Reklama
Reklama

Zamość: Zbliża się XII kwesta na odnowę zabytkowych nagrobków

foto: archiwum, materiał poglądowy foto: archiwum, materiał poglądowy

1 listopada, w dniu Wszystkich Świętych na cmentarzu przy ul. Peowiaków w Zamościu odbędzie się coroczna zbiórka pieniędzy na renowację zabytkowych nagrobków i pomników. Dzięki zgromadzonym do tej pory środkom udało się wyremontować 30 zabytkowych obiektów zamojskiej nekropolii.

Zbiórkę, już od 12 lat, organizuje Społeczny Komitet Odnowy Cmentarza Parafialnego w Zamościu.

- Dotychczas dzięki zgromadzonym środkom udało się wyremontować 27 nagrobków, dwie zabytkowe barokowe kamienne latarnie, oraz zabytkową kamienną ławeczkę. Z funduszy zebranych w 2017 roku zostały wyremontowane dwa nagrobki: Nagrobek Marianny z Winiarskich Godziszewskiej zm. 1913, Nagrobek Godziszewskich z 1892 r., oraz płytę nagrobną Antoniego Ostrowskiego zm. 1908 r. Prace wykonała Pracownia Konserwacji Zabytków M. Filip A. Filip s.c. - informuje Łukasz Kot, przewodniczący SKOCP w Zamościu.

Przypomnijmy, w ubiegłym roku - dzięki hojności zamościan - udało się zebrać prawie 20 tys.zł. Była to rekordowa kwota.

- Dziękujemy za ubiegłoroczną hojność i zarazem prosimy o przychylność dla kwestujących w tym roku i wsparcie tej cennej inicjatywy - zachęca Łukasz Kot.

Tegoroczna kwesta rozpocznie się tradycyjnie o godzinie 8.00 rano i zakończy o godzinie 18.00. Weźmie w niej udział około 120 osób w tym harcerze i zuchy.

Kwestujących będzie można spotkać w kilku miejscach. Tradycyjnie, stanowiska rozlokowane będą; przy głównym wejściu (po schodach) na cmentarz od ul. Peowiaków, przy Domku Grabarza, przy bramie wjazdowej na cmentarz od strony ul. Peowiaków i przy wejściu na cmentarz od strony ul. Przemysłowej.

1 komentarz

  • Zamościanin
    Zamościanin piątek, 19 październik 2018 10:17 Link do komentarza

    albo tabliczka "grób do likwidacji" bo biedaka. Więc nie warto pamiętać

Skomentuj

- Treść komentarza powinna być związana z tematem artykułu.
- Komentarze naruszające netykietę będą usuwane.
- Portal ezamosc.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
- Użytkownik publikując komentarze reprezentuje własne poglądy i opinie, biorąc pełną odpowiedzialność karną i cywilną za publikowane treści.
- Pola wymagane są oznaczone *
- Twój adres email nie będzie opublikowany
- Korzystając z opcji 'komentarz', akceptujesz zasady regulaminu i politykę prywatności.
- Aby dodać komentarz, musisz zaznaczyć pole "Nie jestem robotem", tym samym potwierdzasz, że akceptujesz zasady regulaminu

Powrót na górę

Sekcje

Polecamy

ezamosc.pl

Reklama

Narzędzia

Follow Us