Reklama
Reklama

Zamość: 1 listopada odbędzie się kolejna kwesta na odnowę zabytkowych nagrobków

Nagrobek Marianny z Winiarskich Godziszewskiej zm. 1913, foto: materiał nadesłany Nagrobek Marianny z Winiarskich Godziszewskiej zm. 1913, foto: materiał nadesłany

Przypominamy, że w dniu Wszystkich Świętych na cmentarzu przy ul. Peowiaków w Zamościu odbędzie się coroczna zbiórka pieniędzy na renowację zabytkowych nagrobków i pomników. Dzięki zgromadzonym do tej pory środkom udało się wyremontować 30 zabytkowych obiektów zamojskiej nekropolii.

Zbiórkę, już od 12 lat, organizuje Społeczny Komitet Odnowy Cmentarza Parafialnego w Zamościu.

- Dotychczas dzięki zgromadzonym środkom udało się wyremontować 27 nagrobków, dwie zabytkowe barokowe kamienne latarnie, oraz zabytkową kamienną ławeczkę. Z funduszy zebranych w 2017 roku zostały wyremontowane dwa nagrobki: Nagrobek Marianny z Winiarskich Godziszewskiej zm. 1913, Nagrobek Godziszewskich z 1892 r., oraz płytę nagrobną Antoniego Ostrowskiego zm. 1908 r. Prace wykonała Pracownia Konserwacji Zabytków M. Filip A. Filip s.c. - informuje Łukasz Kot, przewodniczący SKOCP w Zamościu.

W ubiegłym roku udało się zebrać rekordową kwotę, prawie 20 tys.zł.

Tegoroczna kwesta rozpocznie się tradycyjnie o godzinie 8.00 rano i zakończy o godzinie 18.00. Weźmie w niej udział około 120 osób, w tym harcerze i zuchy.

Kwestujących będzie można spotkać w kilku miejscach. Tradycyjnie, stanowiska rozlokowane będą; przy głównym wejściu (po schodach) na cmentarz od ul. Peowiaków, przy Domku Grabarza, przy bramie wjazdowej na cmentarz od strony ul. Peowiaków i przy wejściu na cmentarz od strony ul. Przemysłowej.

Poniżej zdjęcia wyremontowanego nagrobka Godziszewskich z 1892 r. oraz płyty nagrobnej Antoniego Ostrowskiego zm. 1908 r.

 

1 komentarz

  • ot tyle
    ot tyle wtorek, 30 październik 2018 12:56 Link do komentarza

    i 100x tyle tabliczek: "grób do likwidacji". Bo nie było wielkiego pomnika a prosty krzyż.

Skomentuj

- Treść komentarza powinna być związana z tematem artykułu.
- Komentarze naruszające netykietę będą usuwane.
- Portal ezamosc.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
- Użytkownik publikując komentarze reprezentuje własne poglądy i opinie, biorąc pełną odpowiedzialność karną i cywilną za publikowane treści.
- Pola wymagane są oznaczone *
- Twój adres email nie będzie opublikowany
- Korzystając z opcji 'komentarz', akceptujesz zasady regulaminu i politykę prywatności.
- Aby dodać komentarz, musisz zaznaczyć pole "Nie jestem robotem", tym samym potwierdzasz, że akceptujesz zasady regulaminu

Powrót na górę

Sekcje

Polecamy

ezamosc.pl

Reklama

Narzędzia

Follow Us