Reklama
Reklama

100 lat energetyki zamojskiej

foto: materiał nadesłany foto: materiał nadesłany

Zamojska energetyka ma już 100 lat. Jubileuszowa uroczystość odbyła się 5 września w Oddziale PGE Dystrybucja S.A. Święto było doskonałą okazją do wspominania, ale również uhonorowania zasłużonych pracowników oficjalnymi odznaczeniami i dyplomami uznania.

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda odznaczył zasłużonych pracowników zamojskiej energetyki za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej „Złotymi Medalami za Długoletnią Służbę". Minister Energii Krzysztof Tchórzewski w uznaniu działań na rzecz rozwoju energetyki wyróżnił pracowników Oddziału Zamość odznakami honorowymi „Za zasługi dla Energetyki". Jednocześnie pracownicy PGE Dystrybucja otrzymali statuetki „Zasłużony dla Energetyki Zamojskiej” za efektywną pracę zawodową a za wzorowe stosowanie w czasie pracy przepisów i zasad bhp dyplomy uznania.

Uroczystego wręczenia odznaczeń dokonał Przemysław Czarnek, Wojewoda Lubelski, Wojciech Lutek, Prezes Zarządu PGE Dystrybucja oraz Dyrektorzy Oddziału Zamość PGE Dystrybucja: Dyrektor Generalny Andrzej Olborski i Zastępca Dyrektora Generalnego Jan Wazia.

Chciałbym z tego miejsca podziękować wszystkim pracownikom zamojskiej energetyki. To dzięki Wam każdego dnia mieszkańcy Zamojszczyzny, lokalne władze a także przedsiębiorcy prowadzący tutaj swoje firmy mogą mieć pewność, że dostawy energii elektrycznej w regionie zabezpieczone w sposób profesjonalny i niezawodny. Wy ten profesjonalizm uosabiacie, za co jeszcze raz bardzo dziękuję - powiedział podczas jubileuszowego przemówienia Wojciech Lutek, Prezes Zarządu PGE Dystrybucja.

100 lat w służbie dla regionu i kraju
Zaledwie rok po odzyskaniu niepodległości w 1919 roku w nowej Bramie Lwowskiej rozpoczęła działalność pierwsza elektrownia w Zamościu. Od tego czasu profesjonalna energetyka przeszła szereg zmian. Pojawienie się pierwszych energetyków w miastach i wioskach niosło sprawdzoną nadzieję na poprawę bytu mieszkańców.

W Polsce Dzień Energetyka ustanowiono w roku 1956. Do roku 1972 obchodzony był 1 września. Ustanowienie tego święta poprzedziła Karta Energetyka. Na mocy Uchwały Rady Ministrów z kwietnia 1973 roku w sprawie obchodów uroczystości branżowych, zakładowych i regionalnych, Dzień Energetyka w okresie od 1973 r. do 1990 r był obchodzony w pierwszą niedzielę września. W 1991 r. patronem energetyków ogłoszono św. Maksymiliana Kolbego, z zamiłowania elektryka, który zginął męczeńską śmiercią w obozie koncentracyjnym 14 sierpnia 1941 roku. Data ta została przyjęta jako Dzień Energetyka i obowiązuje do dziś.

1 komentarz

Skomentuj

- Treść komentarza powinna być związana z tematem artykułu.
- Komentarze naruszające netykietę będą usuwane.
- Portal ezamosc.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
- Użytkownik publikując komentarze reprezentuje własne poglądy i opinie, biorąc pełną odpowiedzialność karną i cywilną za publikowane treści.
- Pola wymagane są oznaczone *
- Twój adres email nie będzie opublikowany
- Korzystając z opcji 'komentarz', akceptujesz zasady regulaminu i politykę prywatności.
- Aby dodać komentarz, musisz zaznaczyć pole "Nie jestem robotem", tym samym potwierdzasz, że akceptujesz zasady regulaminu

Powrót na górę

Sekcje

Polecamy

ezamosc.pl

Reklama

Narzędzia

Follow Us