Reklama
Reklama

"Uciekany" - książka jest w księgarniach

foto: materiał nadesłany foto: materiał nadesłany

Książkę "Uciekany. Na wielokulturowej Zamojszczyźnie" Bogdana Nowaka można już znaleźć w zamojskich księgarniach. To zbiór ciekawostek oraz anegdot historycznych i obyczajowych pochodzących z różnych czasów, od wieku XVI do XX. Zawiera artykuły i felietony, z których większość pojawiała się wcześniej - w zmienionej formie - na łamach lokalnej prasy, w „Kronice Tygodnia”, „Zamojskim Kwartalniku Kulturalnym”, a także na portalu internetowym ezamość.

Bogdan Nowak jest dziennikarzem "Kroniki Tygodnia", współpracuje też z naszą redakcją. Jest autorem książek o historii Zamościa i regionu: "Wizjoner na strychu. Wojenna Zamojszczyzna" oraz w Państwie zamojskim". "Uciekany. Na wielokulturowej Zamojszczyźnie" to jego najnowszy zbiór.

Okładkę zaprojektował Kacper Nowak, a korektę wykonała Anna Rudy. Ona także napisała wstęp do "Uciekanów".

"To książka o relacjach zamościan, mieszkańców regionu i szerzej Polaków z przedstawicielami innych narodowości i religii: Ukraińcami, Żydami, Ormianami, Rusinami i Rosjanami, Niemcami, Austriakami, Turkami, Kozakami itd., z unitami i prawosławnymi, czyli z sąsiadami i „obcymi”, przyjaciółmi i wrogami, bliskimi i „tymi innymi”. Drogi historii bywały kręte, więc autor pisze i o zwykłym życiu dom w dom, i o wojnach. Jedno i drugie poznajmy głównie na podstawie zapisków pamiętnikarskich i wspomnieniowych, a potem także zapisków z archiwalnej prasy. Autor je także kolekcjonuje" - pisze we wstępie Anna Rudy. "Nową książkę autor ułożył w zbiór ciekawostek i anegdot historycznych i obyczajowych z różnych czasów, od wieku XVI po XX, tworząc coś na kształt “silva rerum” i patrząc na historię z perspektywy pojedynczego człowieka" - czytamy dalej.

Książka ma prawie 450 stron. Pieniądze na jej druk wyłożył w całości jeden z zamojskich księgarzy.

Książkę można kupić w dwóch zamojskich księgarniach "Trio z Roztocza". Obie mieszczą się na zamojskim Starym Mieście (przy ul. Grodzkiej oraz Żeromskiego).

 

Skomentuj

- Treść komentarza powinna być związana z tematem artykułu.
- Komentarze naruszające netykietę będą usuwane.
- Portal ezamosc.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
- Użytkownik publikując komentarze reprezentuje własne poglądy i opinie, biorąc pełną odpowiedzialność karną i cywilną za publikowane treści.
- Pola wymagane są oznaczone *
- Twój adres email nie będzie opublikowany
- Korzystając z opcji 'komentarz', akceptujesz zasady regulaminu i politykę prywatności.
- Aby dodać komentarz, musisz zaznaczyć pole "Nie jestem robotem", tym samym potwierdzasz, że akceptujesz zasady regulaminu

Powrót na górę

Sekcje

Polecamy

ezamosc.pl

Reklama

Narzędzia

Follow Us