Reklama

Na pamiątkę Peowiaków

foto: Muzeum Zamojskie foto: Muzeum Zamojskie

Tablica upamiętniająca akcję zamojskich Peowiaków z 1918 r., została ponownie wmurowana w elewację Starej Bramy Lwowskiej. Jej uroczyste odsłonięcie zaplanowano na 16 grudnia.

Płyta przypominająca o czynie zbrojnym z 1.11.1918 r., podjętym w celu rozbrojenia żołnierzy austriackich i przywróceniu na terenie regionu zamojskiego polskiej państwowości, przed laty była już raz wmurowana w Bramę. Odsłonięto ją 5.12.1937 r., ale na początku lat pięćdziesiątych XX w. została zdjęta ze względów ideologicznych.

Dzięki zapobiegliwości osób i instytucji świadomych jej symbolicznego znaczenia (przechowywano ją w Muzeum Zamojskim) przetrwała do naszych czasów. Ostatnio była prezentowana na wystawie „Zamojska droga do wolności – listopad 1918 roku w Zamościu”. 7 grudnia tablica powróciła na swoje historyczne miejsce.

Jej uroczyste odsłonięcie zaplanowano na 16 grudnia. Rozpocznie je wykład kustosza zbiorów historycznych Waldemara Maziarczyka (o godz. 13:00) w Muzeum Zamojskim. Pół godziny później nastąpi symboliczne odsłonięcie tablicy przy Starej Bramie Lwowskiej.

foto: Muzeum Zamojskie

Skomentuj

- Treść komentarza powinna być związana z tematem artykułu.
- Komentarze naruszające netykietę będą usuwane.
- Portal ezamosc.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
- Użytkownik publikując komentarze reprezentuje własne poglądy i opinie, biorąc pełną odpowiedzialność karną i cywilną za publikowane treści.
- Pola wymagane są oznaczone *
- Twój adres email nie będzie opublikowany
- Korzystając z opcji 'komentarz', akceptujesz zasady regulaminu i politykę prywatności.
- Aby dodać komentarz, musisz zaznaczyć pole "Nie jestem robotem", tym samym potwierdzasz, że akceptujesz zasady regulaminu

Powrót na górę

Sekcje

Polecamy

ezamosc.pl

Reklama

Narzędzia

Follow Us