kolportaż ulotek, spotkania z uczniami i przedszkolakami.

- Zyskaliśmy dodatkowe narzędzie, dzięki któremu mieszkańcy będą wiedzieć, że spacer w tej okolicy należy sobie, kolokwialnie mówiąc, „odpuścić” i np. wybrać się w inne miejsce, gdzie jest bardziej czyste powietrze. Dziękuje również za deklaracje prezydenta dotyczącą zakupu kolejnych czujników. Cieszę się, że udaje się nam takie bardzo fajne narzędzia badania jakości powietrza w Zamościu, wprowadzić- powiedział prezes stowarzyszenia „Zamość- nasz wspólny dom” Łukasz Kwiatkowski.

Czujniki monitorujące jakość powietrza to kolejny element walki o czyste powietrze w Zamościu. Zastępca Prezydenta przypomniał, że Miasto Zamość udziela dotacji do wymiany starych systemów grzewczych. W ciągu ostatnich lat z dofinansowania skorzystały 202 gospodarstwa domowe (łączna kwota dotacji to 1.170 000zł). W przyszłorocznym budżecie zaplanowano przeznaczyć na ten cel 300tys. zł.

3 komentarzy

 • taki pomysł
  taki pomysł piątek, 15 listopad 2019 11:45 Link do komentarza

  przydaly by sie jeszcze czujniki różnego rodzaju promieniowania

 • WerT
  WerT piątek, 15 listopad 2019 15:15 Link do komentarza

  Brawo „Zamość- nasz wspólny dom”! Dzięki Wam może coś się ruszy bo tragedia jakie mamy zasyfione powietrze

 • zniesmak
  zniesmak sobota, 16 listopad 2019 18:23 Link do komentarza

  prezydent mieszka w sitańcu to temat spalarni ma w du*ie :)

Skomentuj

- Treść komentarza powinna być związana z tematem artykułu.
- Komentarze naruszające netykietę będą usuwane.
- Portal ezamosc.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
- Użytkownik publikując komentarze reprezentuje własne poglądy i opinie, biorąc pełną odpowiedzialność karną i cywilną za publikowane treści.
- Pola wymagane są oznaczone *
- Twój adres email nie będzie opublikowany
- Korzystając z opcji 'komentarz', akceptujesz zasady regulaminu i politykę prywatności.
- Aby dodać komentarz, musisz zaznaczyć pole "Nie jestem robotem", tym samym potwierdzasz, że akceptujesz zasady regulaminu

Powrót na górę

Sekcje

Polecamy

ezamosc.pl

Reklama

Narzędzia

Follow Us