Reklama
Reklama

Więcej "miejscowych zagrożeń" ale mniej pożarów

foto: archiwum, materiał poglądowy foto: archiwum, materiał poglądowy

Zamojscy strażacy podsumowali 2018 rok. - Był to okres z większą ilością miejscowych zagrożeń, kiedy to usuwano zagrożenia powodowane przez: przewrócone i połamane drzewa i konary, wypadki drogowe, osy i szerszenie oraz rok z mniejsza ilością pożarów - informuje Andrzej Szozda, rzecznik prasowy zamojskich strażaków.

- W 2018r., odnotowano łącznie 1495 interwencji z czego: 435 to pożary, 1000 miejscowych zagrożeń oraz 60 alarmów fałszywych. W porównaniu do 2017 roku, nastąpił wzrost ogólnej liczby interwencji o 9,5 % (tj. o 130 zdarzeń), o 13,5% (tj. 68 zdarzeń) zmalała ilość pożarów, o 23% (tj. 189 zdarzeń) zwiększyła się liczba miejscowych zagrożeń. Alarmy fałszywe utrzymywały się na porównywalnym poziomie, w 2018 było ich o 9 więcej. Analizując linię trendu dla poszczególnych rodzajów zdarzeń, na przestrzeni ostatnich 10 lat należy stwierdzić, że wzrasta ogólna ilość interwencji, wzrasta liczba miejscowych zagrożeń, nieznacznie wzrasta liczba pożarów. Zdecydowaną większość, bo aż 94% pożarów, to pożary małe. W 2018r., pożary najczęściej występowały w grupie obiektów tzw. budynki mieszkalne 153 zdarzenia oraz uprawy, rolnictwo 137 zdarzeń. W porównaniu do 2017 roku: liczba pożarów w rolnictwie nieznacznie się zmniejszyła, a w budynkach mieszkalnych utrzymywała się na porównywalnym poziomie - informuje rzecznik.- W 2018r., z liczby 1000 miejscowych zagrożeń, jakie wystąpiły na terenie powiatu zamojskiego, w budynkach mieszkalnych odnotowano 372 interwencje (wzrost o 113 zdarzeń) w tego typu obiektach. Zdarzenia te najczęściej dotyczyły wypompowywania wody z zalanych piwnic oraz usuwaniem zagrożenia powodowanego przez owady błonkoskrzydłe. Dosyć dużą grupę obiektów, w odniesieniu do których prowadzono działania stanowiły środki transportu – 242 zdarzenia tj. wypadki i kolizje drogowe, które w odniesieniu do 2017r utrzymują się na porównywalnym poziomie.

Najczęstszymi przyczynami wystąpienia miejscowych zagrożeń w ubiegły roku: zdarzenia w komunikacji drogowej - 244, nietypowe zachowanie zwierząt i owadów stwarzające zagrożenie – 232, zdarzenia powodowane przez silne wiatry 181.

Nieostrożność osób dorosłych w 230 przypadkach, to najczęstsza przyczyna wystąpienia pożarów w 2018 roku. Dosyć dużą grupę przyczyn wystąpienia pożarów stanowiły wady i nieprawidłowa eksploatacja urządzeń ogrzewczych 117. W minionym roku najwięcej pożarów wystąpiło w kwietniu - 96 interwencji związanych z pożarami suchych traw. W 2018 najwięcej miejscowych zagrożeń wystąpiło w okresie letnim lipiec – 136, sierpień 201, wrzesień 197, kiedy to występowały niesprzyjające warunki atmosferyczne. Dla przykładu, tylko 24 września odnotowano 71 zdarzeń w zdecydowanej większości dotyczących usuwania połamanych drzew i konarów.

- Szacunkowe straty pożarowe to około 2 870 tys. zł., w tym straty w budynkach 1 595 tys. zł., uratowane mienie to kwota około 26 776 tys. zł. W wyniku pożarów rannych zostało 19 osób w tym 2 dzieci. Podczas miejscowych zagrożeń śmierć poniosło 13 osób a poszkodowanych zostało 273 osoby - informuje Andrzej Szozda.

Warto dodać, że miniony rok był bezpieczny w aspekcie prowadzenia działań ratowniczo-gaśniczych. Odnotowano trzy tzw. lekkie wypadki strażaków z JRG Zamość podczas prowadzenia działań ratowniczo-gaśniczych, jeden podczas zajęć sportowych oraz jeden podczas prac gospodarczych.

Skomentuj

- Treść komentarza powinna być związana z tematem artykułu.
- Komentarze naruszające netykietę będą usuwane.
- Portal ezamosc.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
- Użytkownik publikując komentarze reprezentuje własne poglądy i opinie, biorąc pełną odpowiedzialność karną i cywilną za publikowane treści.
- Pola wymagane są oznaczone *
- Twój adres email nie będzie opublikowany
- Korzystając z opcji 'komentarz', akceptujesz zasady regulaminu i politykę prywatności.
- Aby dodać komentarz, musisz zaznaczyć pole "Nie jestem robotem", tym samym potwierdzasz, że akceptujesz zasady regulaminu

Powrót na górę

Sekcje

Polecamy

ezamosc.pl

Reklama

Narzędzia

Follow Us