Reklama
Reklama

Miłośnicy historii z 8 państw spotkali się w Zamościu

foto: materiał nadesłany foto: materiał nadesłany

Zamojskie Stowarzyszenie Heureka Generator w dniach od 2 do 7 listopada realizuje międzynarodowe seminarium wymiany doświadczeń zatytułowane"Let me tell you how to tell the story". Uczestnikami seminarium są pracownicy młodzieżowi i przedstawiciele edukacji formalnej z 8 państw: Cypru, Czech, Litwy, Łotwy, Macedonii, Rumunii, Węgier i Polski.

Uczestniczy projektu od 5 lat wykorzystują w nauczaniu najnowszej historii metody edukacji pozaformalnej jakimi są tzw. „lekcje żywej historii”. Metody te poznali tu, w Zamościu podczas realizacji projektów, w trakcie których robili wywiady z Dziećmi Zamojszczyzny, zamojskimi partyzantami i Sybirakami.

„Po realizacji pięciu części projektu przyszedł czas na podsumowanie i próbę zaszczepienia naszych dobrych praktyk na nowych gruntach” - mówi Andrzej Smyk, prezes Stowarzyszenia Heureka Generator. -” Wspólnie z przedstawicielami z naszych partnerskimi szkół w Zamościu, Krasnymstawie i Małochwieju Dużym, chcemy urozmaicić poznawanie historii poprzez włączenie do programu i szkolnej tradycji „lekcji żywej historii’”. Nasi partnerzy z zagranicy po zakończeniu seminarium zrobią to samo w swoich środowiskach. Dzięki temu młodzież zyska możliwość nowego spojrzenia na losy poprzednich pokoleń. Będzie też miała okazję rozwinąć swoje kompetencje dziennikarskie, tak samo jak ci, którzy razem z nami tworzą międzynarodowe wymiany młodzieży poświęcone temu zagadnieniu”.

W trakcie seminaryjnych działań uczestnicy omawiają doświadczenia, sukcesy oraz możliwości upowszechnienia tej metody. 6 listopada spotkają się też z młodzieżą i nauczycielami w 5 partnerskich szkołach z którymi Stowarzyszenie Heureka Generator współpracuje. Będzie to kolejny krok zmierzający do wdrażania „lekcji żywej historii” w tych placówkach. 4 listopada grupa odwiedziła miejsca pamięci: Muzeum w Bełżcu i upamiętnienia w Zamościu. Po południu, w Centrum Informacji Turystycznej „Luneta”, uczestnicy spotkali się ze „świadkiem historii”, Panią Kazimierą Jamroz, która jest podopieczną Zamojskiego Centrum Wolontariatu. Jej biografia i przeżycia wzbudziły ogromne zainteresowanie i wiele pozytywnych emocji. W trakcie pobytu Europejczyków w Zamościu, nie zabraknie też czasu na zwiedzanie i promocję miasta.

Projekt realizowany jest w ramach europejskiego programu Erasmus+, Akcja Kluczowa 1, Sektor ‘Młodzież’.

Skomentuj

- Treść komentarza powinna być związana z tematem artykułu.
- Komentarze naruszające netykietę będą usuwane.
- Portal ezamosc.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
- Użytkownik publikując komentarze reprezentuje własne poglądy i opinie, biorąc pełną odpowiedzialność karną i cywilną za publikowane treści.
- Pola wymagane są oznaczone *
- Twój adres email nie będzie opublikowany
- Korzystając z opcji 'komentarz', akceptujesz zasady regulaminu i politykę prywatności.
- Aby dodać komentarz, musisz zaznaczyć pole "Nie jestem robotem", tym samym potwierdzasz, że akceptujesz zasady regulaminu

Powrót na górę

Sekcje

Polecamy

ezamosc.pl

Reklama

Narzędzia

Follow Us