Reklama
Reklama

Tablica dla Profesora

foto: www.zamosc.pttk.pl foto: www.zamosc.pttk.pl

W najbliższy piątek 7 września 2018 roku o godz. 16:30 zostanie odsłonięta tablica pamiątkowa poświęcona prof. Michałowi Pieszce, założycielowi zamojskiego Oddziału PTK-PTTK.

Prof. Pieszko był autorem pierwszego przewodnika krajoznawczego po Zamościu i okolicach, nauczycielem, miłośnikiem regionu, tropicielem skarbów przyrody i entuzjastą dziejów Zamościa.

Tablicę ufundowali Miasto Zamość i Oddział PTTK w Zamościu. Twórcą tablicy jest Jan Pastuszka z Józefowa, tekst napisał Piotr Linek. Tablica została umieszczona obok portalu na Kamienicy Turobińskiej (ul. Staszica 31).

Uroczystość wpisuje się w cykl imprez Oddziału PTTK w Zamościu obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości.

Michał Marian Pieszko urodził się we Lwowie 29 czerwca 1890 r. Studia akademickie odbywał w latach 1910 — 1916 na Wydziale Filozoficznym Uniwersy­tetu Lwowskiego. Studiował geografię u prof. Romera i historię u prof. Dembińskiego. W roku 1917 podjął pra­cę nauczyciela geografii i historii w Gimnazjum w Zamościu. W okresie okupacji brał czynny udział w tajnym nauczaniu.

Po wyzwoleniu ponownie przystąpił do pracy w Liceum Ogólnokształ­cącym im. Jana Zamoyskiego w Zamościu – aż do roku 1966. W latach 1954 – 1958 piastował funkcję zastępcy dyrektora. Uczniowie nazywali go Marszałkiem. Wyróż­niał się aktywnością, głęboką wiedzą i szerokim zakresem zaintere­sowań.

Skomentuj

- Treść komentarza powinna być związana z tematem artykułu.
- Komentarze naruszające netykietę będą usuwane.
- Portal ezamosc.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
- Użytkownik publikując komentarze reprezentuje własne poglądy i opinie, biorąc pełną odpowiedzialność karną i cywilną za publikowane treści.
- Pola wymagane są oznaczone *
- Twój adres email nie będzie opublikowany
- Korzystając z opcji 'komentarz', akceptujesz zasady regulaminu i politykę prywatności.
- Aby dodać komentarz, musisz zaznaczyć pole "Nie jestem robotem", tym samym potwierdzasz, że akceptujesz zasady regulaminu

Powrót na górę

Sekcje

Polecamy

ezamosc.pl

Reklama

Narzędzia

Follow Us