Reklama
Reklama

Radiowa "Dwójka" w Zamościu

foto: Szymon Łyciuk foto: Szymon Łyciuk

Program 2 Polskiego Radia kontynuuje reporterską trasę "Dwójka na miejscu – Znaki Niepodległej. Ostatnie lato '39". W najbliższy weekend dziennikarze radiowej Dwójki zajrzą do Zamościa, gdzie w sobotę 24 sierpnia spotkają się z animatorami kultury, mieszkańcami miasta i turystami.

– Podczas akcji "Dwójka na miejscu – znaki Niepodległej. Ostatnie lato ‘39" byliśmy w wielu miejscach. Jednak w mieście „idealnym” jeszcze nie! Postanowiliśmy zatem nadrobić tę zaległość. W najbliższą sobotę odwiedzimy miejscowość zaprojektowaną na wzór sylwetki człowieka. Głową miał być pałac, kręgosłupem główna ulica, a ręce i nogi to bastiony służące do obrony. I tak jest do dziś. Nigdzie indziej, jak w Zamościu – zapowiada Andrzej Zieliński z radiowej Dwójki, wydawca weekendowych relacji z miasta nazywanego bramą Roztocza.

W trakcie plenerowej, dwugodzinnej audycji z Rynku Wielkiego (godz. 15.00-17.00) będzie można dowiedzieć się, jak powstawało miasto zaprojektowane przez Bernardo Moranda na zlecenie Jana Zamoyskiego. Przybliżona zostanie również historia wielkich kobiet Zamościa – m.in. Róży Zamoyskiej. – Sprawdzimy również, w których miejscach improwizował na fortepianie Mieczysław Kosz, oraz przepytamy Macieja Pieprzycę – reżysera filmu „Ikar. Legenda Mietka Kosza” o to, jak odwzorowany zostanie Zamość na srebrnym ekranie – mówią Beata Kwiatkowska i Paweł Siwek, którzy obiecują również zgłębić historię 20-lecia międzywojennego oraz losy miasta podczas II Wojny Światowej. – Odwiedzimy wystawę poświęconą Powstaniu Zamojskiemu 1942 roku. Będzie też dawna muzyka odnaleziona w Zamościu to za sprawą Capelli All’Antico oraz w pełni współczesny muzyczny Zamość reprezentowany przez Orkiestrę Symfoniczną im. Karola Namysłowskiego – dodają dziennikarze Programu 2 Polskiego Radia.

Audycję z plenerowego studia tej stacji poprzedzą (godz. 12.00-15.00) występy artystyczne i inne atrakcje dla mieszkańców miasta i turystów, w tym m.in. koncert muzyki dawnej, warsztaty malowania włóczką z Etno Roztoczem, poczęstunek od Koła Gospodyń Wiejskich w Płoskiem i warsztaty oraz pokazy laboratoryjne organizowane przez MINILAB.

1 komentarz

  • jan III
    jan III piątek, 23 sierpień 2019 14:22 Link do komentarza

    "... jak powstawało miasto zaprojektowane przez Bernarda Morandiego na zlecenie Jana Zamoyskiego." Najwyraźniej autor artykułu ma słabą wiedzę.

Skomentuj

- Treść komentarza powinna być związana z tematem artykułu.
- Komentarze naruszające netykietę będą usuwane.
- Portal ezamosc.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
- Użytkownik publikując komentarze reprezentuje własne poglądy i opinie, biorąc pełną odpowiedzialność karną i cywilną za publikowane treści.
- Pola wymagane są oznaczone *
- Twój adres email nie będzie opublikowany
- Korzystając z opcji 'komentarz', akceptujesz zasady regulaminu i politykę prywatności.
- Aby dodać komentarz, musisz zaznaczyć pole "Nie jestem robotem", tym samym potwierdzasz, że akceptujesz zasady regulaminu

Powrót na górę

Sekcje

Polecamy

ezamosc.pl

Reklama

Narzędzia

Follow Us