Reklama
Reklama

Zamość: 228. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja [ZDJĘCIA]

foto: Paweł Nowak foto: Paweł Nowak

Dziś przypada 228. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja - pierwszej w Europie, drugiej ustawy zasadniczej na świecie. Tegoroczne obchody święta rozpoczęły się w Zamościu uroczystą sesją Rady Miasta.

Było też nabożeństwo w Katedrze Zamojskiej i tradycyjna manifestacja patriotyczna na Rynku Wielkim. Zdjęcia z uroczystości publikujemy poniżej (fot. Paweł Nowak).

Mija 228 lat od dnia, kiedy Sejm Czteroletni uchwalił Konstytucję 3 Maja. Był to pierwszy w Europie dokument regulujący organizację władz państwowych oraz prawa i obowiązki obywateli. Polska Konstytucja była druga na świecie, po konstytucji Stanów Zjednoczonych. Miała naprawić państwo po rozbiorze 1772 r. Przewidywała centralizację, jednolity rząd, skarb i wojsko. Niestety dokument nie spełnił swojej roli. Terytorium kraju podzieliły między sobą Prusy, Austria i Rosja. Po trzecim rozbiorze w 1795 roku Polska zniknęła z mapy na 123 lata.

1 komentarz

  • wszystko dla urody
    wszystko dla urody piątek, 03 maj 2019 20:38 Link do komentarza

    Dieta wyższa o 600 zł. ( o 75%), to niektórzy radni zwiększyli też proporcjonalnie budżet na żel do włosów :)))

Skomentuj

- Treść komentarza powinna być związana z tematem artykułu.
- Komentarze naruszające netykietę będą usuwane.
- Portal ezamosc.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
- Użytkownik publikując komentarze reprezentuje własne poglądy i opinie, biorąc pełną odpowiedzialność karną i cywilną za publikowane treści.
- Pola wymagane są oznaczone *
- Twój adres email nie będzie opublikowany
- Korzystając z opcji 'komentarz', akceptujesz zasady regulaminu i politykę prywatności.
- Aby dodać komentarz, musisz zaznaczyć pole "Nie jestem robotem", tym samym potwierdzasz, że akceptujesz zasady regulaminu

Powrót na górę

Sekcje

Polecamy

ezamosc.pl

Reklama

Narzędzia

Follow Us