Reklama
Reklama

Nauka pierwszej pomocy zamiast mandatu

foto: Policja foto: Policja

Taki "prezent", w Dniu Edukacji Narodowej, zafundowali kierowcom łamiącym przepisy zamojscy policjanci wspólnie z pracownikami WORDu oraz ratownikami drogowi. W ramach akcji zatrzymani kierowcy ćwiczyli resuscytację krążeniowo-oddechową.

- Podnoszenie bezpieczeństwa na drogach jest priorytetowym zadaniem policjantów z zamojskiego ruchu drogowego. Zaangażowani w tego typu działalność są również pracownicy WORD w Zamościu oraz ratownicy z Roztoczańskiej Grupy Ratowników Drogowych. Stąd pomysł na wspólną akcję, której głównym celem było przypomnienie kierowcom o podstawowych zasadach bezpieczeństwa oraz edukacja z zakresu udzielania pomocy przedmedycznej na miejscu wypadku. - informuje Dorota Krukowska Bubiło, rzeczniczka zamojskiej policji.

Akcja odbyła się wczoraj w godzinach przedpołudniowych.

- Zatrzymani do kontroli drogowej kierujący mieli możliwość skorzystania z krótkiego instruktażu z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Policjanci szczególną uwagę zwracali na kierujących, którzy popełniali wykroczenia stanowiące główną przyczynę wypadków drogowych. Do kontroli zatrzymywali kierowców, którzy zlekceważyli przepisy mówiące o ograniczeniach prędkości. Zatrzymani do kontroli informowani byli o obowiązku przestrzegania przepisów ruchu drogowego, mundurowi przypominali im również o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, których należy przestrzegać, aby każdy szczęśliwie dotarł do celu podróży. Każda z kontrolowanych osób miała również możliwość skorzystania z krótkiego instruktażu jak należy udzielać pierwszej pomocy przedmedycznej. Kontrolowani na fantomie pod czujnym okiem ratowników drogowych ćwiczyli resuscytację krążeniowo-oddechową. Otrzymali również odblaskowe breloki oraz opaski. - wyjaśnia rzeczniczka.

Policjanci badali również trzeźwość kierujących.

- Dla jednego z kontrolowanych - 28-latka z gminy Miączyn, który siedział za kierownicą mercedesa kontrola zakończyła się postępowaniem karnym. Jak się bowiem okazało 28-latek kierował pojazdem w stanie nietrzeźwości. Wykonane przez policjantów badanie wykazało w jego organizmie ponad pół promila alkoholu. W czasie kontroli nie posiadał przy sobie również prawa jazdy do czego zobowiązywały go obowiązujące przepisy. - relacjonuje Dorota Krukowska Bubiło.

Pamiętajmy, że każda osoba, która jest świadkiem zdarzenia drogowego, gdzie uczestnicy potrzebują pomocy ma nie tylko obowiązek powiadomienia służb ratunkowych. Spoczywa na niej również powinność zabezpieczenia miejsca zdarzenia oraz udzielenia pomocy poszkodowanym. Jest to nie tylko moralny obowiązek, ale i prawny nakaz udzielenia pomocy. Zgodnie z polskim prawem odpowiedzialności karnej podlega ten, kto nie podejmie pomocy lub też oddali się z miejsca zdarzenia. Pamiętamy również o tym, że nasze działanie na miejscu wypadku do momentu przyjechania profesjonalnych służb może uratować zdrowie, a nawet życie poszkodowanego.

Skomentuj

- Treść komentarza powinna być związana z tematem artykułu.
- Komentarze naruszające netykietę będą usuwane.
- Portal ezamosc.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
- Użytkownik publikując komentarze reprezentuje własne poglądy i opinie, biorąc pełną odpowiedzialność karną i cywilną za publikowane treści.
- Pola wymagane są oznaczone *
- Twój adres email nie będzie opublikowany
- Korzystając z opcji 'komentarz', akceptujesz zasady regulaminu i politykę prywatności.
- Aby dodać komentarz, musisz zaznaczyć pole "Nie jestem robotem", tym samym potwierdzasz, że akceptujesz zasady regulaminu

Powrót na górę

Sekcje

Polecamy

ezamosc.pl

Reklama

Narzędzia

Follow Us