Reklama
Reklama

"Nie" dla spalarni

foto:  Wyspisko w Dębowcu, archiwum, materiał poglądowy foto: Wyspisko w Dębowcu, archiwum, materiał poglądowy

"Dość mamy kłamstw o nieszkodliwości spalarni!" - napisali przeciwnicy budowy spalarni odpadów przy ul. Hrubieszowskiej w Zamościu (przy ciepłowni). Okoliczni mieszkańcy protestują, obawiając się o swoje zdrowie. Na 18 lipca zaplanowali protest przy granicach miasta. Inwestor zapewnia, że ma to być bardzo "nowoczesny i ekologiczny zakład".

"Chrońmy siebie i swoje dzieci, powiedzmy stop spalarni śmieci w Zamościu" - apelują przeciwnicy inwestycji. "Mówimy nie dla: zwożenia śmieci z zagranicy do naszego miasta, trucia mieszkańców Zamościa i okolic, prób manipulacji - nieszkodliwość takich instalacji to mit, utraty wartości nieruchomości (nawet o ponad 50%), odoru, hałd śmieci w sąsiedztwie, plagi szczurów i karaluchów, zagrożenia pożarem składowanych odpadów" - piszą w swoim apelu. "W 2018 roku trafiło do nas z innych państw ponad 434 tysiące ton odpadów, min. żużli, popiołów, szlamów, baterii, również niebezpiecznych takich jak odpady azbestowe, czy metale ciężkie" - czytamy dalej.

Przypomnijmy, budowę spalarni planuje Veolia Wschód Sp. z o.o. Zdaniem inwestora, uruchomienie instalacji może nastąpić w 2021 roku.

Przeciwnicy spalarni na 18 lipca zaplanowali protest. Ma się rozpocząć o 15:30 przy ul. Hrubieszowskiej, przy granicy miasta.

8 komentarzy

  • madry
    madry niedziela, 14 lipiec 2019 08:46 Link do komentarza

    niech zbudują ją 50 km od miasta i nie bedzie problemu

  • xxl
    xxl niedziela, 14 lipiec 2019 10:08 Link do komentarza

    do madry:
    myslisz ze 50km od miasta bedzie bezpiecznie.tam tez ludzie mieszkaja.
    puste myslenie.

  • znudzony kłamstwami
    znudzony kłamstwami niedziela, 14 lipiec 2019 12:41 Link do komentarza

    do mądry i xxl - ręce opadają... sprawdźcie zanim zaczniecie powtarzać bzdury oszołomów. W Wiedniu są trzy spalarnie w CENTRUM miasta a nie 50 km za miastem, w Szwecji ponad połowa ciepła jest ze spalarni i też są w centrach miast bo nikt nie będzie doprowadzał rur do ogrzewania kawał drogi. Sprawdźcie sobie powietrze w Wiedniu i Szwecji i porównajcie z zasyfionym w Zamościu.
    Nie ma nic bardziej czystego i bezpiecznego od spalarni. Ktoś ma interes w straszeniu? Nie kumam tych bzdur

  • ja
    ja niedziela, 14 lipiec 2019 14:31 Link do komentarza

    50 km od miasta - OK. Tylko niech autorzy tego "pomysłu" kupią tam działkę i przeprowadzą siec grzewczą do Zamościa. I pytanie do Redakcji - co ma wspólnego zamieszczone przez Was zdjęcie z tematem?? To, że przedstawia wysypisko śmieci - to fakt, ale coś takiego nie funkcjonuje przy spalarniach. Więc po co? Błąd? Manipulacja? Czy zgodnie z zasadą: Naród ciemny i głupi wszystko kupi"?

  • Błajan
    Błajan niedziela, 14 lipiec 2019 15:57 Link do komentarza

    co mają wspólnego śmieci ze spalarnią odpadów? sam nie wiem? pewnie ktoś się pomylił :D

  • re-Błajan
    re-Błajan niedziela, 14 lipiec 2019 18:51 Link do komentarza

    Są nowe przepisy. Nie można składować śmieci na wysypiskach (i dobrze bo rok temu było kilkadziesiąt 'przypadkowych' pożarów) tylko trzeba recyklingować co możliwe a resztę do ekospalarni. Jak masz spalarnię w okolicy to nie ma problemu a jak trzeba będzie wozić do odległych to cena śmieci wzrośnie bo transport, nikt nie zawiezie przecież za darmo.
    Kolejny problem jest taki że w Europie jest prawie 500 spalarni a u nas można policzyć na palcach. WSZYSTKIE gminy mają takie same obowiązki i wszystkie muszą dostarczyć resztę śmieci po odzysku do spalarni i jeszcze chwila i spalarnie w Polsce zatkają się, nie przerobią więcej a wtedy nawet ciężko wyobrazić sobie jak wzrosną opłaty śmieciowe jak trzeba będzie wozić śmieci do spalarni w Niemczech czy dalej jeszcze

  • re-Błajan2
    re-Błajan2 poniedziałek, 15 lipiec 2019 11:03 Link do komentarza

    nie mają nic wspólnego poza wykorzystywaniem do kampanii wyborczej dwóch panów z Rady Miasta, który robią ludziom wodę z mózgu

  • Monty ekolog
    Monty ekolog poniedziałek, 15 lipiec 2019 18:09 Link do komentarza

    Miastowi w PL myślą że swoje śmieci wyrzucą do sąsiadów na wieś. Potwierdzam że w Wiedniu spalarnie są w centrum. Byłem w Stavenger w Norwegii w2018 - gdzie jest ogromna spalarnia odpadów i odzysk np. metali i zarazem elektrownia cieplna. Byłem na jej placu wew. i nic tam nie śmiedziało jak np. z oczyszczalni w Piaskach na trasie S17. Wszystko zależy ile kasy zostanie wydanych na nowoczesną technologię. Obecne przepisy na taką inwestycje są wystarczajace aby nie odebrać fuszerki podczas jej budowy. Taka inwestycja to biznes dla miasta -być może bedą udziały miasta. Jak nie to Zamość będzie płacił frycowe innym miastom za odbiór śmieci. Teraz są ogromne dotacje z UE na ochronę srodowiska więc to ostatnie lata na takie cacko.