Reklama
Reklama

Kwartalnik już w sprzedaży

foto: materiał nadesłany foto: materiał nadesłany

Jest już w sprzedaży drugi tegoroczny numer „Zamojskiego Kwartalnika Kulturalnego”. Główne tematy tego numeru są dwa.

Pierwszy to prawdziwa sensacja: oto w Muzeum im. ks. S. Staszica w Hrubieszowie oglądać można prace jednego z najsłynniejszych artystów świata – Pabla Picassa. Rzecz niebywała i jeszcze kilka miesięcy temu nie do wyobrażenia. Koniecznie wybierzcie się do Hrubieszowa, taka gratka pewnie już nigdy się nie zdarzy. A o tym, jak prace światowej sławy artysty trafiły do Hrubieszowa, opowiada w tekście „Picasso. Dwie opowieści” Dorota Grzymała, kuratorka wystawy.

Drugi z głównych tematów tego „ZKK” to Zamojskie Lato Teatralne, które rusza w tym samym czasie, w jakim weźmiecie w ręce nasze pismo. Tegoroczne Lato przyniesie sporo nowości i zaskoczeń, m.in. warsztaty teatralne dla dorosłych, strefę młodych i wiele innych, o czym pisze Grażyna Kawala. Drukujemy także afisz. Program ZLT jest ambitny i niezwykle ciekawy. Także dzięki dotacji, jaką Zamojski Dom Kultury otrzymał na organizację wydarzenia z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Z okazji świętowanego w tym roku 100-lecia niepodległości kontynuujemy stworzony specjalnie na tę okazję cykl, w którym tym razem Agnieszka Linek zaprasza na wyprawę po naszym regionie śladami marszałka Józefa Piłsudskiego. Marta Lackorzyńska natomiast przedstawia zamojskich twórców niepodległości.

Piotr Linek z okazji Roku Zbigniewa Herberta szukał jego zamojskich śladów, wypytując o nie przedstawicieli świata kultury. Bogdan Szyszka opisuje Zamość w biografii Stanisława Młodożeńca.

W tym numerze „ZKK” także trzy jubileusze: 70-lecie Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. K. Szymanowskiego w Zamościu (o historii i życiu szkoły pisze Ewa Gajewska), 20-lecie Katolickiego Radia Zamość (Łukasz Kot) i 30-lecie pracy twórczej Jerzego Tyburskiego (o którym z kolei pisze Katarzyna Szymańska). Jerzy Tyburski właśnie wystawia swoje prace w BWA Galerii Zamojskiej. Przed nim wystawę miała tu Barbara Szubińska-Rutkowska, o czym z kolei pisze Elżbieta Gnyp.

Za nami Zamojski Festiwal Kultury „arte, cultura, musica e..”. Koncertowała na nim m.in. powstała 40 lat temu grupa Vox. Tuż przed festiwalem jej członkowie odsłonili swoją tablicę w Zamojskiej Alei Sław. Pisze o tym Teresa Madej.

Mamy kilka bardzo ciekawych tekstów o historii Zamościa. Bogumiła Sawa na przykład pisze o zamianie miasta na dobra narodowe, a Łukasz Kot odkrywa tajemnice Michała Korybuta Wiśniowieckiego. W Zamościu wciąż przechowywana jest koszula koronacyjna króla.

To tylko część tekstów, które prezentujemy, pozostałe są równie ciekawe. Zachęcamy do lektury.

Kolejny „ZKK” ukaże się we wrześniu. A w nim – m.in. o Józefie Piłsudskim i pomniku ku jego czci, który stanie w Zamościu. Zamieścimy także obszerną relację z tegorocznej Zamojskiej Ulicy Poetyckiej, w tym teksty prezentowane podczas spotkania z 18 autorami z Zamościa.

Cena 15 zł. Kwartalnik do nabycia w sekretariacie ZDK, w Zamojskim Centrum Informacji Turystycznej i Historycznej oraz w Sklepie Wielobranżowym Janusz Bednarski na ul. Staszica 37.

Skomentuj

- Treść komentarza powinna być związana z tematem artykułu.
- Komentarze naruszające netykietę będą usuwane.
- Portal ezamosc.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
- Użytkownik publikując komentarze reprezentuje własne poglądy i opinie, biorąc pełną odpowiedzialność karną i cywilną za publikowane treści.
- Pola wymagane są oznaczone *
- Twój adres email nie będzie opublikowany
- Korzystając z opcji 'komentarz', akceptujesz zasady regulaminu i politykę prywatności.
- Aby dodać komentarz, musisz zaznaczyć pole "Nie jestem robotem", tym samym potwierdzasz, że akceptujesz zasady regulaminu

Powrót na górę

Sekcje

Polecamy

ezamosc.pl

Reklama

Narzędzia

Follow Us